Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες σε ΜΕΑ


mikehellas

Recommended Posts

Σε Μ.Ε.Α. έχω στο υπόγειο, τοίχο που ανήκει σε θερμική ζώνη και βρίσκεται σε επαφή με το γκαράζ του υπογείου.Πως τον αντιμετωπίζω γιατί έχω κολλήσει...

1) Στην θερμομονωτική επάρκεια τον παίρνω ως επαφή με τον αέρα;

2) Το γκαράζ δεν το περιγράφω καθόλου, ούτε ως Μ.Θ.Χ., έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σε Μ.Ε.Α. έχω στο υπόγειο, τοίχο που ανήκει σε θερμική ζώνη και βρίσκεται σε επαφή με το γκαράζ του υπογείου.Πως τον αντιμετωπίζω γιατί έχω κολλήσει...

1) Στην θερμομονωτική επάρκεια τον παίρνω ως επαφή με τον αέρα; Ναι γιατί ο χώρος του γκαράζ δεν θεωρείται στεγανος

2) Το γκαράζ δεν το περιγράφω καθόλου, ούτε ως Μ.Θ.Χ., έτσι δεν είναι; Ναι δεν είναι ΜΘΧ αλλά χώρος όπως γράφω απο πάνω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dip, σ' ευχαριστώ πολύ.

 

άλλη μια απορία για την ίδια Μ.Ε.Α.

 

έχω τοίχο θερμικής ζώνης που εφάπτεται με Μ.Θ.Χ. τον οποίο περιγράφω κανονικά, ο οποίος όμως από την απέναντι του πλευρά βρίσκεται σε επαφή με το γκαράζ. Αυτόν τον τοίχο του Μ.Θ.Χ. δεν τον περιγράφω καθόλου ή τον περιγράφω και αυτόν ως τοίχο που ανήκει στον Μ.Θ.Χ. και βρίσκεται σε επαφή με τον αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα σε ποιο κτήριο είναι ο χώρος του γκαράζ.

Αν είναι χώρος του κτηρίου που εξετάζεις τότε τον περιγράφεις σαν μθχ. Και τον τοίχο σε επαφή τον εξετάζεις με τον συντελεστή b=0,5.

Αν είναι χώρος διπλανού κτηρίου, τότε η ΤΟΤΕΕ σου λέει να τον λάβεις ως εξ. περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Με πράσινο χρώμα είναι ο Μ.Θ.Χ.

 

1) Ο τοίχος Τ39 167 ανήκει στην θερμαινόμενη ζώνη και βρίσκεται σε επαφή με τον Μ.Θ.Χ.

 

2) Οι τοίχοι Τ1 Μ.Θ.Χ. 167, Τ2 Μ.Θ.Χ. 257, ανήκουν στον Ε2Μ.Θ.Χ. και βρίσκονται σε επαφή με το parking, καθώς και ο Τ3 Μ.Θ.Χ. 167 ο οποίος ανήκει σε άλλο Μ.Θ.Χ. που εφάπτεται με το parking.

 

3) O τοίχος Τ32 167 ανήκει στη θερμαινόμενη ζώνη και βρίσκεται σε επαφή με το Parking

 

 

post-19781-0-02167800-1401102801_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα σε ποιο κτήριο είναι ο χώρος του γκαράζ.

Αν είναι χώρος του κτηρίου που εξετάζεις τότε τον περιγράφεις σαν μθχ. Και τον τοίχο σε επαφή τον εξετάζεις με τον συντελεστή b=0,5.

Αν είναι χώρος διπλανού κτηρίου, τότε η ΤΟΤΕΕ σου λέει να τον λάβεις ως εξ. περιβάλλον.

Ηλία, Δες το σχέδιο που παρέθεσα παραπάνω.

Λες δηλαδή ότι θα περιγράψω κανονικά και το parking σαν Μ.Θ.Χ. αφού ανήκει στο κτήριο μου.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να θερμομονώσω και τους τοίχους του και η γκαραζόπορτα να είναι κατά ΚΕΝΑΚ;

Δεν εξαιρούνται τα parking από την Μ.Ε.Α;

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ΜΕΑ.

Οπότε το <<κουτί>> που ελέγχεις κατά τον έλεγχο θερμομ/κής επάρκειας είναι οι θερμαινόμενοι χώροι και περιγράφεις υποχρεωτικά τους μθχ που έχουν επαφή με αυτό το κουτί, εφόσον ανήκουν στο κτήριο που μελετάς και συνεπώς δεν μπορείς με βάση την ΤΟΤΕΕ να τους θεωρήσεις εξ. περιβάλλον.

 

Δυστυχώς παρά το ότι ο τοίχος της ζώνης, όπως βλέπω στο σχέδιο, έχει μικρό μήκος επαφής με τον μθχ (γκαράζ), κανονικά θα πρέπει να τον περιγράψεις ως προς τα στοιχεία που έχουν επαφή με έδαφος και εξ. αέρα.

Δεν θερμομονώνεις αυτά τα στοιχεία του μθχ.

Θερμομονώνεις υποχρεωτικά τον τοίχο που έχει επαφή με τον μθχ (διαχωριστική επιφάνεια).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλία, Δες το σχέδιο που παρέθεσα παραπάνω.

Λες δηλαδή ότι θα περιγράψω κανονικά και το parking σαν Μ.Θ.Χ. αφού ανήκει στο κτήριο μου. Ναι

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να θερμομονώσω και τους τοίχους του και η γκαραζόπορτα να είναι κατά ΚΕΝΑΚ; Οχι δεν προβλέπει κατι τέτοι ο ΚΕΝΑΚ (εκτός & αν μου διαφεύγει)

Δεν εξαιρούνται τα parking από την Μ.Ε.Α; Ναι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα parking εξαιρούνται ως προς την ενεργειακή τους εξέταση.

Δεν κάνεις ΜΕΑ / ΠΕΑ σε κανένα μθχ.

Η περιγραφή τους όμως για να καθοριστεί το πως επηρεάζουν τη ζώνη είναι άλλο πράγμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.