Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διπλωματική και Μεταπτυχιακό


gerys.

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

 

Παρακολουθώ το φόρουμ καιρο,πάρα πολύ καλή δουλεια,μπράβο!

 

Έχω το εξής δίλλημα,είμαι τελειόφοιτος πολ. μηχ και ήρθε η ώρα να πάρω διπλωματική.Έχω βρει ενα θέμα που με ενδιαφέρει πολύ (ανελαστική ανάλυση σήραγγας υπό φορτίο πυρκαγιάς) αλλά επίσης με ενδιαφέρει και ενα μεταπτυχιακό στα αντισεισμικά.

 

Είναι φανερό πως το αντικείμενο της διπλωματικής είναι άσχετο με το μεταπτυχιακό που ανέφερα και κατ'επέκταση δεν θα δώσει μεγάλη "μοριοδότηση" ('οπως μια διπλωματική σε αντισεισμικά π.χ.) στα κριτήρια που λαμβάνονται υπ'όψην για την εισαγωγή σε αυτό.

 

Να αναφέρω ότι δεν έχω πολύ καλό μέσο όρο και όπως συζήτησα και με τον αρμόδιο καθηγητή, είμαι στο όριο για να γίνω δεκτος.(υπάρχουν αρκετοί με τον ίδιο μ.ο.)

 

Το ερώτημα μου είναι αν αξίζει να αφήσω την διπλωματική με την σήραγγα και να πάρω μία αντίστοιχη στα αντισεισμικά (κι για αυτό το θέμα έχω ενδιαφέρον αλλα όχι τόσο μεγάλο) για παραπάνω βοήθεια στο μεταπτυχιακό.

 

Να προσθέσω τέλος πως δεν έχω πρόθεση να ακολουθήσω ακαδημαίκη καριέρα και ούτε έχω κάποια "στρωμένη" δουλεία να με περιμένει.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τις συμβουλές/γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καλο θα ηταν η εργασια και η ερευνα που

θα κανεις στο μεταπτυχιακο να σχετιζεται αμεσα με την διπλωματικη σου.

Ετσι το μεταπτυχιακο θα ειναι σαν μια συνεχεια της διπλωματικης, θα ξερεις

πιο καλα τι να κανεις, τι να ψαξεις και ειναι πιο πιθανο να κανεις μια καλη

εργασια σε σχεση με το να αρχισεις το ψαξιμο απο την αρχη στο μεταπτυχιακο.

 

Για εμενα κακως προτρεχεις ομως, ισως η διπλωματικη που σε ενδιαφερει

να σου ανοιξει νεους δρομους και πιθανον καποια καλη δημοσιευση κλπ.

 

Θα ελεγα κανε σε διπλωματικη αυτο που σε ενδιαφερει και σε εξιταρει

και μην προτρεχεις για το μεταπτυχιακο, απ`οσο ξερω το ΕΜΠ εχει και

ενα μεταπτυχιακο πανω στις υπογειες κατασκευες, συραγγες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου gerys.

 

Δουλεύοντας στον σιδηροδρομικό τομέα, πρέπει να σου πω ότι το θέμα της προστασίας σηράγγων από πυρκαγιές είναι "φλέγον".

 

Με μια καλή και πρωτότυπη διπλωματική σε αυτό το αντικείμενο, αν όχι περιζήτητος, θα γίνεις πολύ ελκυστικός τόσο σε πανεπιστήμια που προσφέρουν αντίστοιχα μεταπτυχιακά courses όσο και σε κατασκευαστικές εταιρείες που ασχολούνται με τέτοια έργα.

 

Κι αφού σε ενδιαφέρει κιόλας, ένας λόγος παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω

 

αλλα θέλεις τρελό διάβασμα CFD και εκτός και εαν ο καθηγητής είναι τρελός γνώστης του θέματος και κάπου στα συνδέσει έχει καλώς. Εαν γράψεις μια διπλωματική και απλά μαζέψεις υλικό απο καμιά 10 πηγές δώρο άδωρο. Τώρα Πολ. Μηχ και CFD δεν κολλάνε δεν έχεις τις βάσεις. Παγκοσμίως το κάνουν Μηχ.Μηχ ή ακόμα στα μεγάλα γραφεία Αεροναυπηγοί.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις

 

Να τονίσω πως το θέμα της διπλωματικής δεν είναι αμιγώς η πυροπροστασία σήραγγας,αλλά η προσομοίωση της με πρόγραμμα πεπ. στοιχείων και η μη γραμμική ανάλυση του φορέα της.

