Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: μεταβολη της εκτασης του οικοπεδου


Recommended Posts

Χαιρεται.Οικοπεδο 4 στρ με οικοδομη 200τμ απ'το 1984,εκτος οικισμου τοτε.Τα 500 τμ τα πηραμε απ'του θειου μου που εχει 2 στρ παραδιπλα ετσι ωστε να ειναι 4 τα στρ.Αυτο εγινε στα χαρτια μονο (τοπογραφικο,αδεια οικοδομης και συμβολαιο).Τωρα θελει να μεταβιβασει το κτημα στα παιδια του και μας ζηταει να του το δωσουμε πισω (απ'τα χαρτια παντα γιατι στην ουσια το κομματι δεν εχει επαφη με το δικο μας).Οι οροι δομησης στην περιοχη εχουν αλλαξει,κυρια δημοτικη οδος περναει μπροστα απ'τα κτηματα.Τι να κανω?Τροποποιηση αδειας?Τροποποιηση συμβολαιου?Θα βγει το οικημα παρανομο?Μηπως δεν ειναι απαραιτητο να κανω κατι?Αν μπορει καποιος ας με συμβουλεψει.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Να πατε στον μηχανικο που σας εβγαλε την αδεια το 1984...

Πρωτον, τα στοιχεια ειναι πολυ γενικα για να μπορεσει καποιος μεσω ιντερνετ να απαντησει σωστα.

Δευτερον και σπουδαιοτερο, εκεινος ξερει τι εκανε και πως.............................

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά κάνατε μια απάτη το 84 και συνενώσατε 500τμ στο γήπεδο σας με άλλο με το οποίο δεν ήταν καν σε επαφή?

Με αυτή την απάτη πήρατε το δικαίωμα να χτίσετε τα 200τμ ως γήπεδο 4 στρεμμάτων?

 

Σήμερα τι μας ρωτάτε πως να δώσετε πίσω αυτά που δεν ήταν δυνατόν να έχουν συνενωθεί το 84?

 

Και θέλετε απάντηση πως αυτό να γίνει νόμιμα ή και αυτό με άλλη μια απάτη?

 

Δεν ξέρω τι λύση θα βρείς αλλα ότι και να βρείς το γήπεδο που έχει τα 200τμ χτισμένα θα βγει αυθαίρετο στην καλύτερη των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμα ρε συνάδελφοι , κατ'αρχήν είμαι σίγουρος ότι η πατέντα του '84 έγινε καθ'υπόδειξη και με μέριμνα του συναδέλφου που τότε έβγαλε την άδεια . Κάνω λάθος ?

 

Οπότε ξεκινήστε πρώτα από αυτόν spirosritz.

Link to comment
Share on other sites

Τα 500 τμ τα πηραμε απ'του θειου μου που εχει 2 στρ παραδιπλα ετσι ωστε να ειναι 4 τα στρ.Αυτο εγινε στα χαρτια μονο (τοπογραφικο,αδεια οικοδομης και συμβολαιο).

 

 

Ελλάς, το μεγαλείο σου ...

Μόνο στο ... Ελλαδιστάν ή μπαμπουινιστάν (κατά zavi) θα μπορούσε να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται, στον τόπο μας ΠΑΝΤΑ υπάρχουν χειρότερα. Πάτο πότε θα πιάσουμε άραγε??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.