Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι Καλησπέρα!!!Ζητήθηκε και σε εμένα να κάνω μια νέα Υ.Δ.Ε. Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Π.Ε. και θα ήθελα να μάθω τι συμπληρώνω στα πλαίσια :

1) Αριθμός άδειας. 2) Ειδικότητα 3) Κατηγορία 4) Ημερ. εκδοσης 5) Όριο ισχύος σε KW.

Αρκούν τα στοιχεία της άδειας άσκησης επαγγέλματος από το Τ.Ε.Ε. ή πρέπει να βγάλω κάποια άλλη άδεια; Αν ναι σε ποια δημόσια υπηρεσία πρέπει να πάω;

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

@giannoylidis

Το να συμπληρώσεις τα πεδία που αναφέρεις είναι εύκολο, έλεγχο και μετρήσεις στην εγκατάσταση ξέρεις να κάνεις;

 

Σχετικά με το δικαίωμα υπογραφής ΥΔΕ από ΔΥ

Επειδή το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου απελευθερώνεται γίνονται κάποιες αλλαγές , το σχέδιο του ΠΔ έχει δοθεί προς δημόσια διαβούλευση από τη γενική γραμματεία βιομηχανίας ,μπορείτε να το δείτε εδώ.

Πάντως η ΠΟΣΕΗ αντιδρά στο διδκαίωμα υπογραφής ΥΔΕ από δημοσίους υπαλλήλους για τον φορέα όπου υπηρετούν αφού τουσ δίνει αυτη τη δυνατότητα

Link to comment
Share on other sites

@NΙΚΟΣΤΡΙ

 

Αγαπητέ συνάδελφε και μετρήσεις και ελέγχους και εγκαταστάσεις γνωρίζω να κάνω. Το ότι είμαι απόφοιτος ΑΕΙ ( παρεμπιπτόντως και ΤΕΙ) δεν σημαίνει ότι το μόνο που μπορώ να χειριστώ ένα στυλό και ένα ποντίκι. Δεν μπαίνουν όλοι στο ίδιο τσουβάλι σε αυτόν τον χώρο!!!

Link to comment
Share on other sites

NIKOSTRI θα βγει νέο σχέδιο ΠΔ ,αυτό έχει παγώσει εδώ και κάνα δίμηνο και δεν πρόκειται να περάσει ποτέ από τη Βουλή απ όσο ξέρω.Υπήρχαν πολλές αντιδράσεις για διάφορους λόγους ο καθένας ,αλλά ένα κύριο λόγος ήταν τα δικαιώματα των μηχανικών ΤΕ που ήταν ξανά περιορισμένα και επίσης το δικαίωμα που έδινε στους ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες να υπογράψουν φωτοβολταικά συστήματα,κάτι που έως σήμερα έχουν μόνο οι μηχανικοί ΠΕ και ΤΕ με περιορισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παρουσιάζονται αρκετά οξύμωρα με το ΠΔ , π.χ πως είναι δυνατόν ένας νέος ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης να παίρνει στα χέρια του μια άδεια 100kw - 150kw που εγώ προσωπικά χρειάστηκα αρκετά χρόνια δουλείας πάνω στο επάγγελμα και αρκετό διάβασμα για να την αποκτήσω

Όσο για το δικαίωμα υπογραφής φ/β είναι και αυτό παράξενο, γιατί να μην μπορώ να υπογράψω για ένα 10αρι αφού έχω δικαίωμα 100kw ; Είναι βέβαια 1000v dc και εγώ δεν μπορώ πάνω από 400v ac και είναι παράγωγη και όχι κατανάλωση τα 10kw , μήπως όμως αυτο εδώ θα πρέπει να το ξαναδούν κάποιοι

Οσο για εσάς πτυχιούχους-διπλοματουχους μάλλον θα πρέπει κάποιοι να το ξαναδούν το θέμα με ποιο ανοιχτό και καθαρό μυαλό

 

@giannoylidis

Συγγνώμη εάν αμφισβήτησα τις ικανότητες σου αλλά με αυτό που ρώτησες….. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα... Σχετικά με τις αυτοκόλλητες ετικέτες και τους αριθμούς πρωτοκόλλου των Δηλώσεων, τί γίνεται για τους Διπλωματούχους Ηλ-Μηχ? Από πού τα προμηθευόμαστε?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Προσπαθώ να ετοιμάσω ένα φάκελο για την σύνδεση ενός οικιακού φ/β συστήματος και ψάχνω οδηγίες συμπλήρωσης της νέας Υ.Δ.Ε.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ένα νέο κτίριο στην αίτηση σύνδεσης στη ΔΕΗ ζήτησαν ΥΔΕ.

Ρώτησα : "Αφού δεν έχει δοθεί παροχή ρεύματος, πώς θα συμπληρωθεί το πρωτόκολλο; Να συμπληρωθεί το μισό και μετά να γίνει επανέλεγχος; Και πότε να κάνω τον επανέλεγχο;"

Ήταν 4 άνθρωποι, δεν είχαν καμμία απάντηση. Τί να κάνω τώρα εγώ, ε; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Απλα πραματα...

Πας και κανεις μοναχα μετρηση αντιστασης μονωσης των καλωδιωσεων. Τπτ αλλο, ουτε το ρελε μπορεις να μετρησεις ουτε και αντισταση γειωσης.

Γραφεις στις παρατηρησεις οτι οι υπολοιπες δεν γινονται λογω μη παροχης ρευματος απο Δεη.

 

Οταν ηλεκτροδοτηθει, ΔΕΝ εισαι υποχρεωμενος να πας να κανεις συμπληρωματικο. Δεν προκυπτει απο πουθενα. (Αν και λαθος αυτο)

Εαν ξαναπας ομως, θα πρεπει να εκδοσεις νεα ΥΔΕ με επιπλεον χρεωση!!! Πρεπει να συμπληρωσεις και το πεδιο ΑΠΥ ή ΤΠΥ, μη το ξεχνατε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.