Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνεργοι ασφαλισμένοι ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Από ότι κατάλαβα τίθεται ένα θέμα αν θα πάμε κατευθείαν όλοι στα κλιμάκια που είδατε ανάλογα με τα χρόνια που έχουμε συμπληρώσει ή θα ξεκινήσουν όλοι από την δεύτερη βαθμίδα και θα ανεβαίνουν ανά τριετία ? Δεν γνωρίζω αν έχει ξεκαθαρισθεί αυτό !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Oπότε αγαπητοί συνάδελφοι,

 

όταν σύντομα τα χρήματα αυτά γίνουν ΑΠΑΙΤΗΤΑ ειδάλλως ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ... φαντάζεστε τις συνέπειες.

Iσχύει όντως αυτό; Άμα είναι έτσι να πάω να ξεγραφτώ αύριο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς αν οι άνεργοι νέοι μηχανικοί,γραμμένοι στο ΤΕΕ που δεν έχουν ανοίξει ακόμα βιβλία στη εφορια εξαιρούνται από την έκτακτο φόρο για για τα ακίνητα; Όπως ισχύει για τους ανέργους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ;

Το λέω γιατί διάβασα οτι στα προγράμματα κατάρτισης που έχει βγάλει ο ΟΑΕΔ εχουμε δικαίωμα να συμμετέχουμε και είπα μήπως έχουμε και απεναντι στο χαράτσι την ίδια αντιμετώπιση..

Αν και δεν ελπίζω...

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι επ' αυτού;

 

 

 

 

Άλλο πράγμα είναι να γραφτεί κάποιος στον ΟΑΕΔ (να πάρει δηλαδή κάρτα ανεργίας - όχι επίδομα) και άλλο το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ. Εξηγούμαι: Εφόσον ένας μηχανικός έχει ΑΠΟΛΥΘΕΙ και επίσης έχει μαζέψει ικανό αριθμό ενσήμων, δικαιούται επίδομα από τον ΟΑΕΔ.

 

Εφόσον όμως ένας μηχανικός είναι άνεργος χωρίς να έχει απολυθεί (παραίτηση,λήξη σύμβασης) τότε για κάποιο μυστήριο λόγο ΔΕΝ δικαιούται να πάρει κάρτα ανεργίας(!) Μου το είπαν ξεκάθαρα πως πρέπει πρώτα να ξεγραφτώ από το ΤΣΜΕΔΕ και μετά θα πάρω την κάρτα ανεργίας.

 

Πριν 1,5 χρόνο είχα εργαστεί ως μισθωτός για λίγους μήνες, αλλά παραιτήθηκα για προσωπικούς λόγους και έκτοτε είμαι άνεργος. Χωρίς ποτέ να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία (νέος μηχανικός), σίγουρα δε δικαιούμαι κάρτα ανεργίας;;; Δε μιλάω για επίδομα από ΟΑΕΔ, αλλά κάρτα ανεργίας μπας και σταματήσω να πληρώνω τα νταβατζιλίκια του ΤΣΜΕΔΕ.

 

Δεν είναι κατάσταση αυτή ρε παιδιά!!! Είμαι 26 και πραγματικά ντρέπομαι που είμαι ακόμα υποχρεωμένος να με συντηρεί ο πατέρας μου!!! Τι ξεφτιλίκια είναι αυτά;;; Υπάρχει πιο κάτω;;; Αν δε δοθεί άμεσα λύση δεν έχω άλλη επιλογή από το να διαγραφώ οριστικά και να σηκωθώ να φύγω από αυτή τη Μπανανία!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάποτε στον ΟΑΕΔ μου είχαν πει πως αν δεν έχεις κάνει έναρξη μπορείς να έχεις κάρτα ανεργίας..Μπορεί και επίδομα σε κάποιες περιπτώσεις που ισχύουν έτσι και αλλιώς για όλους τους ανέργους. Οι εισφορές όμως είναι ανεξάρτητο κομμάτι αν και οξύμωρο. Εν πάση περιπτώση καλύτερα ρώτα σε κάποιο τοπικό ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει καινούριο πρόγραμμα απο τον οαεδ για την πρόσληψη 5000 άνεργων πτυχιούχων.Δικαίωμα συμμετοχής έχουν και άνεργοι μηχανικοί γραμμένοι στο τσμέδε.Δε ξέρω αν δίνει γενικά κάρτα ανεργίας σε μηχανικούς ή αν απλά σε βάζουν σε ειδικά μητρώα ειδικά για αυτά τα προγράμματα.Πάντως συμφωνώ με τον ikaros13,οι εισφορές στο τσμέδε είναι ανεξάρτητες,μόνο αν ξεγραφτείς γλιτώνεις

