Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή κεντρικής θέρμανσης σε ατομική


Recommended Posts

Αν γίνει σωστά η μετατροπή από δισωλήνιο σε αυτόνομη δεν υπάρχει πρόβλημα. Είτε με θερμοστατικές και θερμιδομετρητές, είτε με νέες σωληνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο έχεις εμπειρία προσωπική? Αυτό που παίζει πολύ ειναι θερμοστατικές και ασύρματοι θερμιδομετρητές αναίμακτα. Μήπως αυτο το σύστημα πράγματι έχει προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

εφ'οσων υπαρχουν ξεχωριστες γραμμες για καθε διαμερισμα, γιατι δε βαζεις 1 λεβητα στο ηδη υπαρχων λεβητοστασιο για οσους θελουν πετρελαιο? κανε τους μια αυτονομια και τελος, θα γλιτωσουν τα εξοδα για τα πολλα λεβητοστασια και τη μανουρα με πολεοδομια για τις καμιναδες κτλ.

φανταζομαι υπαρχει ηδη κεντρικη καμιναδα...

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο έχεις εμπειρία προσωπική? Αυτό που παίζει πολύ ειναι θερμοστατικές και ασύρματοι θερμιδομετρητές αναίμακτα. Μήπως αυτο το σύστημα πράγματι έχει προβλήματα?

 

Μια χαρά παίζει Κοσμά αρκεί να συνδυαστεί με μηχανολογική μελέτη και πίνακα κατανομής δαπανών.

Τα δύο τελευταία όμως δεν τα κάνει κανείς.

Το σύστημα μπορεί να λειτουργήσει και με ωρομέτρηση και με θερμοδομέτρηση ανα σώμα….

Με ωρομέτρηση είτε με ενσύρματους είτε με ασύρματους διακόπτες λειτουργεί σαν την κοινή αυτονομία που γνωρίζουμε.

Όμως με την θερμιδομέτρηση ανα σώμα νομίζω ότι και στο KENAK παίρνει καλύτερους πόντους το διαμέρισμα και απαλλάσσεσαι από αυτή την αηδία που ονομάζεται ωρομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aithilenio ρωτάω σαν δίκτυο (ασύρματο συγκεκριμένα) με όλα τα παρελκόμενα του αν έχει κάποιες δυσλειτουργίες. Αυτό ισχυρίζονται άσχετοι με το θέμα (άσχετος και εγώ επίσης) δε βγαίνει άκρη στην πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ φίλε Κοσμα έχω τρομερή εμπειρία αλλά νομίζω ότι αν κατασκευαστεί βάση των προδιαγραφών και δεν γίνουν ΄΄περικοπές΄΄ λειτουργεί μια χαρά…

Φυσικά ηλεκτρονικά είναι όλα χαλάνε…

Στην Ιταλία λειτουργεί πολλά χρόνια το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώφίλε Κοσμα έχω τρομερή εμπειρία αλλά νομίζω ότι αν κατασκευαστεί βάση των προδιαγραφών και δεν γίνουν ΄΄περικοπές΄΄ λειτουργεί μια χαρά…

Φυσικά ηλεκτρονικά είναι όλα χαλάνε…

Στην Ιταλία λειτουργεί πολλά χρόνια το σύστημα.

Επίσης αν το καλοσκεφτείς είναι πραγματική λύση στις πολυκατοικίες με δισωλήνιο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δουλέψει με μετατροπές, δηλαδή κόψιμο στηλών και εμφανές σωληνώσεις χαλκού ή από το πάτωμα.

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τις βαλβίδες. Το ασύρματο θα το απεφευγα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.