Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Πως ένα σωματείο δεν δέχεται παλιά ΥΔΕ όταν δέχεται η ΔΕΗ;

Είναι νόμιμο;

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εκει που γραμμενος μονο καινουργια υδε

 

----Συγχώνεψη----

 

Δεν νομίζω να είπε όχι κανείς 8-)

 

και γιατι να μην κανουμε απο τωρα καινουργια υδε φοβασαι κατι και μιλας για παραταση

Όπως σου είχα αναφέρει, δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις χωρίς λόγο.

miltos

Link to comment
Share on other sites

Tα εκτός θέματος μηνύματα διαγράφηκαν. Παρακαλώ να μένετε στο θέμα και να μην παρασύρεστε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχετε μπλεχτει σε ανουσιες αντιπαραθεσεις.Ο καθενας κρινεται στην αγορα και οχι μεσα απο αυτο το φορουμ.

Θα ηθελα πολυ να εβλεπα ανθρωπους να συζητουν για να λυθουν τα προβληματα που αμαυρωνουν η μαστιζουν τον κλαδο παρα το τι κανει ο καθενας σας με το οργανο του "οτι και αν σημαινει αυτο" .......

Σοβαρευτητε λοιπον και ας οποιος δεν εχει αδεια να παει να δωσει εξετασεις για να εχει το δικαιωμα να αποκαλειται ηλεκτρολογος,γιατι αν συμβει οτιδηποτε σε πελατη του εκτος απο δικαστικες ποινες θα εχει και την κατηγορια του δολου ενωπιον του δικαστη.

ΝΙΚΟΣΤΡΙ αυτα που μου απαντησες τα ξερω και εγω απλα εκανα μια ρητορικη ερωτηση προς ολους γιατι ολοι πεφτουμε σε λαθη κανονισμων σχεδον καθε μερα,ακομα και απο μια κλεμιτσα που την τυλιξαμε μονο με ταινια ενω πρεπει να μπαινει σε μπουατ.

Να κανω μια προταση προς τους διαχειριστες του φορουμ.Αν γινεται να γινει ενα ηλεκτρονικο σημειωμα εδω στο φορουμ στο οποιο να μπαινουν μονο οσοι ειναι αδειουχοι και να καταθετουν τις προτασεις τους επωνυμα.Οταν πλεον θα εχει κορεστει απο προτασεις να τα βαλουμε κατω και να δουμε τι ειναι εφαρμοσιμο-προυποθετει αυτο μια συναντηση-και να κατατεθουν με υπογραφες ολων στο υπουργειο και στις ενωσεις.Ετσι ισως ξεκινησουμε να αναδιοργανωνομαστε.

Οσων αφορα την νεα ΥΔΕ τηρηστε την ολοι αυστηρα και θα δειτε σε λιγο καιρο που θα πανε οι καλοι και που οι πονηροι.Ο κοσμος δεν ειναι χαζος,καταλαβαινει τι σημαινει ασφαλεια και τι ρισκο για την ιδια του την ζωη.

Ειδατε κανεναν πολιτικο μηχανικο να υπογραφει για δοκαρι μπετου 50χ50 και στο εργο να εκαναν 20χ20 ? Ξερουν οι ανθρωποι οτι σκοτωνεις ανθρωπο ετσι........

Σκεφτειτε το.............εμεις γιατι υπογραφουμε οτι θελει ο πελατης και οχι αυτο που πρεπει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

@vasilis-foss

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με τα ερωτήματα σου, το θέμα είναι να μην καταντήσει η νέα ΥΔΕ όπως και τη παλιά ‘’εμπορεύσιμη στο πόδι’’. Aν και δεν έχω ξεκινήσει τα σεμινάρια για την ορθή συμπλήρωση της ΥΔΕ διαβάζοντας την βλέπω ότι υπάρχουν κάποιες παγίδες και δεν εννοώ τις μετρήσεις που είναι εύκολες. Aυτές οι παγίδες μπορούν να λειτουργήσουν σαν δικλίδα ασφαλείας. :?:

Link to comment
Share on other sites

Και παλι λεω οτι εγω εσυ και οσοι την ακολουθησουμε θα βγουμε κερδισμενοι οχι απο τα ποσα σχεδια υπογραψουμε,αλλα απο την σοβαροτητα της δουλειας μας.

Το μαγικο κολπακι για να βγουνε εκτος οι υπογραφακιδες ειναι να υπαρχει ελαχιστη χρεωση παροχης υπηρεσιας 200 € +φπα ,η οποια αποδειξη θα ειναι ετσι και αλλιως σαν αριθμος στη νεα ΥΔΕ (αλλα δεν τη ζητουν επισυναπτομενη με ονομα πελατη οι ατιμοι !!!!!!) .Ετσι και ο πιο φθηνος υπογραφακιας θα πρεπει να ζητησει απο τον πελατη του αυτα που ετσι και αλλιως θα του ζητουσε + τα 46 του φπα.Αυτοματα ο μπαγασας θα ξεπερασει τα 100 € οποτε και εμεις πλεον ειμαστε κοντα τους στις τιμες.

