Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πάγκος κουζίνας από σκυρόδεμα


evaki

Recommended Posts

Χαίρετε,

ξέρει κανείς λεπτομέρειες για πάγκους κουζίνας από σκυρόδεμα (τσιμέντο-φωτιά) την επεξεργασία καθώς και αρμολόγηση σε περίπτωση που αποτελείται από δυο κομμάτια λόγω μεγάλου μήκους.

Στο αμερικάνικο http://www.concretenetwork.com αναφέρονται πολλά αλλά όχι ο ακριβής τρόπος επεξεργασίας. Φανταστείτε πάγκο τσιμεντοκονίας όπως στα δάπεδα.

:idea:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει σε κουζίνα στη Μυκονο, πολύ μπελάς αλλά τελικό αποτέλεσμα εξαιρετικό! Καλουπώνεις κανονικά και ρίχνεις το μπετουδάκι και στη συνέχεια κάνεις από πάνω την παραδοσιακή τσιμεντοκονία με επίπαση και στο τέλος το βάφεις και ότι χρώμα θέλεις από πάνω. Καλό είναι μέσα στο μπετόν να ρίξεις και κανένα στεγανοποιητικό για πάν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Εχω κάνει σε κουζίνα στη Μυκονο, πολύ μπελάς αλλά τελικό αποτέλεσμα εξαιρετικό! Καλουπώνεις κανονικά και ρίχνεις το μπετουδάκι και στη συνέχεια κάνεις από πάνω την παραδοσιακή τσιμεντοκονία με επίπαση και στο τέλος το βάφεις και ότι χρώμα θέλεις από πάνω. Καλό είναι μέσα στο μπετόν να ρίξεις και κανένα στεγανοποιητικό για πάν ενδεχόμενο.

 

fifikaki καλημέρα,

μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι είναι η επίπαση?

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

fifikaki καλημέρα,

μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι είναι η επίπαση?

 

ρίχνεις σκόνη τσιμέντο στο υγρό μπετό και στρώνεις με το μυστρί

Link to comment
Share on other sites

fifikaki καλημέρα,

μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι είναι η επίπαση?

 

ρίχνεις σκόνη τσιμέντο στο υγρό μπετό και στρώνεις με το μυστρί

 

ευχαριστώ

 

υ.γ. υπάρχει κάποια λέξη της επίπασης που χρησιμοποιούν οι μάστορες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

χαιρετε....μιας και θιξατε το θεμα για παγκους κουζινας , θα ηθελα να ρωτησω την γνωμη σας για κατι... σε ενα σπιτι που κατασκευαζω θα βαλω κουζινα με ασπρα ντουλαπια...... σκεφτομαι να βαλω παγκο εργασιας στην κουζινα απο inox.... ποια η γνωμη σας σε σχεση με το αισθητικο αλλα και λειτουργικο αποτελεσμα οσον αφορα τον παγκο inox σε κουζινα σπιτιου;;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.