Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αιτιολόγηση προσφοράς δημοσίων έργων


Recommended Posts

Μήπως κάποιος γνωρίζει ποιά εγκύκλιος καθορίζει πως συντάσσεται μία "αιτιολόγηση προσφοράς" για δημόσια έργά; Μου είπε κάποιος για την εγκύκλιο 11 όμως δεν γνωρίζει το έτος. Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι στο διαδίκτυο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιος γνωρίζει ποιά εγκύκλιος καθορίζει πως συντάσσεται μία "αιτιολόγηση προσφοράς" για δημόσια έργά; Μου είπε κάποιος για την εγκύκλιο 11 όμως δεν γνωρίζει το έτος. Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι στο διαδίκτυο.

Ευχαριστώ

Πες μου το συστημα δημοπρατησης.Γραφει η διακηρυξη οτι απαιτειται αιτιολογηση;Μηπως αναφερεσαι σε μελετη;

Link to comment
Share on other sites

Συνάντησα σε φάκελο έργου του 1995 (το έργο αφορούσε ασφαλτοστρώσεις οδών ενός Δήμου). Υπήρχε μέσα μόνο το ένθετο αιτιολόγησης της προσφοράς. Δεν ισχύει πλέον... προς απόκτηση εξτρα γνώσης το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Αναζητησε τα παρακατω.

Ν2576/98 (ΦΕΚ 25Α/9-2-98 ),Εγκυκλιος Ε5 Δ17α/08/../13.2.98 ΥΠΕΧΩΔΕ (θα τη βρεις στη http://www.sate.gr), N2229/94(ΦΕΚ 138Α/31-8-94),Ε44/7-11-94 ΥΠΕΧΩΔΕ ,Ε36 /10.11.98 ΥΠΕΧΩΔΕ,Ε6/98 ΥΠΕΧΩΔΕ,Ε27/98 ΥΠΕΧΩΔΕ,ΑΠΟΦΑΣΗ Δ17Α/.../10.2.98 (ΦΕΚ 116Β) ΥΠΕΧΩΔΕ.

Αν βρω κατι αλλο θα στο γραψω.

Link to comment
Share on other sites

Το 1995 είχε εφαρμογή ο "μαθηματικός τύπος" για την δημοπράτηση δημ. έργων και απαιτούνταν αιτιολόγηση της προσφοράς διότι δεν ίσχυε η μειοδότηση. έχω την εντύπωση οτι δεν ισχύει πλέον αυτό διότι είναι όλοι οι διαγωνισμοί μειοδοτικοί. Να δικαιολογήσεις την έκπτωση ακούγεται κουλό.

Link to comment
Share on other sites

Το 1995 είχε εφαρμογή ο "μαθηματικός τύπος" για την δημοπράτηση δημ. έργων και απαιτούνταν αιτιολόγηση της προσφοράς διότι δεν ίσχυε η μειοδότηση. έχω την εντύπωση οτι δεν ισχύει πλέον αυτό διότι είναι όλοι οι διαγωνισμοί μειοδοτικοί. Να δικαιολογήσεις την έκπτωση ακούγεται κουλό.

 

Εχει ηδη καταργηθει.Ο συναδελφος για εκπαιδευτικους λογους το ζητησε.Η μειοδοτηση ισχυε παντα.Απλα αν η εκπτωση ηταν εκτος των οριων του μαθηματικου τυπου απαιτουταν αιτιολογηση της εκτος οριων εκπτωσης (ακρως υποκειμενικη αντιμετωπιση)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.