Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιομηχανικό δάπεδο και προβλήματα


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Αν δεν θέλεις να σου σκίσει καθόλου επιφανειακά το οποίο συμβαίνει σε πλάκες μεγάλης επιφάνειας και λόγου της διαδικασίας κατασκευης του βιομηχανικού (χωρίς διαβροχή και λόγω συστολών ξηράνσεως) βάλε ίνες μεταλλικές ή συνθετικές κατά την σκυροδέτηση.

 

Έχω 1000μ2 ραντιέ...

Πολλά κυβικά.....

Χρειάζομαι πολλές ίνες??? Πόσο μπαίνουν???

Που θα τις βρω???

Τις χρειάζομαι εφόσον έχω διπλή εσχάρα??

Link to comment
Share on other sites

Να παρατηρήσω απλώς ότι οι ίνες κανονικά πρέπει να μπαίνουν στο παρασκευαστήριο σκυροδέματος (και μάλιστα βιαίας ανάμιξης) και όχι στη βαρέλα. Οσο και να κάνεις ανάμιξη στη βαρέλα υπάρχει ο κίνδυνος να μην γίνει ικανοποιητική διασπορά και να έχεις προβλήματα.

Σαν λύση πάντως είναι αρκετά ακριβή για τη δουλεία που τη θέλεις.

Εγω πάντως μετά από κάνα δύο φορές που έκανα αυτό που λες (βιομηχανικό απεύθειας σε ραντιέ σαν τελική επιφάνεια), δεν το συνέχισα. Μετά με το κοντράρισμα των τοιχείων και το ξεκαλούπωμα κλπ. γίνεται χάλια το βιομηχανικό. Εκτός και αν έχεις μεγάλο πρόβλημα ύψους, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Να παρατηρήσω απλώς ότι οι ίνες κανονικά πρέπει να μπαίνουν στο παρασκευαστήριο σκυροδέματος (και μάλιστα βιαίας ανάμιξης) και όχι στη βαρέλα. Οσο και να κάνεις ανάμιξη στη βαρέλα υπάρχει ο κίνδυνος να μην γίνει ικανοποιητική διασπορά και να έχεις προβλήματα.

Σαν λύση πάντως είναι αρκετά ακριβή για τη δουλεία που τη θέλεις.

Εγω πάντως μετά από κάνα δύο φορές που έκανα αυτό που λες (βιομηχανικό απεύθειας σε ραντιέ σαν τελική επιφάνεια), δεν το συνέχισα. Μετά με το κοντράρισμα των τοιχείων και το ξεκαλούπωμα κλπ. γίνεται χάλια το βιομηχανικό. Εκτός και αν έχεις μεγάλο πρόβλημα ύψους, οπότε...

 

Μήπως να φτιάξω βιομηχανικό μετά?? Με βαφές κ.λ.π???

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι το θέλεις. Αν είναι κανένα υπόγειο πάρκινγκ και οι αισθητικές απαιτήσεις τελειώματος είναι μειωμένες, τότε οκ, το κάνεις και μονοκόμματο. Ασχημη εποχή διάλεξες πάντως. Με τα 35ρια χωρίς διαβροχή και 1000 μ3, και θεμελίωση μεγάλου πάχους που η θερμότητα ενυδάτωσης είναι αυξημένη και τα "ζουμιά" φεύγουν στο πλάι, ...Αν δεν είναι μεγάλη η οικονομική διαφορά... Εγω το έκανα γιατί είχα ύψος 2,25 και ήταν και χειμώνας.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι το θέλεις. Αν είναι κανένα υπόγειο πάρκινγκ και οι αισθητικές απαιτήσεις τελειώματος είναι μειωμένες, τότε οκ, το κάνεις και μονοκόμματο. :D . Με τα 35ρια χωρίς διαβροχή και 1000 μ3, και θεμελίωση μεγάλου πάχους που η θερμότητα ενυδάτωσης είναι αυξημένη και τα "ζουμιά" φεύγουν στο πλάι, ...Αν δεν είναι μεγάλη η οικονομική διαφορά... Εγω το έκανα γιατί είχα ύψος 2,25 και ήταν και χειμώνας.

 

Την διαλέγουμε εμείς??? :D :D

Ευχαριστώ. Θα το σκεφτώ.

Ίσως να το αφήσω για να γίνει μελλοντικά κάτι άλλο.

Εξάλλου από ότι μου λένε μόλις δεν το προλαβαίνουν σε μια μέρα....., εγώ πάλι δεν θέλω να ρίξω σε 2 φάσεις....οπότε....

Link to comment
Share on other sites

Την διαλέγουμε εμείς??? :D :D

 

Οχι..... εμείς απλά χοροπηδάμε στο ρυθμό του ΑΓΙΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ - ΠΡΩΗΝ ΚΑΦΕΤΕΡΙΟΥΧΟΥ- ΠΡΩΗΝ ΕΠΕΝΔΥΤΗ - ΠΡΩΗΝ ΚΟΥΛΟΧΕΡΑΤΖΗ

:( :( :(

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν

βρέθηκε μεγάλο ελικόπτερο που προλαβαίνει να δουλέψει

γνωρίζει κανείς αν και το μπορώ να βάλω πάνω από το νωπό σκυρόδεμα για να μην χάνει την υγρασία του μέχρι να έρθει η ώρα να δουλέψει το ελικόπτερο?

Link to comment
Share on other sites

μιάς και αναφέρατε σκισμές, εάν αργότερα παρουσιασθούν ρωγμές σε βιομηχανικό δάπεδο (εποξειδικής ρητίνης) πως μπαλώνονται? - που δεν μπαλώνονται, αλλά λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να φτιάξω βιομηχανικό μετά?? Με βαφές κ.λ.π???

 

Αρη ελπίζω η απάντηση μου να μην είναι τρελά αργοπορημένη...

Θα πρότεινα να αφήσεις την ραντιέ 28 μέρες και μετά να κάνεις ότι είναι να κάνεις. Διαβάζοντας όλα αυτά σε αυτό το θέμα, μου γεννάται η εξής απορία: αλληλεπιδρά το βιομηχανικό δάπεδο; Αλλάζουν οι αντοχές του σκυροδέματος; Μπορεί να είναι κάποιος σίγουρος πως δεν υφίσταται τέτοια περίπτωση;

Λοιπόν, στην θέση σου, θα έριχνα την ραντιέ θα έβαζα ότι ήταν να βάλω, για την συντήρηση και μετά απο κανένα μήνα και αφού πέσει και η οροφή υπογείου και ξεκαλουπωθεί (το νωρίτερο), θα έκανα και το βιομηχανικό. Πάντως σκέψου και την αλληλουχία των εργασιών και πως αυτή θα επηρεάσει την ποιότητα του δαπέδου σου. Αν μπουν μετά το δάπεδο ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί και ακόμα σοβατζίδες, θα στο κάνουν άστα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.