Link to comment
Share on other sites

περίεργα πράγματα πάλι , κάτι για βοήθημα λέει , πάνω από 3 μήνες αν είμαστε άνεργοι κτλ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ

πάλι οι μηχανικοί θα πληρώσουμε τα σπασμένα , εκτός από το 500 ευρώ εκτός λοιπόν φόρων , αύξηση αντικειμενικών κριτηρίων , κάτι άκουσα και για πλαφόν εισοδήματος ανάλογα με το επάγγελμα , οπότε θα φαινόμαστε πλούσιοι συνάδελφοι.

φυσικά ,μην ξεχάσουμε την αύξηση ασφαλιστικών εισφορών.........

έλεος.........................

εκμεταλλεύονται ότι είμαστε ανύπαρκτοι συνδικαλιστικά. είμαστε ο μόνος κλάδος που ακόμα και φόρος αέρα να επιβληθεί δεν θα κουνηθεί φύλλο.

τουλάχιστον ας παραιτηθούν οι άνθρωποι που υποτίθεται ότι μας εκπροσωπούν. εφόσον δεν είναι ικανοί ούτε μια επιστολή να συντάξουν και να στείλουν σε εφημερίδες τι τα θελαν τα αξιωματα.αθανατη Ελλάδα , όλοι θέλουν αξιώματα , προεδριλίκια αλλά δεν έχουν το παραμικρό ενδιαφέρον για τον κλάδο.

μέχρι και οαεδ θα πληρώνουμε αλλά κανονικό επίδομα όπως οι άλλοι κλάδοι δεν θα πάρουμε.............

Συναδελφε ποοοσο συμφωνω μ αυτο που λες!αυτο εχω παρατηρησει κ εγω..ΦΥΛΛΟ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι τον οαεδ ξεχαστε τον..δεν δεχονται ως ανεργους τους μηχανικους..εχω παει επανειλλημενως,και δεν υπαρχει καμια ελπιδα.Ουτε εναρξη επιτηδ,εχω κανει, δεν παιζει ρολο αυτο...αν θελει καποιος να γραφτει σε τεε-τσμεδε τον συμβουλευω να μην το κανει..αν θελει παντως ας το σκεφτει καλα πρωτα..μετα την 5ετια πρεπει να δινεις ειδσφορα 420 ευρω το μηνα..που θα τα βρω ηθελα να ξερα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οχι μονο μετα απο πενταετια , μολις περασεις τα 35 ακομα και 1 χρονο να εισαι γραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ πληρωνεις αυξημενα......

 

παντως καλα κανεις και δεν κανεις εναρξη .......

πλεον εναρξη συμφερει μονο με εξασφαλισμενη ικανοποιητικη εργασια..........παλαιοτερα ανοιγαμε βιβλια για πλακα , μηπως και τυχαινε καμια δουλεια...........

τωρα αυτοματως αν εχεις εναρξη ως μηχανικος θεωρεισαι πλουσιος , φοροφυγας και προνομιουχος ..........τα δε χαρατσια ερχονται με την μορφη χιονοστιβαδας.........

 

σχετικα με τον ΟΑΕΔ ,την ανεργια και την κοροιδια απο το ΤΕΕ , ειμαστε αξιοι της μοιρας μας ως κλαδος................η πλακα ειναι οτι η προκλητικη σιωπη και αδιαφορια ειναι κυριως απο το κεντρικο ΤΕΕ....

τα περιφερειακα , ακομα και της κεντρικης Μακεδονιας που δεν μπορει να θεωρηθει ως απλως περιφερειακο ,στελνουν καποιες επιστολες ακομα και εναντιον της απραξιας του κεντρικου ΤΕΕ και εστω προσπαθουν να κανουν κατι................

 

στην Αθηνα ομως η μονη εγνοια της διοικουσας ειναι τα μεγαλα εργα , οι μεγαλομηχανικοι , τα ρουσφετακια τυπου προσωρινων επιθεωρητων ,για να βγαλουν τους νεους απο την αγορα εργασιας και τετοιες αλλες εξυπναδες...........να τους χαιρομαστε!!!!!!!!!!!!!!

