Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορώ να βάλω σκαλοπατάκι στην κουζίνα ενώ έχει βγεί άδεια;


Recommended Posts

Γειά σας.

 

Έχω την εξής απορεία: Ενώ έχει βγεί η άδεια, μπορώ να προσθέσω ένα σκαλοπατάκι στην κουζίνα δηλαδή να την κάνω υπερυψωμένη χωρίς να ξαναπηγαίνω στην πολεοδομία?Επίσης για να μην ανοίγω νέο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η μέγιστη επιτρεπτή κλίση ενός ημιυπόγειου πάρκιν για ενα συμβατικό αυτοκίνητο (δηλαδή όχι Ferrari :))

 

Ευχαριστώ

 

Με εκτίμηση Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, έλεος! είναι πολύ τραβηγμένο να κάνουμε ενημερώσεις φακέλων για τέτοιες αλλαγές, το πολύ πολύ, αν ήμουν στη θέση σου να έβγαζα άδεια για εργασίών μικρής κλίμακας και να δήλωνα την αλλαγή

 

όσο για το υπόγειο πάρκινγκ, σε μια μελέτη που είχα σχεδιάσει, η αρχική κλίση για τα πρώτα 3 μέτρα ήταν 5% και στη συνέχεια γινόταν 20%, που λογικά ειναι το μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση στατικών και προφορική συμφωνία αμοιβής, ή αναθεώρηση αδείας ως προς τα στατικά....

 

σε θέματα σκελετού, καλό είναι να μην έχουμε τη παραμικρή απόκλιση από την άδεια...

Link to comment
Share on other sites

μισό λεπτό, θα αλλάξει η πλάκα???εγώ κατάλαβα ότι είναι θέμα εσωτερικής διαρρύθμισης, ότι απλά θα ρίξεις λίγο γκρο, για βγεί σκαλοπάτι....

 

αν είναι θέμα φέροντα οργανισμού, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγο μπετό ή τούβλο θέλω να βάλω για να βγεί σκαλοπάτι και να έχω την κουζίνα (9 τετραγωνικά μέτρα) υπερυψωμένη. Δεν νομίζω/χρειάζεται να πειραχτεί πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

το "κούτελο" μπορείς να το κάνεις με τούβλο, το υπόλοιπο δεν θα χρειαστεί τσιμεντοκονία για να ανέβει + 9cm???...

 

έχει φέρουσα πλάκα από κάτω ή είναι μπαζωμένο..??..αν είναι μπαζωμένο τότε προχώρα, αν έχει πλάκα καλό είναι να γίνει ένας πρόχειρος υπολογισμός και να ρίξεις ελαφροσκυρόδεμα, όχι τσιμεντοκονία...

 

και μία ενημέρωση της κάτοψης με μία νέα στάθμη στη πολεοδομία δεν είναι και κόπος ε?..:)

Link to comment
Share on other sites

1,53 μ3 ελαφρομπετον.....9μ2*0,17μ(ρίχτι), ας γνωμοδοτήσει κάποιος πολ. μηχ. για το επιπλέον μόνιμο φορτίο....

Link to comment
Share on other sites

Μια στρώση τούβλα και είναι μια χαρά ... το έκανα πρόσφατα σε δική μου μελέτη ... (Με τίποτα μπετό αφενός κοστίζει αφετέρου αν υπάρχει υπόγειο θα δημιουργήσει πρόβλημα στην πλάκα)

 

 

Όσο για την κλίση 15 - 20 %

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.