Ενα αλλο τρυπακι θα μπορουσε να ηταν η μη αποδοχη πανω απο 30 ΥΔΕ μηνιαιως κατα ατομο απο τις ενωσεις και τους συνδεσμους.Πανω απο αυτα θα αποδεικνυε οτι ασχολεισαι με το εμποριο σχεδιων και οχι πραγματικα με την ηλεκτρολογια οποτε και δεν σφραγιζονται !!!!!! Απλο δεν ειναι ? που ειναι ο χρονος που αφιερωσες για να κανεις ελεγχο επανελεγχο ? Αρα εισαι απατεωνας και επικινδυνος !!!! Αφαιρεση αδειας !!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο τρυπακι θα μπορουσε να ηταν η μη αποδοχη πανω απο 30 ΥΔΕ μηνιαιως κατα ατομο απο τις ενωσεις και τους συνδεσμους.Πανω απο αυτα θα αποδεικνυε οτι ασχολεισαι με το εμποριο σχεδιων και οχι πραγματικα με την ηλεκτρολογια οποτε και δεν σφραγιζονται !!!!!! Απλο δεν ειναι ? που ειναι ο χρονος που αφιερωσες για να κανεις ελεγχο επανελεγχο ? Αρα εισαι απατεωνας και επικινδυνος !!!! Αφαιρεση αδειας !!!

 

Οι διπλωματούχοι μηχανικοί δεν θεωρούν το γνήσιο της υπογραφής του από το ΤΕΕ. Θέλω να πω μ' αυτό ότι είναι μια περίπτωση όπου δεν μπορεί να εφαρμοσθεί ο παραπάνω έλεγχος που λες, ο οποίος βέβαια έχει λογική.

 

Αλήθεια, στη ΔΕΗ δεν ξέρουν ότι όσοι έχουν καταστήματα έξω από τα πρακτορεία ΔΕΗ και κάνουν σχέδια είναι "υπογραφάκιαδες";

Link to comment
Share on other sites

Για αυτην την περιπτωση εχω να πω τα εξης.

Ο μεγαλος του ΕΛΟΤ που μας εκανε το σεμιναριο για Μηχανικους ΤΕ ειπε οτι ο οπτικος ελεγχος που ζητα η νεα ΥΔΕ ειναι χρονοβορος.

Ζητα ανοιγμα ολων των πριζων για ελεγχο οτι εχουν γειωση

Ζητα ανοιγμα του πινακα και ελεγχο ολων των συνδεσεων βαση ΕΛΟΤ

Ζητα ελεγχο ολων των διατομων καλωδιων να ειναι σωστα ασφαλισμενα

Ζητα αλλαγη διπολικων παλιων πριζων σε σουκο ΜΕ γειωση.Αρα εργασια.

Ζητα ελεγχο τυχον λανθασμενων σημειων τοποθετησης πριζων η διακοπτων(WC κτλ)

Ζητα αλλαγη ολων των υλικων μη συνηφασμενων με τον ΕΛΟΤ η ΚΕΗΕ για κατοικιες πριν του 06

Ειναι και ενα σωρο αλλα ,δεν τα εχω τωρα μπροστα μου

Βαλε τωρα και τις μετρησεις και πες μου τι ωρα θα τελειωσεις ?

Βαλε τωρα και την υπογραφη σου χωρις ολα αυτα και πες μου αν θα κοιμηθεις την ιδια μερα ?

Αν ομως τα κανεις το γνησιο της υπογραφης ειναι πλεον μια λεπτομερεια.....

Link to comment
Share on other sites

Αν ομως τα κανεις το γνησιο της υπογραφης ειναι πλεον μια λεπτομερεια.....

 

Αυτό με το ΤΕΕ το ανέφερα για το συλλογισμό που πρότεινες για έλεγχο του αριθμού των υπογεγραμμένων ΥΔΕ ανά ημέρα.

Δηλαδή η ΕΕΤΕΜ αν θέλει μπορεί να σου πει ότι ο "Χ" ηλ/γος μηχ τε υπέγραψε τόσες ΥΔΕ την 31/08/2011.

Ενώ το ΤΕΕ αντίστοιχα δεν μπορεί να πει ότι ο "Υ" ηλ/γος μηχ πε υπέγραψε τόσες ΥΔΕ την 31/08/2011, επειδή οι υπογεγγραμένες ΥΔΕ δεν περνάνε από τα γραφεία του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.