Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι

 

Αυτη την περιοδο εχω αναλαβει να κανω την νεα Υ.Δ.Ε για ενα μεγαλο νεο εργο της τεχνικης εταιριας οπου εργαζομαι και εχω πελαγωσει τελειως..μιας και ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με κατι τετοιο θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις προς τους εμπειροτερους..

 

1) Οι μετρησεις που αποθηκευονατι στο οργανο και στην συνεχεια εξαγονται σε αρχειο εξελ, κατατιθενται μαζι με την δηλωση στην ΔΕΗ ??

 

2) Υπαρχει καποιος οδηγος για το πως συμπληρωνουμε την δηλωση και που την βρισκουμε ??

 

3) Στην μετρηση της θεμελειακης γειωσης το εγχειριδιο του οργανου μου λεει οτι πρεπει να παρω τρεις μετρησεις μεχρι και σε αποσταση 100 μετρων απο το κτηριο.. δεν ειναι δυνατον κατι τετοιο ρε παιδια μεσα στο κεντρο της Αθηνας, σε αυτη την περιπτωση τι κανουμε ??

 

4) Το κτηριο ειναι 6οροφο και εχει 6 Μ/Σ, πεδιο ΜΤ, πεδιο ΧΤ, 6 υποπινακες εναν σε καθε οροφο, εχει και επιμερους πινακες οπως πχ πινακα χαμαμ η πινακα συναγερμου κτλ..

 

Θα κανω ενα πιστοποιητικο για καθε πινακα ???

 

5) Εγω μεχρι ωρας μετραω μονο γραμμες καταναλωσεων (φωτισμο, μηχανηματα, ρευματοδοτες κτλ)

 

Χρειαζονται μετρηση-πιστοποιηση και οι γραμμες συνδεσμολογιας απο πινακα σε πινακα ή μονο οι καταναλωσεις ???

 

 

 

Ευχαριστω εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

@vagmavra

 

1) Δεν είναι απαραίτητο αλλά για να έχεις καλυμμένο τον κολ… σου, επισυναψέτες

2) Εδώ για την ΥΔΕ κ εδώ για τις οδηγίες συμπλήρωσης

3) Βάση του προτύπου hd384 παράγραφος 612.6.2 μπορείς και με μέτρηση βρόχου σφάλματος φάσης αγωγού προστασίας

4) Ναι , για κάθε πίνακα

5) Ναι , για κάθε αναχώρηση

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νικο καλημερα

 

Να σπαταλησω λιγο απο τον χρονο σου να σου κανω μερικες ερωτησεις καθως φαινεται οτι εισαι καλος γνωστης του θεματος ''ΥΔΕ'',

 

1) Για καθε πινακα πρεπει να φτιαξω και έκθεση παράδοσης ηλεκτρικής εγκατάστασης εκτος απο το πρωτοκολλο ελεγχου ??

 

2) Η Υπευθυνη δηλωση αδειουχου Ηλεκτρολογου εγκαταστατη αντικαθιστα την παλια δηλωση ΚΕΗΕ με το μιλιμετρε χαρτι, η χρειάζοντε και οι δυο ??

 

Σε ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων

Link to comment
Share on other sites

vagmavra

1 Θα κάνεις και τα δυο για κάθε πίνακα

 

2 Τη παλιά υδε αυτή με το μιλιμετρε την ξεχνάς εντελώς, δεν υπάρχει, καταργήθηκε

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Για την συμπλήρωση της νέας ΥΔΕ απαιτείται η εγγραφή στο μητρώο Ηλεκτρολόγων της νομαρχίας ή καλύπτομαι μόνο με την εγγραφή μου στο ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση. Δες πχ το θέμα.

 

Δικαίωμα έκδοσης πιστοποιητικών και ΥΔΕ για την ΔΕΗ

 

Τέτοιου είδους θέματα συζητούνται στα "Εργασιακά"

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όχι συνάδελφε, μόνο τη νέα ΥΔΕ, πριν 4 μέρες μου ήρθε πελάτης που παρόλο ήταν σε ισχύ το παλίο σχέδιο (έλειγε σε 20 μέρες) δε του το κάνανε δεκτό απο τη ΔΕΗ. Για διευκρίνηση το παλιό σχέδιο δεν ήταν δικό μου, σε μένα ήρθε για το νέο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.