Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ανακατασκευή - Ανακαίνιση Διαμερίσματος


par1s

Recommended Posts

τσκ τσκ και διαφήμιση. Δεν είπαμε ότι απαγορεύεται η διαφήμιση?

 

Ναι.... ίσως έχεις δίκιο λόγω ότι φαίνεται και η ιστοσελίδα μου... αλλά ελπίζω τόσο καιρό να με έχετε καταλάβει κάπως καλύτερα :oops:

 

Για όλους το εννοούσα, μου φαίνεται ότι αν εγώ ήμουν στη θέση του ιδιώτη, θα έλεγα απευθείας ότι είμαι ο Κώστας, έχω ένα διαμέρισμα εκεί, παρακαλώ στείλτε μου pm αν ενδιαφέρεστε για ραντεβού.... καθαρά πράγματα... τώρα γιατί παίζουμε τις 10 ερωτήσεις με κάθε ενδιαφερόμενο εν δυνάμει πελάτη, δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

χα χα είναι χαζή ιδέα Jtb. Να γράψει σε ένα forum με μηχανικούς που δεν ξέρει πούθε κρατάει η σκούφια τους και αν είναι σοβαροί ανθρώποι ή πιτσιρικάδες.......δεν μου φαίνεται καλή ιδέα. Αλλωστε είναι φανερο ότι εδώ "ψαρευουν" ιδέες....

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό μιλώ για ραντεβού... Δηλαδή αν μπεί μέσα σε ένα γραφείο ή 2,3,5 γραφεία θα μπορεί να κρίνει και αν ρωτήσει εδώ και κάνει κάποιες συναντήσεις δεν θα μπορεί να καταλάβει ποιόν έχει απέναντί του; Το λέω γιατί τελικά όπως έχω δει πολλές φορές, μετά από δήθεν τρελλό ψάξιμο του ιδιοκτήτη και επιλογή δήθεν έμπειρου και ικανού, το αποτέλεσμα είναι μάλλον μίζερο...

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο μας που άνοιξε το θέμα, συμφωνω και εγω ότι η καλύτερη λύση είναι η αναζήτηση κάποιου μηχανικού / εταιρείας που μπορεί να αναλάβει και να πληροφορήσει

σχετικά με δυνατότητες κόστος κλπ.

 

Με μια αναζήτηση εστω και στο internet θα βρει εύκολα καποιες επιλογές για αρχή και σιγα σιγα να προχωρήσει κρίνοντας.

 

Σχετικά με τη τελευταία παρατήρηση του JTB, όπως σίγουρα ξέρεις υπάρχουν διάφορες κατηγορίες πελατων.

 

Υπάρχουν εκείνοι οι οποίοι δεν ξέρουν μεν τι θέλουν ( εύλογο μέχρι ενος σημείου ), αλλα τα θέλουν όλα έτοιμα χωρίς οι ίδιοι να αφιερώσουν ούτε στοιχειώδη χρόνο και φαιά ουσία για να ασχοληθούν-καταλάβουν τι μπορεί να γίνει, αν μπορεί, πως, ποσο, πότε κλπ. κλπ.

 

Η συνεργασια με αυτούς αναπόφεκτα είναι μια σειρά απο παρεξηγήσεις, εμπόδια και τα γνωστα επακόλουθα προβλήματα.

 

Σε αυτο βέβαια, ευθύνη έχουν και εκείνοι του χώρου μας που προβάλουν τις υπηρεσίες τους με όρους που οδηγουν σε παρανοήσεις πχ η περίφημη "παραδοση με το κλειδί στο χέρι" ( ο όρος αυτός κατα τη γνώμη μου καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιείται) .

 

Απο την άλλη υπάρχουν οι πελάτες, που ξέρουν τι θέλουν, ξέρουν να ψάχνουν και ξερουν να επιλέγουν.Το προβλημα που συνήθως παρουσιάζεται με αυτούς είναι ότι κάποιες φορές νομιζουν οτι τα ξέρουν ολα, καταλήγουν σε αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς να έχουν τεχνικές γνώσεις και είναι συστηματικά κακόπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν διαφήμιση προς όλους και γενικά στο forum.. Δικαιολογείται νομίζω.

 

Ναι εντάξει προβάλει "εαυτόν" όμως και να σας εξηγήσω πως γίνεται το θέμα ο ιδιώτης καθισμένος στο γραφείο του τώρα αναζητεί προσφορές ανέξοδα τζάμπα που θα αναθέσει ή θα εκβιάσει τον δικό του όταν μάθει που κινείται η "πιάτσα" Οντως ένας τρόπος είναι να δώσουμε προσφορές, αν μας πεί φυσικά που είναι το ακίνητο του και το επισκεφτούμε,αδύνατον βέβαια γιατί αντίκειται στους κανόνες του forum και φυσικά έτσι θεωρητικά χωρίς επίσκεψη δεν μπορούμε είναι αδύνατον να εκτιμήσουμε την επισκευή, είναι αδύνατον εγώ τον συμβούλεψα παραπάνω να πάει στους texnitesonline και ένας άλλος τρόπος είναι το εως σήμερα κλειστό forum να μπορεί να ανοίξει και να έχουμε και αυτήν την δυνατότητα να δουλέψουμε σαν επαγγελματίες και να κυνηγήσουμε δουλειές όπου + τοις άλλοις θα μπορεί να βλέπει και κάποια έργα μας ένας πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη υπάρχουν οι πελάτες, που ξέρουν τι θέλουν, ξέρουν να ψάχνουν και ξερουν να επιλέγουν.Το προβλημα που συνήθως παρουσιάζεται με αυτούς είναι ότι κάποιες φορές νομιζουν οτι τα ξέρουν ολα, καταλήγουν σε αυθαίρετα συμπεράσματα χωρίς να έχουν τεχνικές γνώσεις και είναι συστηματικά κακόπιστοι.

 

Πολύ καλή περιγραφή κάποιων πελατών μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο βέβαια, ευθύνη έχουν και εκείνοι του χώρου μας που προβάλουν τις υπηρεσίες τους με όρους που οδηγουν σε παρανοήσεις πχ η περίφημη "παραδοση με το κλειδί στο χέρι" ( ο όρος αυτός κατα τη γνώμη μου καλό θα ήταν να μη χρησιμοποιείται) .

 

.

 

η λέξη παράδοση "με το κλειδί στο χέρι δεν είναι μια κακή φράση, δεν είναι κακό με το κλειδί στο χέρι να παραδίδουμε όλη την κατασκευή ο ιδιώτης που δεν γνωρίζει μηχανικούς, αδυνατεί να βρεί μηχανικό ή μπορεί να μην έχει εμπειρία ή δεν επιθυμεί ο ίδιος να τρέχει μια να ψάχνει τον πλακά μια τον μπετατσή και σου λέει "θέλω έναν που τα κάνει όλα" Μια μικρή τεχνική εταιρία ισως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.