Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή σχολής στο μηχανογραφικό


Recommended Posts

Είδα τα προγράμματα σπουδών των σχολών του πολυτεχνείου, αλλά επειδή δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά πράγματα.

Απ’ ότι βλέπω

Ένας ΠΜ γενικά κάνει κατασκευές και μελέτες

οι ΗΜΜΥ ασχολούνται με ενέργεια, και προγραμματισμό.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε τι δουλειά μπορεί να κάνει ένας μηχανολόγος μηχανικός, και ένας ναυπηγός και να μου συμπληρώσετε τις προηγούμενες ειδικότητες που ανέφερα;

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ο μηχανολογος ασχολειται με μελετες συστηματων ψυξης-θερμανσης

και ανελκυστηρων σε κατασκευες, μπορει να δουλεψει σε βιομηχανιες

και βιοτεχνιες σαν υπευθυνος ασφαλειας\μηχανικος βαρδιας κτλ.

Εχει αρκετα ευρυ φασμα με το μονο κακο οτι στην οικοδομη κανει

κουμαντο ο πολιτικος μηχανικος.

 

Ο ναυπηγος εχει τα επαγγελματικα δικαιωματα του μηχανολογου

συν την ναυπηγικη. Δηλαδη μελετες στην κατασκευη, τροποποιηση

και συντηρηση πλοιων.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω για τους μηχανολογους γιατι αυτος ειναι και ο κλαδος μου ... στο 4ο ετος λοιπον χωριζομαστε σε κλαδους ειναι ο ενας που ειναι ο κατασκευαστικος και ασχολεισαι με την βιομηχανια οταν βγεις ( αν και η ελλαδα βαρια βιομηχανια δεν εχει ) και γενικως μπορεις να πιασεις δουλεια σε μηχανουργειο και σε αλλες διαφορες εταιρειες κατασκευαστικες... ειναι ο τομεας της ενεργειας στον οποιο κανεις φωτοβολταικα φυσικο αεριο ανεμογεννητριες και γενικως τετοιες μελετες ειναι ο τομεας ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΛΙΚΩΝ & ΕΜΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΗΣ που εχει Περιοχή εξειδίκευσης: Προηγμένα υλικά, μη Καταστροφικοί Έλεγχοι & Εμβιομηχανική ειναι ο τομεας οργανωσης και διοικησης και τελος ειναι ο κλαδος των αεροναυπηγων .... βασικα αυτα τωρα αν θες για ναυπηγους και δεν σου απαντησει κανενας πηγαινε και δες τον οδηγο σπουδων απο το site της σχολης και κοιτα το περιεχομενο των μαθηματων στο 4ο ετος που χωριζονται σε τομεις ....

Link to comment
Share on other sites

και εμενα στην σχολη μου μου εχουν πει οτι με το που βγω θα παιρνω 30000 euro οτι θα με παρουν στο MIT και οτι ειμαστε απο τις καλυτερες σχολες σε προπτυχιακο επιπεδο στην ευρωπη και οτι οι περισσοτεροι απο εμας θα πανε στην NASA... μην πιστευεις οτι σου λενε οι καθηγητες και τα site των σχολων ... χαιρω πολυ και οτι εχεις καποια επαγγελματικα δικαιωματα που σου δινονται στην ελλαδα δεν ισχυει το ιδιο στο εξωτερικο ... Κι οι μηχανολογοι εχουν δικαωμα να υπογραψουν και ηλεκτρολογικες μελετες και ενιοτε και μελετες χημικου μηχανικου ( συμφωνα με τα επαγγελματικα προτυπα της ελλαδας) αλλα απο εκει και περα οταν θα μας ανοιξουν το επαγγελμα και θα κανουμε μελετες για τα μισα και λιγοτερα χρηματα αποτι σημερα θα δεις τα δικαιωματα του καθενος ποια θα ειναι ....

