Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιομηχανικό δάπεδο και προβλήματα


 

Recommended Posts

Μήπως να φτιάξω βιομηχανικό μετά?? Με βαφές κ.λ.π???

 

.......αλληλεπιδρά το βιομηχανικό δάπεδο; Αλλάζουν οι αντοχές του σκυροδέματος; Μπορεί να είναι κάποιος σίγουρος πως δεν υφίσταται τέτοια περίπτωση;

........

Σίγουρα αλληλεπιδρούν, ειδικά αν προστεθεί χρώμα. Αφού όμως πρέπει να το κάνει, εγω θα πρότεινα τα εξής :

Αύξηση του πάχους ανω επικάλυψης τουλάχιστον στα 10-12 εκ. Κάτω από αυτό το πάχος δεν νομίζω να υπάρξει κάποια σημαντική αλληλεπίδραση.

Επίσης και να σχηματιστούν κάποιες ρηγματώσεις, δεν νομίζω να εισχωρήσουν τόσο βαθιά.

Οσον αφορά την συντήρηση, ... δύσκολα τα πράγματα. Λινάτσες ίσως?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Αρη ελπίζω η απάντηση μου να μην είναι τρελά αργοπορημένη...

Θα πρότεινα να αφήσεις την ραντιέ 28 μέρες και μετά να κάνεις ότι είναι να κάνεις. ...

 

Μα έτσι θα πρέπει να ρίξω και άλλο μπετον από επανω...

 

Διαβάζοντας όλα αυτά σε αυτό το θέμα, μου γεννάται η εξής απορία: αλληλεπιδρά το βιομηχανικό δάπεδο; Αλλάζουν οι αντοχές του σκυροδέματος; Μπορεί να είναι κάποιος σίγουρος πως δεν υφίσταται τέτοια περίπτωση;

...

 

??????

 

Λοιπόν, στην θέση σου, θα έριχνα την ραντιέ θα έβαζα ότι ήταν να βάλω, για την συντήρηση και μετά απο κανένα μήνα και αφού πέσει και η οροφή υπογείου και ξεκαλουπωθεί (το νωρίτερο), θα έκανα και το βιομηχανικό. ...

 

αυτό είναι σίγουρα το καλλίτερο..

 

Πάντως σκέψου και την αλληλουχία των εργασιών και πως αυτή θα επηρεάσει την ποιότητα του δαπέδου σου. Αν μπουν μετά το δάπεδο ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί και ακόμα σοβατζίδες, θα στο κάνουν άστα να πάνε...

Αυτούς δεν τους φοβάμαι .... Θα προσέξουμε... :roll: :roll:

 

 

Σίγουρα αλληλεπιδρούν, ειδικά αν προστεθεί χρώμα. Αφού όμως πρέπει να το κάνει, εγω θα πρότεινα τα εξής :

Αύξηση του πάχους ανω επικάλυψης τουλάχιστον στα 10-12 εκ. Κάτω από αυτό το πάχος δεν νομίζω να υπάρξει κάποια σημαντική αλληλεπίδραση.

Επίσης και να σχηματιστούν κάποιες ρηγματώσεις, δεν νομίζω να εισχωρήσουν τόσο βαθιά. Οσον αφορά την συντήρηση, ... δύσκολα τα πράγματα. Λινάτσες ίσως? :

 

Αυτό είναι καλό, αλλά 10εκ*1300μ2=130μ3

..και το άλλο

θα έχω τελική επικάλυψη 15 εκ...δεν πρέπει να βάλω επιδερμικό οπλισμό???

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα μάλλον ((10 ή 12)-5)*1300 = 65 έως 91 μ3 extra.

Για επιδερμικό, ένα πλέγμα Τ131 αρκεί. Βέβαια Τ131 = 2,00*1300 = 2,60 ton.!

Τελικά αν θες να είσαι 100 % σίγουρος, καταλήγεις σε λύσεις που από

οικονομικής πλευράς δεν διαφέρουν και πολύ από το να το κάνεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άρη

αν ρίξεις τις υπερκείμενες πλάκες πως θα κάνεις το βιομηχανικό δάπεδο. Θα πρέπει να γίνει σαν προετοιμασία με μηχανή προετοιμασίας και δεν θα έχεις μάλλον και πολύ καλά αποτελέσματα. Το να αυξήσεις κάπως την επικάλυψη μερικά εκατοστά ίσως έχει κάποιο νόημα. Νομίζω ότι πρέπει να σκεφτείς κάτι για να γίνει και λίγη οικονομία στον πελάτη. με τις βαφές δεν θα έχεις και τόσο καλό αποτέλεσμα αν η τελική στώση του σκυροδέματος στα 1000 τ.μ. δεν είναι ''σχετικά'' επίπεδη.όσο για τις ίνες έαν κανονίσεις να έχεις τις βαρέλες σου την μία πίσω από την άλλη και ίσως και 2 πρέσσες τότε στα τελευταία 10-15 εκ της randie χωρις να ασταρώνεις μπορείς να προσθέσεις τις ίνες.είτε στο εργοτάξιο ίτε στο εργοστάσιο σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βάλω όλα κάτω και θα δω...

Ερώτηση

μήπως το βιομηχανικό είναι ομως τελικά πιο ισχυρό από το κανονικό σκυρόδεμα??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.