Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση μεταλλικού Silo στο SAP


 

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν πήρα το μάθημα στο ΑΠΘ και τώρα έχω πελαγώσει. Βοηθάω μία φίλη με το μεταπτυχιακό της (εκ Αγγλίας) που είναι οι αναπτυσσόμενες τάσεις στα τοιχώματα του σιλό μόνο από σεισμό.

 

Έχω βγάλει τα φορτία σύμφωνα με το part 4 του EC1 αλλά κολλάω στο θέμα προσομείωσης.

 

Ορίστε οι απορίες μου:

1)θα χρησιμοποιήσω μάλλον shell σωστά; (3 διαφορετικά μοντέλα με πάχος τοιχώματος t=2mm, 4mm και 6mm)

2)θα δώσω το πάχος τοιχώματος και στο membrane και στο bending;

3)χρειάζεται να ορίσω και load case για τον σεισμό ή μόνο τo analysis case response sprectrum;

4)στο responce spectrum στο πεδίο loads applied βάζω acc; και στις δύο διευθύνσεις ταυτόχρονα;

5)που ορίζω τον συντελεστή συμπεριφοράς q για φάσμα του EC8;

6)πως προσομοιώνω τη μάζα του περιεχομένου; δεν χρειάζεται κόμβο;

7)στο define mass source επιλέγω dead με συντ/τη 1 και live με συντ/τη 0.3;

 

Βλέπετε λοιπόν ότι έχω αρκετές ελλείψεις γι΄αυτό όσοι πιστοί προσέλθετε... :wink: :wink: :wink:

post-202-131887204844_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

1) Για αυτό είμαι σίγουρος

2)ναι

...

για τα υπόλοιπα θα προσπαθήσω να το δω στο σπίτι που έχω το manual..

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι shell elements

2) Ναι και στα 2 απαραίτητα

3) Καλό είναι στο SAP να κάνεις χωριστά load cases, ακόμα και για το σεισμό. Για λόγους εποπτείας και σεισμικών συνδυασμών

4) Ναι εφόσον κάνεις δυναμική σεισμική ανάλυση, που είναι υποχρεωτική σε τέτοιες "μη κανονικές" κατασκευές

5) Στο φάσμα του EC8 περνάς το εφαρμοζόμενο φάσμα, όπως προκύπτει από τους τύπους του EC8. Άρα στις τιμές που θα δώσεις για το "σχεδιασμό" του φάσματος εμπεριέχεται η επιρροή του συντελεστή συμπεριφοράς q.

6) Εξαρτάται τι θες να προσομοιώσεις. Αν είναι να κάνεις υδροστατική ανάλυση, βάζεις στους κατάλληλους κόμβους τις συνιστώσες της υδροδυναμικής πίεσης. Αν βέβαια έχεις πολύ πυκνό κάναβο στοιχείων shell, τότε μπορείς να προσομοιώσεις τα φορτία αυτά με πίεση-κατανεμημένο φορτίο πάνω στην επιφάνεια του shell element, δηλαδή επιφανειακό φορτίο.

Σε περίπτωση υδροδυναμικής φόρτισης, μπορείς να κάνεις το ίδιο με την υδροστατική, αλλάζοντας τα ύψη, δηλαδή αυξάνοντας τον αριθμό των κατακόρυφων στοιχείων που εφαρμόζεις την φόρτιση λόγω του περιεχομένου. Οπότε στη μία πλευρά θα έχεις μεγαλύτερο "ύψος" της φόρτισης από την αντιδιαμετρική της.

Για να καλύψεις το μεγαλύτερο ποσοστό των κατευθύνσεων για τη φόρτιση αυτή, πάρε 2 διευθύνσεις φόρτισης, μία κατά Χ και Υ και μία σε άξονες στραμμένους κατά 45 σε σχέση με τους Χ και Υ.

7) Δες τον πίνακα του EC8 για τους σεισμικούς συντελεστές κατά περίπτωση. Τα μόνιμα θα έχουν σίγουρα 1.00, για τα κινητά δεν ξέρω, πάντως το 0.3 είναι για συνήθη κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

1,2,3, nai

4,οχι ΄θα κάνεις 2 lc ένα σεισμο κατά χ και ένα κατά ψ

5 στο define response spectrum cases βάζεις scale factor το κλάσμα που δίνει ο αντισεισμικός γnθΑ/q (χωρίς το 2,5)

6. Την προσομειώνεις με πίεση στο εσωτερικό (μπορείς να βάλεις και joint pattern) για ευκολία. Το θέμα είναι πως προσομειώνεις την κίνησή της στο σεισμό.