 

στα 6 παρα κατι χρονια που ειμαι εδω ουδεποτε εμενα μου ειπε καθηγητης του ΜΠΔ η ακουσα να λεει σε καποιο συναδελφο αυτα η κατι παρομοιο με αυτα που ανεφερες! ειναι πραγματικα γελοια!!!! Θα σου αναφερω αυτολεξει το διαλογο μιας "αγανακτισμενης" φοιτητριας απο τις πολλες και δυσκολες εργασιες στο μαθημα της επιχειρησιακης ερευνας στο πρωτο ετος(!!!) κ του διδασκοντα καθηγητη μεσα στο αμφιθεατρο: -Κυριε, μας παιδευετε, μας παιδευετε κ παλι μας παιδευετε με τις εργασιες ενα ολοκληρο εξαμηνο. Αξιζει τον κοπο να τις κανουμε? Θα βρουμε καμια δουλεια της προκοπης οταν βγουμε απο δω η οχι? Να μας το πειτε αν ειναι να μην τις κανουμε, να περασουμε το μαθημα με 5 και να τελειωνει η υποθεση!!!(γελια) - (γελια)Κοιταξτε δεσποινις, προσωπικα αλλα και ολοι η συναδελφοι νομιζω οτι δε μπορουν να σας εγγυηθουν κατι τετοιο για ευνοητους λογους. Αυτο που μπορω να σας πω εγω ειναι οτι, τουλαχιστον απο τα δικα μου μαθηματα, θα γινεται μηχανικος. Και ξερετε τι σημαινει μηχανικος? Επιστημων ανησυχος που ψαχνεται, διαβαζει διαρκως για να ακολουθει ολες τις εξελιξεις και μετα δημιουργει!!!! Τωρα αν στη δικη σου σχολη digia σας πιπιλανε τετοιες μουφες, τοτε λυπαμαι αλλα οταν βγει στην αγορα εργασιας η "σφαλιαρα" που θα φας θα σε τσουξει αρκετα εως πολυ... Εγω ευτυχως η δυστυχως ξερω πως δουλευεται το θεμα ως τελειοφοιτος κ κυριως εχοντας αδερφια μηχανικους στην αγορα εργασιας. Α! Και το ξαναλεω και δεν επανερχομαι σε αυτο: Ως μηχανολογοι μηχανικοι εχουμε ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΑ επαγγελματικα δικαιωματα. Οι δυσπιστοι καλα θα κανετε να το χωνεψετε. Η οποια λασπη δε μας ακουμπα...

Link to comment
Share on other sites

digia καμια σχεση δεν εχει ο τομεας με την αγορα εργασιας. Κανενας εργοδοτης ποτε δεν θα σε ρωτησει ποιον τομεα τελειωσες, γιατι πολυ απλα δεν τον νοιαζει. Τον εργοδοτη τον νοιαζει η προυπηρεσια και μονο η προυπηρεσια και για το τι τομεα ακουλουθησε ο καθε ενας και τι βαθμο εβγαλε δεν σκοτιζεται και πολυ. Ασε τι σας λενε οι καθηγητες (και γω εκει τελειωσα) και πιστεψε με, το τι ακους και τι αποψη σχηματιζεις οταν εισαι στην σχολη μεσα, απλα ισοπεδωνεται μολις βγεις στην αγορα εργασιας. Ειναι ακριβως σαν τις πολεμικες επιχειρησεις, αλλα σχεδιαζει και περιμενει κανεις στην θεωρια και αλλα γινονται οταν γινει η πραγματικη επαφη με τον εχθρο.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ασχολουμαι αλλο με το ποιος εχει τα επαγγελματικα δικαιωματα του μηχανολογου γιατι πολυ απλα εμενα δεν με ενδιαφερει και οπως ειπα και πριν ο καλυτερος θα κερδισει ... ηρεμησε λιγο με την σχολη σου ομως δεν ειναι και η μοναδικη ειδα τον ιδιο εριστικο τονο ειχες και σε προηγουμενη συζητηση ... στο μεταξυ ειρωνικα το ελεγα εννοειτε οτι δεν πιστευω τισ αηδειες των καθηγητων και επειδη εχω και τους 2 γονεις μου να εργαζονται ως μηχανικοι γνωριζω επακριβως τι προκειτε να αντιμετωπισω μολις βγω στην αγορα εργασιας ... στο μεταξυ μπορει για την ελλαδα να μην παιζει ρολο το τι τομεα θα επιλεξεις αλλα νομιζω οτι παιζει ρολο στο τι θα ακολουθησεις σε μεταπτυχιακο στο εξωτερικο και σε τι θα εξειδικευτεις ... και βασικα δεν με ενδιαφερουν το τι επαγγελματικα δικαιωματα εχω στην ελλαδα καθως δεν θελω για κανενα λογο να εργαστω εδω !!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ασχολουμαι αλλο με το ποιος εχει τα επαγγελματικα δικαιωματα του μηχανολογου γιατι πολυ απλα εμενα δεν με ενδιαφερει και οπως ειπα και πριν ο καλυτερος θα κερδισει ... ηρεμησε λιγο με την σχολη σου ομως δεν ειναι και η μοναδικη ειδα τον ιδιο εριστικο τονο ειχες και σε προηγουμενη συζητηση ...

