Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε οικόπεδο το οποίο συνορεύει με ρέμα


petsis

Recommended Posts

Υπομονή λίγες μέρες και θα ξέρω σίγουρα. Για να του σπάσεις λίγο τον τσαμπουκά ζήτησε του την απάντηση γραπτώς και τεκμηριωμένη. Κοινοποίησε το και στο αντίστοιχο ΠΕΧΩ και στον Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης.

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε τις άδειες μικρής κλίμακας επιτέλους…..

Σχετικά με την απόσταση από τα όρια η Πολεοδομία δεν έχει κανένα νομικό έρεισμα για να επιβάλει απόσταση άνω των 2,5μ που ορίζει και η σχετική νομοθεσία. Δεν θεωρείται δομημένος χώρος η εγκατάσταση φωτοβολταικών πλαισίων επί σταθερών βάσεων έως 2,5μ ύψος κτλ…, και κατά συνέπεια δεν έχει εφαρμογή ο ΓΟΚ από τον οποίο σαφώς εξαιρεί τα πλαίσια, την περίφραξη, τον μικρό οικίσκο και γενικά όλα τα γνωστά απαιτούμενα έργα (μην τα αναλύω) . Ο νόμος σχετικά με την τοποθέτηση και απόσταση των πλαισίων από τα όρια είναι σαφής και ΔΕΝ ξεχωρίζει περιπτώσεις αν το όριο είναι ρέμα. Αν έχει διαφορετική άποψη η πολεοδομία κάνε αυτό που συνέστησα στο προηγούμενο post.

Στην δικιά μου περίπτωση που το όριο του αγροτεμαχίου είναι ρέμα, άφησα στο διάγραμμα κάλυψης απόσταση 10 μ (μιας και έχω πρακτικά θέματα σκίασης από τα όμορα δέντρα και δεν είχα μεγάλο πρόβλημα με την μικρότερη χρηστική επιφάνεια του γηπέδου + ότι βιαζόμουν και δεν μπορούσα να καθυστερήσω με τα νταϊλίκια που σας περιγράφω ……… ) . Έτσι και εγκρίθηκε η ΑΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.