Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

nikos astros

Και εγώ τα ίδια παθαίνω :angry: αν κ αυτό CINT τα εξηγεί όλα, china μεριά :lol:

 

Το ενθαρρυντικό στην όλη υπόθεση είναι ότι αποκρίνεται η ασφάλεια της ΔΕΗ στο βραχυκύκλωμα ;) Το αποθαρρυντικό είναι ότι δεν αποκρίνεται η neozed :shock: Όταν έκανα πρακτική στην ΔΕΗ είχα δει και λιωμένη κάτω στην χελώνα, στον πόλο εξόδου της προς τον κεντρικό πίνακα και το ποιο παράδοξο? Να πέφτει, δηλαδή να μην στέκεται λες και υπάρχει μόνιμο βραχυκύκλωμα κάπου . Στην τελευταία περίπτωση ο χρήστης της οικίας αυτής απελπίστηκε και της έχωσε μια οδοντογλυφίδα για να μένει στην θέση της :shock: ..... Σημείωση και με τον γενικό του σπιτιού κατεβασμένο στην θέση OFF αυτή δεν στεκόταν με τίποτα. Πως το εξηγείς αυτό? ΔΕΗ είναι αυτή από όπου θέλει αγοράζει.....και αυτό δεν τα εξηγεί όλα?

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, αλλά, επειδή δέχομαι πάρα πολλά email κ pm σχετικά με την σύνταξη της νέας ΥΔΕ σας προτείνω αυτό το βιβλίο είναι του κ’ ΣΑΡΡΗ ,θα σας βάλει στο νόημα της νέας ΥΔΕ κ θα σας λύση αρκετές απορίες, επίσης περιέχει παραδείγματα κ τρόπους

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείς να μου εξηγήσεις το εξής.

... από βραχυκύκλωμα να μην έχει κοπεί-καεί η τήξεως αλλά να έχει πέσει κάτω στην χελώνα ο μικρο αυτόματος CNT της ΔΕΗ?

Φυσιολογικό. Δες τις καμπύλες απόκρισης των ασφαλειών.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, αλλά, επειδή δέχομαι πάρα πολλά email κ pm σχετικά με την σύνταξη της νέας ΥΔΕ σας προτείνω αυτό το βιβλίο είναι του κ’ ΣΑΡΡΗ ,θα σας βάλει στο νόημα της νέας ΥΔΕ κ θα σας λύση αρκετές απορίες, επίσης περιέχει παραδείγματα κ τρόπους

 

το βιβλίο το πήρα αλλά η αλήθεια είναι ότι πολύ πιο πολύ με βοήθησαν τα video στο youtube (κάντε search YDE), μιλάει λίγο αργά αλλά αξίζει τον κόπο γιατί είναι πολύ αναλυτικός.

Link to comment
Share on other sites

με βοήθησαν τα video στο youtube (κάντε search YDE)

 

εννοεις αυτο? απο τον συναδελφο Μπαμπη Κωνσταντοπουλο

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα πάλι εσύ το έχεις προτείνει. Ναι ο Μπάμπης τα σπάει :).

 

Και βέβαια για όσους από εμάς θέλουν να μπουν στο χώρο τον επανέλεγχων χωρίς να είναι εγκαταστάτες:

 

1) Αγοράζεις μηχάνημα της επιλογής σου

2) Διαβάζεις Διαβάζεις Διαβάζεις

3) Αγοράζεις μία μικρή εργαλειοθήκη με τα βασικά κατσαβίδια κτλ + ρελέ καμιά ασφάλεια λίγο καλώδιο κτλ

4) Μετράτε το σπίτι σας ΠΟΛΛΕΣ φορές μέχρι να καταλάβετε τι μετράτε πότε κάτι είναι καλό πότε όχι και γιατί.

Edited by deathlok
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα πάλι εσύ το έχεις προτείνει. Ναι ο Μπάμπης τα σπάει :).

Ειδικά σε κάποιες φάσεις νομίζω ότι μασουλάει και κάτι ο Μπάμπης.

Δυνατός!

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα...

Link to comment
Share on other sites

 

4) Μετράτε το σπίτι σας ΠΟΛΛΕΣ φορές μέχρι να καταλάβετε τι μετράτε πότε κάτι είναι καλό πότε όχι και γιατί.

 

χαχα.. ωραιος

Εγω εκανα (υποτιθεται) νεα ΥΔΕ με μετρησεις κλπ στο σπιτι μου, στο σπιτι του αδερφου μου, κ στο πατρικο, αυτο ηταν, ειχα μαθει :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, αλλά, επειδή δέχομαι πάρα πολλά email κ pm σχετικά με την σύνταξη της νέας ΥΔΕ σας προτείνω αυτό το βιβλίο είναι του κ’ ΣΑΡΡΗ ,θα σας βάλει στο νόημα της νέας ΥΔΕ κ θα σας λύση αρκετές απορίες, επίσης περιέχει παραδείγματα κ τρόπους

 

Το έχω και είναι πολύ καλό. Επίσης θα πρότεινα και το βιβλίο του Σαλεύρη. Είναι αυτός που έκανε τα σεμινάρια στην ΕΕΤΕΜ και είναι εξαιρετικός.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και είναι πολύ καλό. Επίσης θα πρότεινα και το βιβλίο του Σαλεύρη. Είναι αυτός που έκανε τα σεμινάρια στην ΕΕΤΕΜ και είναι εξαιρετικός.

Για τι κόστος μιλάμε το καθένα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.