Ο τονος μου ειναι μια χαρα. Δεν ανεχομαι ομως φιλτατε να αιωρουνται απο διαφορους αν μη τι αλλο διαστρευλωμενες και αβασιμες πληροφοριες τοσο για το τμημα μου οσο και γενικοτερα για ολες τις σχολες. Και μεις γνωριζουμε οτι στο λατρευτο μας ΕΜΠ οι 70+μαϊων καθηγηταραδες σας αρνουνται πεισματικα να παραδωσουν αυτες τις τιμημενες εδρες τους σε νεα παιδια που καρτερουν γεματα γνωσεις κ ορεξη να παρεχουν τις γνωσεις τους στην υπηρεσια της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης, μετατρεποντας ετσι το πανεπιστημιο σε οικογενειοκρατικη και πελατειακη "επιχειρηση". Η "γουνα" της τριτοβαθμιας εκπαιδευσης εχει ραμματα για τις περισσοτερες σχολες και τα περισσοτερα ιδρυματα στην ελλαδα. Παρολ' αυτα δε βγαινουμε να τα ανοιγουμε σε ενα φορουμ οπου νεοι εν δυναμει φοιτητες προσπαθουν να αντλησουν πληροφοριες για τις σπουδες τους. Γι αυτο λοιπον προσοχη!

Link to comment
Share on other sites

1) δεν ειμαι απο το ΕΜΠ αλλα απο το πανεπιστημιο πατρων

2) δεν σου ειπα οτι ειναι τελεια η σχολη μου

3) εγω και αν προσπαθω να δωσω στα παιδια πληροφοριες απο οτι ξερω και απο προσωπικη εμπειρια και μπορει να ειναι και λαθος αλλα πρωτα τους λεω να κανουν αυτο που επιθυμουν παρα να πανε σε μια σχολη απλα και μονο για να ειναι πολυτεχνειο οπως κανουν αρκετοι στις ημερες μας ...

Αλλωστε αν ειχες διαβασει ολη την συζητηση μπορω να δεχτω οτι ενας καλος απο το τμημα σας μπορει να παρει την θεση ενος μετριου απο το τμημα μου ... τελος παντων το ληγω και δεν ξανααπανταω σε οσους με το παραμικρο που λεγεται θιγονται για την σχολη τους ... εγω ξερω το ποσο καλη ειναι σχολη μου και δεν χρειαζεται να πεισω κανεναν για αυτο ... εσυ μαλλον δεν ξερεις για την δικη σου σχολη ...

Link to comment
Share on other sites

1) δεν ειμαι απο το ΕΜΠ αλλα απο το πανεπιστημιο πατρων

Γραψε λαθος!

2) δεν σου ειπα οτι ειναι τελεια η σχολη μου

Μα δεν ειναι!

3) εγω και αν προσπαθω να δωσω στα παιδια πληροφοριες απο οτι ξερω και απο προσωπικη εμπειρια και μπορει να ειναι και λαθος αλλα πρωτα τους λεω να κανουν αυτο που επιθυμουν παρα να πανε σε μια σχολη απλα και μονο για να ειναι πολυτεχνειο οπως κανουν αρκετοι στις ημερες μας ...

Καλα κανεις, συμφωνω!

Αλλωστε αν ειχες διαβασει ολη την συζητηση μπορω να δεχτω οτι ενας καλος απο το τμημα σας μπορει να παρει την θεση ενος μετριου απο το τμημα μου ... Ενας καλος απ' το τμημα μου μπορει να παρει τη θεση ενος καλου απ' το τμημα σου! Εξαρταται απ' τις συγκυριες! τελος παντων το ληγω και δεν ξανααπανταω σε οσους με το παραμικρο που λεγεται θιγονται για την σχολη τους ... Θιγομαι οταν ακουω αερολογιες και ανακριβειες... εγω ξερω το ποσο καλη ειναι σχολη μου και δεν χρειαζεται να πεισω κανεναν για αυτο ... εσυ μαλλον δεν ξερεις για την δικη σου σχολη ... χαχαχαχαχχαχ! ασχολιαστο!

ενας τελειοφοιτος παντα ξερει κατι παραπανω, τουλαχιστον για τη σχολη του!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.