Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κολόνες Ο/Σ για κιόσκι


 
Mscivil

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να κατασκευάσω ένα κιόσκι το οποίο θα αποτελείται απο πέντε κολώνες (η μία ήδη υπάρχει)οι οποίες αφού κατασκευαστούν θα τοποθετηθεί πάνω τους μια ξύλινη οροφή και κεραμίδια. Οι διαστάσεις τους είναι 35Χ35 και ύψος 2 μέτρα. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιες πρέπει να είναι οι διαστάσεις των βάσεων των κολονών.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τα θεμέλια;

Γιατί να ταλαιπωρείσαι με Ω/Σ και δεν σηκώνεις μεταλλικές?

Το μέγεθος των θεμελίων θα προκύψει ύστερα από διαστασιολόγηση τους για τα φορτία που θα φέρουν.

Για το μικρό βάρος που αναφέρεις τα ελάχιστα που αναφέρονται στον ΕΚΩΣ επαρκούν (80Χ80Χ80) και ίσως και λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Εγώ θα έριχνα μια πλάκα και πάνω μεταλλική κατασκευή αλλά αν ο ιδιοκτήτης θέλει μπετό τι να του πώ...εγώ στο περίπου θέλω να μάθω τις διαστάσεις που πρέπει να έχουν για να είμαι ασφαλής, σιγα την κατασκευή που θα κάνω και υπολογισμούς :P

Link to comment
Share on other sites

Mscivil

Δεν το πας καλά όμως….

Θα μπορούσε κάποιος να σου πει

Σιγά τους υπολογισμούς που πρέπει να κάνεις και προτιμάς να περιμένεις ώρες σε ένα φόρουμ μέχρι να βρεθεί εθελοντής να σου δώσει έτοιμη την λύση στο πιάτο

 

επέτρεψε μου να στο λέω έτσι διότι είσαι φοιτητής….

Αν δεν μου το επιτρέπεις, συνέχισε στην εξάσκηση στην υπομονή της αναμονής αντί μιας απλής στατικής επίλυσης

 

Άσε που δεν έδωσες ούτε καν τις διαστάσεις για την περιγραφή του φορέα...

Link to comment
Share on other sites

για καλό και για κακό, αν είσαι και σε περιοχή όπου πνέουν άνεμοι και ξέρεις οτι ο κλασικός ελληνάρας την πέργκολα θα την στρώσει κεραμίδι, καλό είναι να κάνεις και μια μελέτη γιατί με κάνα μελτέμι θα ξυπνήσεις το πρωί και θα χτυπάς του γείτονα να σου ανοίξει να μαζέψεις τα κεραμίδια.

Μην υποτιμάται τέτοιου είδους κατασκευές γιατί είναι αυτές που συνήθως προκαλούν προβλήματα, μόνο και μόνο επειδή δεν δώσαμε την δέουσα προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα κυκλικό υποστύλωμα και βγάλε κεκλιμένα περιμετρικά την πλάκα σκυροδέματος με μικρή κλίση.

Η κατασκευή είναι καθαρά απευθείας έδραση σε υποστύλωμα με πρόσθετους ελέγχους σε διάτρηση. Φαντάσου κάτι σαν ομπρέλα και όλα αυτό από σκυρόδεμα. Και αισθητικά όμορφο και σίγουρα κάτι το διαφορετικό. Προσοχή μετά στην σωστή όπλιση.

Link to comment
Share on other sites

Mscivil

Δεν το πας καλά όμως….

Θα μπορούσε κάποιος να σου πει

Σιγά τους υπολογισμούς που πρέπει να κάνεις και προτιμάς να περιμένεις ώρες σε ένα φόρουμ μέχρι να βρεθεί εθελοντής να σου δώσει έτοιμη την λύση στο πιάτο

 

επέτρεψε μου να στο λέω έτσι διότι είσαι φοιτητής….

Αν δεν μου το επιτρέπεις, συνέχισε στην εξάσκηση στην υπομονή της αναμονής αντί μιας απλής στατικής επίλυσης

 

Άσε που δεν έδωσες ούτε καν τις διαστάσεις για την περιγραφή του φορέα...

 

Όντως έχεις δίκιο, αλλά ώντας δευτεροετής πλέον φοιτητής (μόλις ολοκλήρωσα το πρώτο έτος ) τα πάω καλύτερα στα μαθηματικά παρά στη στατική :)...έδωσα τις τρείς διαστάσεις του φορέα (ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο :D), αλήθεια τι άλλο έπρεπε να δώσω ( για να έχω και εγω μια ιδέα)...

 

 

Και όσον αφορά τα μελτέμια, εντάξει δεν έχει ανέμους η περιοχή , απλώς ο λόγος που έκανα το θέμα είναι ότι ο μάστορας λέει θα φτιάξει τα θεμέλια 'εμπειρικά ' ξέρω εγώ μου λέει 50Χ50 και 10 cm ύψος...και είπα μήπως υπάρχει μια πιο τεκμηριωμένη άποψη...

Link to comment
Share on other sites

50Χ50 και 10 ύψος
αυτό ξέχνα το. Αφού μιλάμε μόνο εμπειρικά για εμένα από κάτω στρώση 10cm χαλίκι και 40 cm ύψος με Φ12/15 εσχάρα. ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.