Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: μεταβολη της εκτασης του οικοπεδου


Recommended Posts

Manolis, ναι κι αυτό αλλά νομίζω πως η έλλειψη σοβαρότητας στα πάντα που διακατέχει όλο το ελληνικό κράτος και εμάς ως πολίτες, φταίει για όλα.

 

Έχουμε ξεφύγει πια απ το αρχικό ερώτημα του ιδιώτη που έβαλε το θέμα και μετατράπηκε σε θέμα της ενότητας χαλαρής κουβέντας οπότε επιτρέψτε μου να πω μερικές σκέψεις.

 

Κι εγώ από την αρχή μόλις είδα το ερώτημα από τον ιδιώτη κρανιοβιδώθηκα και του έγραψα σαφέστατα περί απάτης.

 

Άμα το καλοσκεφτούμε όμως ο άνθρωπος δεν είναι κανένας εγκληματίας ούτε κομπιναδόρος ούτε κλέφτης.

 

Άλλος σε άλλο θέμα ρωτάει σαν κάτι το φυσιολογικό πως να κάνει κι αλλο παράνομο σε παράνομο εδώ

 

Κάνουν αυτό που είναι μια από της καθημερινές πρακτικές στην Ελλάδα.

Κομπίνα που την κάνουν όλοι στο τέλος δεν είναι κομπίνα.

 

Παράδειγμα. Οι ημιυπαιθριοι. 25 χρόνια τώρα εμείς οι μηχανικοί, οι εργολάβοι, οι κατασκευαστές, οι συμβολαιογράφοι, οι πολεοδομίες όλοι οι αγοραστές αγόραζαν στα χαρτιά ημιυπαιθριο και ήταν δωμάτιο με θέα.

Όλοι μηδενός εξαιρουμένου.

 

Θα μου πεις τώρα συνένωση οικοπέδου αλλού για αλλού, ε αυτό είναι πιο πρωτότυπη κομπίνα.

Που δεν υπάρχει κομπίνα γμτ μου

 

Έτσι μου έρχεται να πω να τα πάρουν όλα οι γερμανοί ή γάλλοι ή οι Κινέζοι, ή όποιος θέλετε.

 

Θα φροντίσουν καλύτερα αυτή την πανέμορφη γη που εμείς αντί να την πατάμε την καταπατάμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Μανώλη ... όσο δεν υπάρχει σοβαρό κτηματολόγιο αυτά είναι συνήθη φαινόμενα.

 

Didonis:

κατά τη γνώμη μου δεν έγινε κομπίνα ... όλα έγιναν νόμιμα ... σε περιοχή που δεν υπάρχει κτηματολόγιο και καθ' υπόδειξη του ιδιοκτήτη και ακόμη καλύτερα και του όμορου ιδιοκτήτη έγινε αποτύπωση της εν λόγω ιδιοκτησίας και συντάχθηκε Τοπογραφικό Διάγραμμα για κάθε νόμιμη χρήση. Απλά πράγματα! Ακόμη και συ θα το έκανες και δεν θα έπερνες και χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

....

Didonis:

κατά τη γνώμη μου δεν έγινε κομπίνα ... όλα έγιναν νόμιμα ...

....

Ακόμη και συ θα το έκανες και δεν θα έπερνες και χαμπάρι.

 

Συνάδελφε μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα το τι παίρνει χαμπάρι ο καθένας μας.

Φρόντισε να πάρεις κι εσύ χαμπάρι τι έγραψε.

Δεν γράφει ότι ήταν όμορα με τους τίτλους …

ίσα ίσα

.... τα πηραμε απ'του θειου μου που εχει 2 στρ παραδιπλα

...

...

(απ'τα χαρτια παντα γιατι στην ουσια το κομματι δεν εχει επαφη με το δικο μας).

...

 

****

 

Αν και το πνεύμα του τελευταίου μου ποστ ήταν σε άλλο μήκος κύματος από το ερώτημα τι απάτη να κάνει για να αποσβέσει την αρχική.

Link to comment
Share on other sites

Didonis:

έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου , δεν το πρόσεξα.... ε τι να πω παραπάνω ... ξεροκαταπίνω (γλουπ) ... ε, ας ενώσει και το άλλο κομμάτι που χωρίζει το "ενωμένο" οικόπεδο ... άιντε!!! άιντε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.