Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρότυπο EN 12831 μια ερώτηση


Kosmas C

Recommended Posts

και εγώ το ίδιο.τις τιμές του U πως ακριβως τις βλεπεις? μεσω adapt ή μέσω "θερμικών απωλειών?προσπαθώ να καταλάβω γιατι μας τα βγάζει σε διαφορετικές μονάδες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν είναι σωστο (μεσω adapt ή μέσω "θερμικών απωλειών?) ADAPT είναι το όνομα του πακέτου της 4Μ, δεν υπάρχει πρόγραμμα ADAPT. Τέλος πάντων στο πρόγραμμα θερμικών απωλειών του ADAPT15 στην καρτέλα στοιχεία κτιρίου ορίζω το σύστημα μονάδων. Εάν τώρα έχω συμπληρωμένο το φύλλο απωλειών και αλλάξω το σύστημα μονάδων από την καρτέλα "στοιχία κτιρίου" αυτόματα μετατρέπονται και οι μονάδες στο φύλλο απωλειών. Είναι και αυτός ένας τρόπος μετατροπής μονάδων. Αν θέλεις κάποιο πρόγραμματάκι μετατροπής μονάδων δες αυτό http://joshmadison.com/convert-for-windows/ είναι freeware.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεία σας συνάδελφοι και καλή χρονιά. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το EN 12831 και είπα να μη ξεκινήσω καινούριο θέμα. Πριν κάποιο καιρό είχα φτιάξει ένα εξελάκι για τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών το οποίο υπήρχε και στα downloads. Ο υπολογισμός των απωλειών βασίζονταν στο din 4701/77 το οποίο από ότι διάβασα πλέον δε χρησιμοποιείται. Τώρα είμαι στη φάση να φτιάξω ένα νέο αρχείο βασισμένο στο EN 12831 αυτή τη φορά εκμεταλευόμενος και τις θερμογέφυρες από το ΚΕΝΑΚ. H ερώτησή μου είναι ότι στο EN 12831 δε βλέπω πουθενά να χρησιμοποιείται ο προσανατολισμός των δομ. στοιχείων και δε ξέρω αν έχω κάνει εγώ κάποιο λάθος. Έως τώρα γνώριζα ότι στα βορινά δομ. στοιχεία βάζαμε μια προσαύξηση. Πλέον αυτό δεν ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας και καλή χρονιά. Αν και δε πήρα κάποια απάντηση στο προηγούμενο ποστ είμαι σε θέση να πώ ότι έφτιαξε το excel για τον υπολογισμό των θερμικών ααναγκών ενός χώρου με βάση το πρότυπο ΕΝ 12831. Σίγουρα δεν είναι τέλειο αλλά για μένα είναι ένα καλό εργαλείο για να υπολογίζω τις θερμικές απώλειες. Κάθε παρατήρηση ή διόρθωση είναι ευπρόσδεκτη. Περιμένω τα σχόλια σας.EN 12831.rar

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Η 4Μ ενώ σε αφήνει να υπολογίσεις με το ΕΝ σου βάζει μπλα μπλα από το DIN (τις δύο πρώτες σελίδες) έχει κανείς το μπλα μπλα για το ΕΝ; Κάνω κάτι λάθος εγώ στο 4Μ και μου βγάζει άσχετο μπλα μπλα ενώ οι υπολογισμοί από κάτω είναι με το ΕΝ;

Link to comment
Share on other sites

Πας στα <<Παράθυρα>> -> <<Παραδοχές>> και μετά <<Παραδοχές>> - > <<Πρότυπα>> και μετά Συνοπτικό Κείμενο Παραδοχών ΕΝ12831.

Το δοκίμασες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Θα μπορούσε να είναι πιο απλό για ένα πρόγραμμα που έχει χίλια euro.....για παράδειγμα να το βάζει αυτόματα με το τι έχεις επιλέξει :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.