Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Χώρος: κατοικία και συναφή (14 χρόνια)

μονογραμμικο πινακα

μονογραμμικο σε κάτοψεις ανά όροφο

(μπορει εκτός από φωτισμό να έχει και ρευματοδότες, ανελκυστήρα, λεβητοστάσια κλπ. Όλα θα τα βάλεις εκτός από τα ασθενή)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις κάτοψη του ισογείου μαζί με πυλωτή,υπογείου, κλιμακοστάσιο σε όλους τους ορόφους και του δώματος.Θα κάνεις τα μονογραμικα των πινάκων ή του πίνακα. Τώρα για την κατηγορία χώρου ο καθένας την εντάσεις σε ότι κατηγορία θέλει.Εχω δει ΥΔΕ για κοινόχρηστο που την έχει βάλει κατοικία και ανάλογοι χώροι δηλ επανέλεγχο κάθε 14 Χρόνια,έχω δει να την εντάσσουν στην κατηγορία με εύφλεκτα υλικά κάθε 2 Χρόνια.Εγώ εάν έχει εξωτερικό φωτισμό,γκαραζοπορτες,αέρια κλπ το βάζω κάθε 2 χρόνια γιατί δεν εμπιστεύομαι τους διαχειριστές στην συντήρηση των ηλεκτρολογικων.Κηπουρός σε πολυκατοικία άλλαξε τα φώτα στον κήπο από 42V σε 230V ενώ η καλωδίωση ήταν 2×6mm2 και τα σύνδεσε χωρίς αγωγό γειωσης (τα φωτιστικά ήταν μεταλλικά)για να βάλει λάμπες LED και η γραμμή εννοείτε ότι δεν προστατευόταν από ρελε διαρροής.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, αν κατάλαβα σωστά το ότι έχει επαγγελματικό τιμολόγιο ρεύματος δεν επηρεάζει την κατηγορία του χώρου. Σωστά;

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Chihiro

 

Στο βασικο εντυπο λεει κ αυτό …το εχεις?

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ  ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ:

Τύπος & Αριθ. Φορολ. στοιχείου (ΤΙΠΥΠ ή ΑΠΥ) .............

Link to comment
Share on other sites

Chihiro

 

Στο βασικο εντυπο λεει κ αυτό …το εχεις?

 

ΣΤΟΙΧΕΙΑ  ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ:

Τύπος & Αριθ. Φορολ. στοιχείου (ΤΙΠΥΠ ή ΑΠΥ) .............

 

 

Απ' όσο γνωρίζω αυτό αφορά στον αριθμό του παραστατικού που θα εκδώσω για την παροχή μου.

Έχει κάποια σχέση με την ερώτησή μου για την κατηγορία χώρου;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια υδε για κοινόχρηστα που κατέθεσα στην Θεσσαλονίκη η υπάλληλος της δεη μου είπε οτι είναι 7 χρόνια αν δεν υπάρχει ασανσέρ, 2 χρόνια αν υπάρχει ασανσέρ και μου ζήτησε ξεχωριστή υδε για το ασανσέρ και αυτό στα δύο χρόνια επανελεγχο. Τώρα όσο αφορά το θέμα αριθμού τιμολογίου ή απόδειξης που σε ρώτησε ο άλλος ήταν εξυπνάδα και καλά οτι πρέπει να έχεις κάνει και έναρξη στην εφορία. Λες και μπορείς αλλιώς να καταθέσεις ΥΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

. Τώρα όσο αφορά το θέμα αριθμού τιμολογίου ή απόδειξης που σε ρώτησε ο άλλος ήταν εξυπνάδα και καλά οτι πρέπει να έχεις κάνει και έναρξη στην εφορία.

Δεν ήταν …εξυπνάδα  απλή ερώτηση ήταν , ξέρεις πόσα mail δέχομαι για το πώς κ τι σχετικά με την σύνταξη της νεα υδε? Κ αφού το παιδέψουμε σε αρκετά mail κ το καταφέρουμε , στο τέλος μου λένε, ξέρετε,  δεν έχω παραστατικά :shock: … έτσι κάνω πρώτα αυτήν την ερώτηση……….. 

edit

 

συγγνώμη αν προσβλήθηκε κανενας απο εσας με αυτήν την ερώτηση μου

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Αντι να βρίσκουμε λογούς να παρεξηγούμεθα μεταξύ μας, όλοι όσοι ασκούμε νόμιμα το επαγγελμά μας ας ασχοληθούμε με τους λαθραίους γιατί ειμαστε μια μικρή μειοψηφία στο σύμπαν του επαγγέλματος μας..

 

ΥΓ: Αν δεν κάνουμε κατι ΤΩΡΑ σύντομα θα ειμαστε όλοι μέσα σε μια μαυρη αγκαλια εργασίας....

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια υδε για κοινόχρηστα που κατέθεσα στην Θεσσαλονίκη η υπάλληλος της δεη μου είπε οτι είναι 7 χρόνια αν δεν υπάρχει ασανσέρ, 2 χρόνια αν υπάρχει ασανσέρ και μου ζήτησε ξεχωριστή υδε για το ασανσέρ και αυτό στα δύο χρόνια επανελεγχο. Τώρα όσο αφορά το θέμα αριθμού τιμολογίου ή απόδειξης που σε ρώτησε ο άλλος ήταν εξυπνάδα και καλά οτι πρέπει να έχεις κάνει και έναρξη στην εφορία. Λες και μπορείς αλλιώς να καταθέσεις ΥΔΕ.

Καλησπέρα σου ζήτησαν μια ΥΔΕ για το κοινόχρηστο και μια ακόμα για το ασανσέρ :confused:   σε ένα μετρητή 2 ΥΔΕ :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Edited by tasos01
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.