Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσομοίωση μεταλλικού Silo στο SAP


 

Recommended Posts

Σαφώς γρηγορότερο και καλύτερο σε προσομοίωση είναι να εφαρμόσεις την πίεση ως surface pressure. Απλά διαλέγεις την ομάδα των shell elements (οι ζώνες που προανέφερα) και εφαρμόζεις το κατανεμημένο φορτίο. Αλλιώς πρέπει να διαλέξειες με περισσότερη προσοχή έναν έναν τους κόμβους και να εφαρμόσεις τα σημειακά φορτία που θες, διαδικασία πιο επίπονη από την προηγούμενη.

 

Το ποια από τις δύο μεθόδους θα διαλέξεις εξαρτάται επίσης από την πυκνότητα του κανάβου των στοιχείων κελύφους. Γενικά, πρέπει να έχεις σχετικά πυκνό κάναβο, ώστε α) να προσομοιώσεις καλύτερα το κυλινδρικό σχήμα του φορέα, β) να υπάρχει καλύτερη προσομοίωση της φόρτισης λόγω του περιεχομένου. Θα κουραστείς λίγο, αλλά θα σε ανταμείψει το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το joint patern σου δίνει την δυνατότητα να κανέμεις φορτία σε κόμβους ανάλογα με την γεωμετρική τους θέση. πχ αν στην κορυφή του silo σου έχεις οριζόντιο σημειακό φορτίο 1ΚΝ και στην βάση του 100KN τότε του δίνεις την γραμμική σχέση (ή άλλη) του φορτίου σου και αυτό τοποθετεί αυτόματα στους κόμβους τα φορτία.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ iovo δεν μπόρεσα να χρησιμοποιήσω το joint pattern...

πως εισάγεις τη σχέση που θέλεις; μου δείχνει μόνο την ονομασία default και δεν μπορώ ούτε να τη δω τη σχέση της και ούτε να εισάγω νέα

 

τα εφαπτομενικά φορτία στα τοιχώματα (kN/m2) πως μπορώ να τα δώσω;

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις define>joint patern names και ορίζεις ένα καινούργιο όνομα για pattern name. Στην συνέχεια επιλέγεις τους κόμβους εκείνων των shell που θέλεις να δώσεις το προφίλ της φόρτισης, επιλέγεις assign>joint pattern και ορίζεις την συνάρτηση. Μπορείς να δείς το Problem F, απο help>contents>example problems και "Display - Show Miscellaneous Assigns - Joints"

Link to comment
Share on other sites

για τα εφαπτομενικά μήπως μπορείς να με διευκολύνεις;

 

άλλη ερωτηση σχετικά με το load case quake

Πως συνδέεται με το analysis case;

 

θέλω να πω πως αφού έχω δώσει load case για σεισμό και δεν δίνουμε φορτία σε αυτό (ή πρέπει να δώσω;) και μετά δηλώνω response spectrum.

Στο οποίο responce spectrum μέσα όμως δεν δηλώνω πουθενά το load case του σεισμού!

Link to comment
Share on other sites

για τα εφαπτομενικά μήπως μπορείς να με διευκολύνεις;

 

άλλη ερωτηση σχετικά με το load case quake

Πως συνδέεται με το analysis case;

 

θέλω να πω πως αφού έχω δώσει load case για σεισμό και δεν δίνουμε φορτία σε αυτό (ή πρέπει να δώσω;) και μετά δηλώνω response spectrum.

Στο οποίο responce spectrum μέσα όμως δεν δηλώνω πουθενά το load case του σεισμού!

 

Για τα εφαπτομενικά , θα εμφανίσεις τους τοπικούς άξονες των πεπερασμένων στοιχείων και θα δώσεις το μέτρο των πιέσεων στην κατεύθυνση που σε ενδιαφέρει. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις global Axes.

 

Για τον σεισμό τώρα. Πρώτα θα ορίσεις την συνάρτηση του φάσματος Define>Functions>Response Spectrum στην συνέχεια Define>Analysis Cases>Add New Case και ορίζεις την Modal case για ιδιομορφική ανάλυση καθώς είναι απαραίτητη για την ανάλυση με φάσμα. Έπειτα πάλι

Define>Analysis Cases>Add New Case και στο Analysis>Case Type βάζεις Response Spectrum. Για load type παίρνει μόνο του accel, για load name παίρνεις την διεύθυνση που σε ενδιαφέρει (πχ u1+u2*0.3 ) και το scale factor το ορίζεις ανάλογα. Για περισσότερα δες help>Analysis Case Data - Response Spectrum .

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μέχρι εδώ. στα αποτελέσματα μου δείχει υπό σεισμική φόρτιση ότι μετατοπίζεται σωστά δηλαδή 1η ιδιομορφή μεταφορική κλπ όμως τα αποετελέσματα των τάσεων von Mises μου τα δείχνει μηδενικά για την αντίστοιχη φόρτιση. Γιατί αυτό;

 

επίσης παρατήρησα ότι αν κάνω divide τις areas τότε οι ιδιομορφές αλλάζουν (πλέον δεν είναι μεταφορικές) για όλο το κτίριο και η ταλαντούμενη μάζα περιορίζεται μόνο στα τοιχώματα του silo!

 

μήπως χρειάζεται κάποια συνδεσμολογία ανάμεσα στα shells;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κοιτάς τις ιδιομορφές και όχι τις φορτίσεις?

 

Το divide που κάνεις μήπως αλλάζει δραματικά την αναλογία των πλευρών των fem άρα αλλάζει και η δυσκαμψία τους στην μια διεύθυνση σε σχέση με την άλλη? Μήπως η βασική σου ιδιομορφή εμφανίζεται με άλλη αρίθμηση? (Δεν ξέρω ακριβώς απλά αυτά που υποπτεύομαι)

 

Γενικά βάλε μια οριζόντια ομοιόμορφη φόρτιση για να δείς αν είναι σωστό το μοντέλο. (Αν βγαίνουν όλα τα αποτελέσματα και οι τάσεις που θέλεις)

 

Οι κύριες τάσεις εκτός από τις von Misses βγάινουν?

Link to comment
Share on other sites

όχι (δυστυχώς) δε συμβαίνει τίποτα από τα παραπάνω και δε μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα

 

αυτό όμως που συμβαίνει είναι το εξής:

 

άσχετα με το divide (πριν και μετά από αυτό) και ενώ αναμένω συμμετρική και ομοιόμορφη μετατόπιση στη περιφέρεια του silo αυτό δε συμπεριφέρεται έτσι αλλά τσακίζει στις ενώσεις των shells βλέπε εικόνα που επισυνάπτω (δεξιά εικόνα)

 

το deformed shape του σεισμού (αριστερή εικόνα) είναι πριν το divide το οποίο συμπεριφέρεται σωστά κατά την ιδιομορφή του

 

οι κύριες τάσεις βγαίνουν

post-202-13188720511_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.