7) ναι

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι shell elements

2) Ναι και στα 2 απαραίτητα

3) Καλό είναι στο SAP να κάνεις χωριστά load cases, ακόμα και για το σεισμό. Για λόγους εποπτείας και σεισμικών συνδυασμών

4) Ναι εφόσον κάνεις δυναμική σεισμική ανάλυση, που είναι υποχρεωτική σε τέτοιες "μη κανονικές" κατασκευές5) Στο φάσμα του EC8 περνάς το εφαρμοζόμενο φάσμα, όπως προκύπτει από τους τύπους του EC8. Άρα στις τιμές που θα δώσεις για το "σχεδιασμό" του φάσματος εμπεριέχεται η επιρροή του συντελεστή συμπεριφοράς q.

.......

 

με φασματική ανάλυση πως θα κανει επαλληλια τάσεων??

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, το SAP κάνει επαλληλία τάσεων εφόσον ορίσεις combo loads. Αν πάλι δεν το κάνει (έχει 2 χρόνια που παράτησα το SAP, μπορεί να κάνω λάθος), μπορείς να κάνεις αριθμητική ολοκλήρωση των τάσεων σε εντατικά μεγέθη M,N,Q σε μικρές ζώνες του κελύφους του σιλό. Ούτως ή άλλως η κατανομή των οπλισμών πάλι σε ζώνες θα γίνει, π.χ. για 2 μέτρα ύψος οπλισμοί Φ16/15, για τα επόμενα 2 μέτρα Φ14/15 κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Τις διάβασα αλλά δεν πρόλαβα να τις μελετήσω ακόμα. Ελπίζω να βρω χρόνο το βράδυ.

 

μερικά γρήγορα σχόλια:

 

Το περιεχόμενο είναι στερεό υλικό π.χ. καλαμπόκι

 

EnGXanthi:

το Live load case όντως δεν έχει ψ2=0.3 αλλά 0.8

 

Evan:

Το σύνολο των στοιχείων τοιχώματα-περιεχόμενο θεωρείται ότι συμπεριφέρεται ως ένα σώμα

Τι κάνει το joint pattern;

 

Ποιες από όλες τις τάσεις πρέπει να κοιτάξω; δηλαδή γιατί να κάνω επαλληλία τάσεων όταν το SAP μου εμφανίζει το κριτήριο Von Mises;

 

Τα local axes πως αντιστοιχίζονται με τις τάσεις; π.χ. τα σ11, σ22 κλπ που αναφέρονται;

Link to comment
Share on other sites

6) Εξαρτάται τι θες να προσομοιώσεις. Αν είναι να κάνεις υδροστατική ανάλυση, βάζεις στους κατάλληλους κόμβους τις συνιστώσες της υδροδυναμικής πίεσης. Αν βέβαια έχεις πολύ πυκνό κάναβο στοιχείων shell, τότε μπορείς να προσομοιώσεις τα φορτία αυτά με πίεση-κατανεμημένο φορτίο πάνω στην επιφάνεια του shell element, δηλαδή επιφανειακό φορτίο.

Σε περίπτωση υδροδυναμικής φόρτισης, μπορείς να κάνεις το ίδιο με την υδροστατική, αλλάζοντας τα ύψη, δηλαδή αυξάνοντας τον αριθμό των κατακόρυφων στοιχείων που εφαρμόζεις την φόρτιση λόγω του περιεχομένου. Οπότε στη μία πλευρά θα έχεις μεγαλύτερο "ύψος" της φόρτισης από την αντιδιαμετρική της.

Για να καλύψεις το μεγαλύτερο ποσοστό των κατευθύνσεων για τη φόρτιση αυτή, πάρε 2 διευθύνσεις φόρτισης, μία κατά Χ και Υ και μία σε άξονες στραμμένους κατά 45 σε σχέση με τους Χ και Υ.

 

Έχω υπολογίσει τις πιέσεις phf(kN/m2) για δύο ύψη (οριζόντιες πιέσεις στο παγκόσμιο σύστημα-κάθετες στα τοιχώματα τις κατασκευής)

Πως μπορώ να τις τοποθετήσω στα shells; μάλλον με surface pressure σωστά;

 

Έχω υπολογίσει τις πιέσεις pwf(kN/m2) για δύο ύψη και τις συνισταμένες τους pw(kN/m) (κατακόρυφες πιέσεις στο παγκόσμιο σύστημα-εφαπτόμενες στα τοιχώματα τις κατασκευής). Από ότι έχω καταλάβει έχω δικαίωμα να χρησιμοποιήσω μια από τις δύο πιέσεις.

Πως μπορώ να τις τοποθετήσω στα shells ή στους κόμβους ποιο εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.