Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπεύθυνη δήλωση θεμελιακής


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέρφους, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο υπόμνημα της υπέυθυνης δήλωσης θεμελειακής γείωσης που ζητείται απο τη ΔΕΗ???

 

Ευχαρηστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω καν τι είναι η υπεύθυνη δήλωση θεμελιακής.

 

(Μέχρι την τελευταία φορά η ΔΕΗ ζητούσε τρίγωνο...)

Link to comment
Share on other sites

ζητήσανε σήμερα υπεύθυνη δήλωση απο τον εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο ότι έχει τοποθετήσει θεμελειακή γείωση....και δεν ξέρω αν είναι κάτι το τυποποιημένο που απλά συμπληρώνεις στοιχεία και λεπτομέρεις της εγκατάστασης (με ενδεχόμενες φωτογραφίες) ή απλά συμπληρώνεις μια υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρεις ότι έχει τοποθετηθεί θεμελειακή:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και στα γραφεία της Πολεοδομίας. Θα δουν αν στα σχέδια της μελέτης υπάρχει θεμελιακή γείωση του κτιρίου και θα σου δώσουν μια βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με παραπέμψει στην σχετική νομοθεσία περί Θεμελιακής Γείωσης. Έχω χάσει λίγο τη μπαλά εδώ γιατί οι γνώμες διίστανται όσο αναφορά την υποχρέωση εγκατάστασης θεμελιακής ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ 1222 B/5-9-2006

 

1. Για όλες τις νεοαναγειρόμενες εκ θεμελίων οικοδο−

μές, μετά τη δημοσίευση της παρούσας απόφασης, οι

οποίες διαθέτουν Ε.Η.Ε., ανεξάρτητα από το σύστημα

γείωσης του δικτύου από το οποίο τροφοδοτούνται, η

θεμελιακή γείωση καθίσταται υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υπεύθυνη δήλωση θεμελιακής.

αυτό που υπάρχει ειναι Εκθεση Παράδωσης Θεμελιακής γείωσης και είναι προαιρετική και

δεν είναι επί του παρόντος θεσμοθετημένο Τεχνικό Έντυπο από την ισχύουσα Νομοθεσία.

http://www.electrodomi.gr/images/pages/files/fek/%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%82%20%CE%98%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82%20%CE%93%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό η θεμελιακή γείωση να είναι υποχρεωτική εδώ και τουλάχιστον 5 χρόνια και πολλοί συνάδελφοι να μην το γνωρίζουν (το ίδιο συμβαίνει και με πολλά υποκαταστήματα της ΔΕΗ).

 

Και το ζήτημα είναι πως εφ'όσον δεν κατασκευαστεί θεμελιακή γείωση εξ'αρχής δεν μπορεί να κατασκευαστεί στην συνέχεια, γιατί πολύ απλά δεν θα είναι θεμελιακή !!! Άρα δεν μπορεί να δοθεί βεβαίωση θεμελιακής γείωσης !!!

 

Αυτά όμως συμβαίνουν όταν κάποιοι τα κάνουν όλα..........

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει υπεύθυνη δήλωση θεμελιακής.

αυτό που υπάρχει ειναι Εκθεση Παράδωσης Θεμελιακής γείωσης και είναι προαιρετική και

δεν είναι επί του παρόντος θεσμοθετημένο Τεχνικό Έντυπο από την ισχύουσα Νομοθεσία.

http://www.electrodomi.gr/images/pages/files/fek/%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF%20%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7%CF%82%20%CE%98%CE%B5%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE%CF%82%20%CE%93%CE%B5%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf

 

Το ερώτημά μου έγινε όσο αφορά όχι τόσο την υποχρέωση εφαρμογής της θεμελιακής αλλά, βάση λεγομένων των ηλεκτρολόγων εγκαταστάσεων, την πιστοποίηση της εφαρμογής. Με απλά λόγια, υπάρχει η δυνατότητα ή διαδικασία ελέγχου αν έγινε εγκατάσταση της θεμελιακής ή όχι; Και ρωτώ γιατί αυτό που μου έρχεται στο νου είναι : ένα ηλεκτρόδιο το πολύ 2μ στον οπλισμό της θεμελίωσης και έτοιμη ...

και επίσης ένα άλλο ερώτημα το οποίο είναι πιο σημαντικό ξατά τη γνώμη μου ... το κόστος της θεμελιακής είναι μεγαλύτερο από την κλασική μέθοδο; και επαναλαμβάνω "ακούγονται διάφορα και έχω χάσει τη μπάλα"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.