 

Το CFD που αναφέρει ο κ. Ροδόπουλος τι ακριβώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το CFD ειναι Computational Fluid Dynamics. Σε μια fire safety strategy χρησιμοποιεις CFD για να βρεις το πως κινείται η πυρκαγια στο χωρο απο time-temperature curves και μετα heat transfer για να δεις την μεταφορα μεσα στα δοκιμα στοιχεία. Έπειτα αφού έχεις τις θερμοκρασιες ανα δομικο στοιχείο κάνεις την στατική ανάλυση. Εσύ αμα έχεις ήδη τις θερμοκρασίες η μπορείς να τίς βρείς με ένα simplified τρόπο μπορεις να κάνεις μόνο μη γραμμική ανελαστική στατική η δυναμικη ανάλυση και ισως heat transfer. Ο κος Ροδόπουλος έχει δίκιο ότι το πρώτο κόμματι είναι απαιτητικο αμα δεν έχεις τις βάσεις οπότε δες αν μπορεις να το αποφύγεις. Θέλει ειδικό πρόγραμμα που μετά θα το συνδέσεις με το προγραμμα των πεπερασμένων. Κουβεντιασέ το με τον καθηγητη σου.

Link to comment
Share on other sites

@gerys.

 

Ωραίο το θέμα σου,ελπίζω να τα πας καλά...

 

Τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσεις στην ανάλυση ANSYS,Abaqus ή κάτι άλλο???

 

@Ροδοπουλος

 

Κύριε Ροδόπουλε αν και είμαι προπτυχιακός διαφωνώ ότι ΠΜ και CFD δεν κολλάνε...

Link to comment
Share on other sites

@gerys.

 

Ωραίο το θέμα σου,ελπίζω να τα πας καλά...

 

Τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσεις στην ανάλυση ANSYS,Abaqus ή κάτι άλλο???

 

@Ροδοπουλος

 

Κύριε Ροδόπουλε αν και είμαι προπτυχιακός διαφωνώ ότι ΠΜ και CFD δεν κολλάνε...

 

α) Υπάρχουν ειδικά λογισμικά για CFD (ANSYS Fluent για παιδικά προβλήματα) και μετά πάμε σε σοβαρά πακέτα.

 

B) Προπτυχιακός Πολ. Μηχ. ξέρεις τί είναι Navier-Stokes?

Ξέρεις τί είναι

 

low-speed, thermally-driven flow, smoke and heat transport from fires?

 

Θες μισό πολυτεχνείο για να μάθεις. Τώρα εαν στους ΠΜ κάνουν τόσο δυνατά ρευστά και αεροδυναμική τι να πώ κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το CFD ειναι Computational Fluid Dynamics. Σε μια fire safety strategy χρησιμοποιεις CFD για να βρεις το πως κινείται η πυρκαγια στο χωρο απο time-temperature curves και μετα heat transfer για να δεις την μεταφορα μεσα στα δοκιμα στοιχεία. Έπειτα αφού έχεις τις θερμοκρασιες ανα δομικο στοιχείο κάνεις την στατική ανάλυση. Εσύ αμα έχεις ήδη τις θερμοκρασίες η μπορείς να τίς βρείς με ένα simplified τρόπο μπορεις να κάνεις μόνο μη γραμμική ανελαστική στατική η δυναμικη ανάλυση και ισως heat transfer.

 

Στα παραπάνω βάλε χρόνο, βάλε συστήματα πυρόσβεσης βάλε οχήματα, πεζούς, πυροσβεστική απο την μία άκρη, εξαερισμό, βάλε εύφλεκτα υλικά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@Ροδοπουλος

 

Navier-Stokes (για ασυμπίεστα μονάχα) όσοι φοιτητές ΠΜ έχουν κάνει Μηχανική Ρευστών,Εφαρμοσμένη Υδραυλική,Υπολογιστική Υδραυλική κτλ οφείλουν να γνωρίζουν.Χρησιμοποιήσαμε τις εξσιώσεις με τις κατάλληλες παραδοχές ανάλογα με τη φύση του προβλήματος...

 

Κύριε Ροδόπουλε υπάρχουν πάντως επαγγελματίες (εξειδικευμένοι) ΠΜ που χρησιμοποιούν CFD στα προβλήματα τους...Ποτέ δεν είπα ότι ένας προπτυχικός γνωρίζει τα πάντα όλα :mrgreen: στην Υπολογιστική Υδραυλική...Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μερικοί (έστω λίγοι) ΠΜ δεν τα εφαρμόζουν...

 

Τώρα το αν το ANSYS είναι για παιδικά προβλήματα στα ρευστά ομολογώ ότι δεν το ήξερα...Παρακαλώ μήπως μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλύτερο ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.