 

για τους ανεργους μηχανικους η προσφορα του ΤΕΕ ειναι περιοδικες δημοσιευσεις στο ημερησιο περιοδικο που μιλανε για ελλειψη μηχανικων στην Αυστραλια , Νεα Ζηλανδια ,Αφγανισταν , Ιρακ ,Ιραν ,ντουμπαι .................εμμεσα τους σπρωχνουν στην μεταναστευση οσο πιο μακρια γινεται ,μια και ειμαστε πολλοι πλεον.....

Edited by savas76
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια όπως ενημέρωσα σε άλλο topic που σημερα δε βρισκω και αναφεροταν σε διαγραφη απο το τσμεδε εστειλα πριν 15 ημερες επιστολή στο τσμεδε και στο τεε με ταυτοχρονη κοινοποίηση στον υπουργό εργασίας, στον υπουργό υποδομών καθώς και στο συνήγορο του πολίτη στην οποία ζητάω την προσωρινή αναστολή εισφορών για τα διαστήματα της πραγματικής ανεργίας δηλαδή οταν δεν εργάζεσαι ούτε σα μισθωτός ούτε σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Ο συνήγορος του πολίτη μου απάντησε και μου είπε ότι θα κοιτάξουν το θέμα για να δουν τι μπορεί να κάνουν.

όποιος πραγματικά ζορίζεται οικονομικα και θεωρώ οτι είμαστε πολλοί ασ στείλει και αυτός επιστολή ώστε να δουν ότι αυτό που συμβαίνει δηλ να ζητάς απο άνεργο να πληρώσει με τη δικαιολογία οτι του ασφαλίζεισ την ιδιότητα είναι παράλογο. Επίσης είναι καιρός να γινει και ένας σύλλογος μέσω τεε για να δούμε πως μπορούμε να κινηθούμε μιας και η οργανωμένη κίνηση είναι σαφώς καλύτερη απο τις μεμονωμενες. παρακάτω παραθέτω την επιστολή που έστειλα

 

Προς

 

1. ΤΣΜΕΔΕ (Τμήμα ασφαλίσεων)

Κολοκοτρώνη 4,10561 Αθήνα

 

2. ΤΕΕ

Νίκης 4, 10248 Αθήνα

 

 

Κοινοποίηση

 

1. Υπουργό Εργασίας & Κοινωνικών Ασφαλίσεων

Σταδίου 29, 10110 Αθήνα

2.
Υπουργό Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων

Αναστάσεως 2 & Τσιγάντε 10191, Παπάγου Αθήνα

 

3. Συνήγορο του Πολίτη

Χατζηγιάννη Μέξη 5, 11528 Αθήνα

 

Θέμα :« Ανεργία και Εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ »

 

Κύριοι,

Σας αποστέλλω αυτή την επιστολή προκειμένου να θίξω ένα θέμα που ταλανίζει τους άνεργους μηχανικούς και αφορά την πληρωμή των ασφαλίστρων στο ΤΣΜΕΔΕ.

Εδώ και ένα χρόνο είμαι άνεργη μηχανικός, χωρίς κανένα δικό μου εισόδημα, δηλαδή δεν εργάζομαι ούτε σα μισθωτή στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα ούτε σαν ελεύθερος επαγγελματίας με βιβλία στην εφορία και παρόλα αυτά είμαι υποχρεωμένη να καταβάλλω τις εξαμηνιαίες δυσβάσταχτες εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Επειδή το θεωρώ παράλογο να έχω αυτή την υποχρέωση, τη στιγμή που δεν εργάζομαι, απευθύνθηκα στο τμήμα του ΤΣΜΕΔΕ στην Πάτρα χωρίς να πάρω κάποια σαφή απάντηση στο ερώτημα, όταν ένας μηχανικός δεν εργάζεται με καμία μορφή εργασίας είτε σαν μισθωτός είτε σαν ελεύθερος επαγγελματίας, τι μπορεί να κάνει προκειμένου να απαλλαγεί προσωρινά από αυτή την υποχρέωση, δηλαδή να μην πληρώνει ασφάλιστρα και να μην υπολογίζεται το διάστημα της ανεργίας στα συντάξιμα χρόνια μέχρι να βρει εργασία και με παρέπεμψαν στο ΤΕΕ Δυτικής Ελλάδας. Εκεί μια υπάλληλος μου είπε ειρωνικά, πως οι άνεργοι μηχανικοί εργάζονται σε άλλες δουλειές, προκειμένου να πληρώνουν τις εισφορές και πως το μόνο που γνωρίζει είναι ότι κατόπιν χαρτιού από ψυχίατρο που να αποδεικνύει ψυχολογικές διαταραχές, μπορείς να διαγραφείς για πάντα από το επάγγελμα του μηχανικού ενώ αν ενημερωθώ καλύτερα για το τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, καλό θα ήταν να την ενημερώσω για να ξέρει και αυτή.

