Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε χώρο που δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί πως θα ξέρω εγώ το σύστημα γείωσης αν είναι ΤΝ ή ΤΤ, αφού αυτά τα κανονίζει η ΔΕΗ;

 

Κατά την γνώμη μου σε χώρο όπου δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί συμπληρώνεις στην Νέα ΥΔΕ ότι μπορείς να δεις την, καταθέτεις στην ΔΕΗ και μόλις πάρει ο χώρος ρεύμα κανονικά κανείς όλα τα απαραίτητα σε μια συμπληρωματική με όλα τα στοιχειά που σου λείπουν , διπλός κόπος αλλά ίσως ο σωστότερος κατεμε.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω σε θερμοσίφωνα συγγενη πού θέλει να φωνάξει ηλεκτρολόγο για νεα ΥΔΕ είδα καλώδια 2.5 αρια. Αυτό δεν περνάει στον έλεγχο? αν όχι πώς αντιμετωπίζεται αφου για να ανοίξουν κουτιά είναι δύσκολο?

 

Προσωπικά το να βλέπω σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα αγωγό 2,5 τετραγωνικά χιλιοστά διατομής και ειδικότερα σε σπίτια των τελευταίων ετών το θεωρώ φοβερό ηλεκτρολογικό ατόπημα, σε παρόμοιες περιπτώσεις έχω αντικαταστήσει την ασφάλεια με μια των 16Α και ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Δεν θα κάνω πειράματα με τις αντοχές του αγωγού, έχω δει αρκετά 2,5αρια λιωμένα σε εγκαταστάσεις θερμοσιφώνων, όπως έχω δει και αρκετά 1,5αρια σε γραμμές πλυντηρίων όπου ασφαλίζονταν με 16Α.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω σε θερμοσίφωνα συγγενη πού θέλει να φωνάξει ηλεκτρολόγο για νεα ΥΔΕ είδα καλώδια 2.5 αρια. Αυτό δεν περνάει στον έλεγχο? αν όχι πώς αντιμετωπίζεται αφου για να ανοίξουν κουτιά είναι δύσκολο?

Το δύσκολο δεν είναι να ανοίξετε τα κουτιά το δύσκολο είναι να βρείτε χώρο στις υπάρχουσες σωληνώσεις και να τα αντικαταστήσετε με 4αρια, αφού βέβαια τραβήξετε πίσω τα 2,5αρια. Αν το προσπαθήσετε με κάποιο τρόπο είμαι σίγουρος αν όχι όλα από την σωλήνα αυτή αλλά και από κάποια κοντινή της θα τα καταφέρετε, τα πάντα γίνονται αρκεί να υπάρχει η θέληση και από τις δυο πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

η γραμμή του θερμοσίφωνα εξαρτάται και από τον θερμοσίφωνα που τροφοδοτεί, εγώ στο σπίτι μου έχω 2.5αρι ασφαλισμένο με 16Α

Πολύ σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός! Αλλα σαν ηλεκτρολόγος εγκαταστατης όταν καλείσαι να κάνεις μια τέτοια γραμμή και κατά 90% δεν έχει αγοράσει ο πελάτης τον θερμοσίφωνα, σκέψου ότι η οικοδομή είναι νεόδμητη βάζεις ένα 4αρι για να μην έχουν ποτέ πρόβλημα, σιγά την διαφορά σε κόστος στα καλώδια. Ας πάρουμε και το ενδεχόμενο ότι έχει πάρει κάποιον και σου κάνει το 2,5αρι αν στο μέλλον η οικογένεια μεγαλώσει και χρειαστεί πιο μεγάλο πρέπει να τραβάει εκ νέου καλώδια, άρα καλό είναι πριν γίνει η εγκατάσταση καλό είναι όλα αυτά να τα έχει συζητήσει ο εγκαταστατης με τον ιδιοκτήτη. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ακόμα ιδιοκτήτης πχ νεόδμητη, τότε προσωπικά θα βάλω 4αρι με όποιο κόστος για μένα επιπλέον, γιατί αυτό σαν επαγγελματίας θεωρώ σωστό.

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

η γραμμή του θερμοσίφωνα εξαρτάται και από τον θερμοσίφωνα που τροφοδοτεί, εγώ στο σπίτι μου έχω 2.5αρι ασφαλισμένο με 16Α

 

Εάν εχεις ΝΥΜ 3*2,5mm γιατί να μην βάλεις 20αρα αφού πάει μέχρι 27 Α ?

Link to comment
Share on other sites

για να αντέξει το 2.5αρι ΝΥΜ 27Α θα πρέπει να το έχεις κρεμασμένο στον αέρα ούτε καν με ρόκα στον τοίχο, η αντοχή του σε σωλήνα είναι 18Α που μπορεί βεβαίως να τροφοδοτήσει και 4kW αλλά μπορεί να ενεργοποιεί μερικές φορές το θερμικό του μικροαυτόματου

Link to comment
Share on other sites

για να αντέξει το 2.5αρι ΝΥΜ 27Α θα πρέπει να το έχεις κρεμασμένο στον αέρα ούτε καν με ρόκα στον τοίχο, η αντοχή του σε σωλήνα είναι 18Α που μπορεί βεβαίως να τροφοδοτήσει και 4kW αλλά μπορεί να ενεργοποιεί μερικές φορές το θερμικό του μικροαυτόματου

 

Κύριε συνάδελφε έχω δει ούκ ολίγα 2,5αρια λιωμένα τα οποία τροφοδοτούσαν ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες των 20Α και το αποφεύγω σε κάθε περίπτωση, πειράματα δεν κάνω.

Link to comment
Share on other sites

εσυ μπορεί να είδες λιώμενα 2.5αρια ασφαλισμένα με 20Α αλλά εγώ έγραψα για αντοχή 18Α και ασφάλιση με 16 το οποίο δεν είναι πείραμα ούτε θα δεις πότε λειωμένα καλώδια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.