Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευές εμφανούς σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Αυτό που εξετάζω είναι η επισκευή και αδιαβροχοποίηση επιφάνειας από εμφανές σκυρόδεμα με τάβλα (όψεις κτιρίου).

Έχω εντοπίσει ένα συνεργείο (τον Ποριώτη) αλλά δεν έχω βρει κάποιον άλλον.

Γνωρίζετε κάποιον?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κατάσταση βρίσκεται σήμερα το σκυρόδεμα (βάθος ενανθράκωσης, αποκολλήσεις, δυναμικό μήπως και έχουμε τυχόν ενεργή οξείδωση κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα εντοπίζουμε την αιτία της βλάβης και μετά κάνουμε την επισκευή. Ειδικά σε εμφανή όπου η αρχιτεκτονική και η όψη παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Συνεργεία υπάρχουν και πολλά αλλα το θέμα είναι αλλού. Το εμφανές σκυρόδεμα έχεις απαιτήσεις προστασίας. Ξεκινάμε λοιπόν

 

περιοχή?

Κατηγορία σκυροδέματος?

Φυσαλίδες τι βάθους?

Οταν λες κακοτεχνίες τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Όταν αναφέρομαι σε κακοτεχνίες δε μιλάω για τέτοιες που να επηρεαζουν το φορεα.

Αναφέρομαι μόνο σε αισθητικές ατέλειες και αυτές είναι που θέλω να επιδιορθώσω.

Όπως π.χ. να έχει ανοίξει ένα καλούπι στη βάση του και να υπάρχει ένα μικρό ψαθίρισμα λόγω ξεζουμίσματος.

Link to comment
Share on other sites

kanonis54

 

θα χρειαστείς μια λεπτόκοκκη (0.1-0.2 χιλ) που θα κλείσει τους πόρους και θα κάνεις λεία επιφάνεια. Περνιέται με νωπό σφουγγάρι και σε 30 λεπτά (καλοκαίρι) με καθαρό ελαφρώς βρεγμένο.

 

Αφήνεις 48 ώρες. Υδροφοβισμός με δυνατότητα μείωσης διάχυσης ρύπων ψεκαστός.

 

Ειδικό αστάρι για μείωση διάχυσης υπο μορφή gel.

 

Ειδική βαφή είτε διάφανη ή έγχρωμη με δυνατότητα γεφύρωσης ρωγμών.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνικά φαντάζομαι πως μπορώ να το αντιμετωπίσω...Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές!

Το θέμα μου είναι ότι βάση σύμβασης πρέπει να γίνει από εξειδικευμένο συνεργείο...και έχω βρει μόνο έναν ο οποίος μου λέει πως πρέπει να επιμεληθεί όλης της επιφάνειας (να χρεώσει και όλη την επιφάνεια)και όχι τοπικά σε κάποια σημεία...

Για αυτό ρωτάω αν ξέρετε κάποιο συνεργείο που να επιδιωρθώνει επιφάνειες εμφανούσ σκυροδέματος (αισθητικές μόνο)...για να δω τι παίζει στην αγορά και να μην περιοριστώ σε έναν...

Link to comment
Share on other sites

σου έστειλα ΠΜ.

 

Ροδόπουλος,

η ροή της συζήτησης και το παρόν σου μήνυμα με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι προέβεις σε ενέργεια απολύτως κατακριτέα με τη φιλοσοφία του Φόρουμ.

Θα σε παρακαλούσα να μην ξαναδούμε ανάλογες ενέργειες από την πλευρά σου.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.