Καταλαβαίνετε ότι τέτοιου είδους απαντήσεις που προσβάλλουν την ανθρώπινη αξιοπρέπεια δεν είναι δυνατό να δίνονται από κανένα και πολύ περισσότερο από υπαλλήλους που μέσα στις αρμοδιότητές τους είναι να γνωρίζουν το συγκεκριμένο θέμα.

Με τη συνταγματικά κατοχυρωμένη διάταξη περί ισότητας των πολιτών απέναντι στο νόμο αισθάνομαι ότι θίγομαι όταν σε άλλα ασφαλιστικά ταμεία δικαίως ο εργαζόμενος δεν πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές για όσο χρόνο δεν εργάζεται, ενώ εγώ θα πρέπει χωρίς να έχω κανένα εισόδημα να καταβάλλω δυσβάσταχτες εισφορές που έχουν σαν αποτέλεσμα να καθίσταται αδύνατη η επιβίωσή μου.

Με κάθε τρόπο προσπαθώ έως σήμερα να καταβάλλω τις εισφορές, ώστε να μην υποθηκεύω το μέλλον μου, δημιουργώντας δυσβάσταχτα χρέη και μάλιστα εις βάρος της οικογένειάς μου.

Τονίζω ότι ήμουν άνεργη και στο παρελθόν, δηλαδή δεν εργαζόμουν σα μισθωτή στο δημόσιο ούτε στον ιδιωτικό τομέα, ούτε και σαν ελεύθερος επαγγελματίας, και ότι και τότε ήμουν υποχρεωμένη να καταβάλλω εισφορές, τις οποίες και κατέβαλλα επιβαρύνοντας και πάλι την οικογένειά μου.

Η παραπάνω κατάσταση αντίκειται στην αρχή της αναλογικότητας, εφόσον δεν καλούμαι να πληρώσω ανάλογα με τα εισοδήματά μου αλλά εντελώς παράλογα, δηλαδή να πληρώσω ενώ δεν έχω κανένα εισόδημα.

Για όλους τους παραπάνω λόγους ζητάω:

1. Την προσωρινή αναστολή της υποχρέωσης καταβολής ασφαλιστικών εισφορών για τα χρονικά διαστήματα της πραγματικής ανεργίας (ούτε απασχόληση σαν ελεύθερος επαγγελματίας ούτε ως μισθωτός στον δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα) με παράλληλη διακοπή της ιδιότητάς μου ως μέλος του ΤΕΕ και φυσικά το μη υπολογισμό του παραπάνω χρόνου στα συντάξιμα χρόνια.

2. Σε περίπτωση που υπάρχει νομικό κόλλημα θα πρέπει να κινηθείτε στην αλλαγή του νομικού πλαισίου, του προφανώς άδικου μέτρου, το οποίο θίγει ως προσωπικότητα όχι μόνο εμένα αλλά και όλους τους συναδέλφους που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση, στερώντας μου τη δυνατότητα να επιβιώσω ως άνθρωπος φορτώνοντας με, με δυσβάσταχτα χρέη, ενώ συγχρόνως με θίγει και ως πολίτη αυτής της χώρας, ο οποίος υφίσταται διάκριση ως άνεργος να πληρώσει, ενώ άλλοι εργαζόμενοι στην ίδια θέση με μένα σε άλλα ασφαλιστικά ταμεία δικαίως δεν καταβάλλουν εισφορές.

Παρακαλώ όπως με ενημερώσετε μέσα στο χρονικό διάστημα που ορίζει ο νόμος.

Edited by civil100
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.