Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σήμανση ράμπας


Recommended Posts

Συμβαίνει πολλές φορές περπατώντας κάποιος στο πεζοδρόμιο να βλέπει ξαφνικά μπροστά του ένα αυτοκίνητο να ανεβαίνει από ράμπα υπόγειου πάρκινγκ. Συνήθως μάλιστα, το αυτοκίνητο είναι "γκαζωμένο", για να μπορέσει να ανέβει την ανηφόρα.

 

Αλλά και ο οδηγός του αυτοκινήτου είναι αγχωμένος, διότι μην έχοντας οπτική επαφή, ανησυχεί μήπως την ώρα που βγει περάσει κάποιος πεζός.

 

Υπάρχει πρόβλεψη στη νομοθεσία να τοποθετείται κάποια σήμανση στο πεζοδρόμιο, ώστε ο πεζός να προειδοποιείται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για νομοθεσία, πάντως έχω παρατηρησει πως κάποια μεγάλα garage

με μονή μεγάλη ράμπα (μιας κατέυθυνσης) ίσως και με στροφή χωρίς ορατότητα

έχουν μια σήμανση (πράσινο-κοκκινό)

 

ωστε ο οδηγός που θέλει να εισέλθει να ειδοποιείται ωστε να αποφευχθεί μετωπική συγγρουση

 

βέβαια δεν είμαι και τόσο σίγουρη αν γίνεται αυτό αντιληπτό από τον πεζό

βεβαίως φταίει και η θέση που τοποθετείται

 

λογικα με καμμιά πατέντα όλο και κάτι θα μπορούσε να γίνει με ανιχνευτή κίνησης

Link to comment
Share on other sites

πάντα με τη λογική. η έξοδος από γκαράζ ισοδυναμεί με έξοδο από θέση πάρκινγκ. άρα stop. και επιπλέον χρήση κοίλου καθρέπτη απέναντι. κατά τον ΚΟΚ ο οδηγός προσέχει τον πεζό και όχι το αντίθετο.άντε πάιρνουμε φόρα και βγαίνουμε και όποιον πάρει ο χάρος...?

Link to comment
Share on other sites

Στην Θεσσαλονίκη τα επαγγελματικά γκαράζ έχουν ράμπα που διακόπτει το πεζοδρόμιο, σήμανση με κολονάκια και ενίοτε καθρέπτη.

Τα ιδιωτικά όμως απαγορεύεται να κόψουν το πεζοδρόμιο. Έχουν μόνο υποβιβασμό κρασπέδου και ο πεζός δεν μπορεί να ξεχωρίσει ότι "κάτι παίζει". Ενίοτε διαγραμμίζεται το πεζοδρόμιο, αλλά είναι παράνομο. Φυσικά, καθρέπτης μπορεί πάλι να μπει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.