Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλιματισμός με Φυσικό Αέριο


JimAdams

Recommended Posts

Συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι λόγω διαφοράς στην τιμή προμήθειας η επένδυση είναι μάλλον ασύμφορη. Ο μόνος λόγος για να προτιμηθεί κλιματισμός φυσικού αερίου είναι μόνο όταν δεν μπορεί η ΔΕΗ να μας εξασφαλίσει την απαραίτητη ηλεκτρική ισχύ για την λειτουργία του κλιματισμού (κέντρο Αθήνας, Πειραιά). Και αυτό συμβαίνει μόνο σε μεγάλες εγκαταστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι συνάδελφε, επειδή το εχω αντιμετωπίσει αυτό που λες. Πιο φθηνά σου έρχεται η επαύξηση και ας πρέπει να τα ακουμπήσεις στη ΔΕΗ για νέα παροχή.

 

Δε ξέρω κατα πόσο ισχύει το 70% μείωση στη κατανάλωση βέβαια. Σε μεγάλες εγκαταστάσεις ίσως να συμφέρει, αν αυτό αληθεύει.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θες να κάνεις ανεξάρτητα από το καύσιμο / πηγή ενέργειας, ξέρεις; π.χ. θα έχεις πολλές ιδιοκτησίες, τι θα γίνεται με τα κοινόχρηστα κλπ;

Είναι πολλά τα θέματα που πρέπει να δεις πριν καταλήξεις, σε ενδιαφέρει το δώμα π.χ. ως χώρος εγκατάστασης; Θα κάνεις κεντρικό σύστημα; Θα έχεις π.χ. λεβητάκια ανά ιδιοκτησία και split unit ηλεκτρικά για ψύξη...

πρέπει να δεις πρώτα από όλα πως θέλεις να λειτουργεί το κτίριο και αν θα έχει ευελιξία και ένα σωρό άλλα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω ψάξει το θέμα και έχω πραγματοποιήσει και εγκατάσταση, σε οριακές εγκαταστάσεις με παροχή ρεύματος Νο6 χωρίς τον κλιματισμό συμφέρει να πάς σε συστήματα κλιματισμού με Φ.Α. ή LPG με ΜΕΚ. Μόνο το κόστος του υποσταθμού μειώνει την διαφορά κόστους της αρχικής εγκατάστασης σε αποδεκτά επίπεδα.

Παράλληλα έχεις εξοικονόμηση ενέργειας λόγο καυσίμου αλλά και λόγο παραγωγής ΖΝΧ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΩΡΕΑΝ.

Επιπλέον είναι αντλίες θερμότητας που δουλέυουν σε μεγαλύτερα θερμοκρασιακά έυροι και απαιτούν λιγότερες συντηρήσεις.

 

Άλλη λύση είναι οι ψύκτες απορρόφησης οι οποίοι δεν έχουν τόσο υψηλά cop αλλά μπορούν να συνδυαστούν με ηλιακούς συλλέκτες και να επιτύχεις ηλιακό κλιματισμό, κάτι το οποίο θεωρώ εξαιρετική ιδέα και εφαρμογή. Από θέμα κόστους δεν το έχω ψάξει αλλά φαίνεται αρκετά συμφέρουσα λύση παρόλο το υψηλό κόστος αρχικής εγκατάστασης...

 

Γενικά οτι δίνεις πέρνεις. Όλα αυτά για να εφαρμοστούν απαιτούν ενα εκ των δυο προυποθέσεων:

1. Σοβαρές εγκαταστάσεις.-Οχι εμπορική κατασκευή, πολυκατοικία, μεζονέτες κτλ του στύλ πωλούνται πολυτελή διαμερίσματα.- Κατασκευαστική Μήτσος.

2. Μερακλή ιδιοκτήτη.

 

Επειδή κάποιος είχε απορία, μπορεί να γίνει πολύ ευκολα κατανομή δαπανών και σε πολυκατοικία αν κάποιος πιστεί να το τοποθετήσει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είπα ότι δεν γίνεται, είπα να δει τι θα γίνεται με τα κοινόχρηστα. Αυτό επειδή υπάρχει έντονη τάση το τελευταίο διάστημα να υπάρχει αυτονομία κατά το δυνατόν μεγαλύτερη. Ο λόγος φυσικά η αδυναμία πληρωμής κοινοχρήστων μεγάλων ποσών (αυτό, όταν περιλαμβάνουν και θέρμανση ή/και κλιματισμό). Σε αυτή την περίπτωση κεντρικά συστήματα δεν προτιμούνται.

2. Αν π.χ. το κτίριο θα είναι γραφεία το πλεονέκτημα των ΖΝΧ δεν τους λέει και πολλά.

2. Επειδή τα λεφτά είναι πολλά, απαιτείται λεπτομερής σχεδιασμός κι όχι κάτι ξέρω, κάπου άκουσα κι ότι μου πουν οι εταιρείες που πουλάνε μηχανήματα...

3. Ακριβώς επειδή ο κύριος του έργου πρέπει να είναι μερακλής, πρέπει να πληρώσει το μηχανικό του για να το ψάξει καλά και να του προτείνει την καλύτερη λύση.

4.''Γενικά οτι δίνεις παίρνεις''. Αυτό στο ενεργειακό κομμάτι δεν ισχύει! Για αυτό κι οι επιδοτήσεις κλπ. Κάθε εγκατάσταση είναι διαφορετική και μοναδική. Τη μελετάς, προτείνεις λύσεις κι ο κύριος του έργου αποφασίζει. Εσύ όμως πρέπει να ψάξεις κάθε παράμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.