Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απο μισθωτός ελ. επαγγελματίας


puma14

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Από 01/06/2011 απασχολούμαι ως ελ. επαγγελματίας αλλά έχω μόνιμη σχέση εργασίας με μια εταιρία, ενω όλα τα προηγούμενα έτη ήμουν μισθωτός σε άλλη εταιρία. Λογικά θα μου έρθει ειδοποιητήριο για να εξοφλήσω τον τελευτάιο μήνα του 1ου εξαμήνου των εισφορών μου που μέχρι πρότινως πλήρωνε ο πρώην εργοδότης μου? Ή πρέπει να πάω ο ίδιος από το ΤΣΜΕΔΕ για να μην φάμε και κανα καπέλο από πάνω?

 

Επιπλέον με την νέα εταιρία η συμφωνία είναι πως κόβω κάθε μήνα ΑΠΥ και όταν μου έρχεται το ΤΣΜΕΔΕ δυο φορές το χρόνο κόβω πάλι ΑΠΥ όλο το ποσό. Αυτό είναι σωστό? Γιατί με αυτόν τον τρόπο δέιχνω αυξημένα εισοδήματα ή πρακτικά είναι το ίδιο γιατί αφαιρούνται οι δαπάνες ασφάλισης ?

Και κάτι ακόμη, εισφορές στην αθήνα πληρώνουμε μόνο στην Κολοκοτρώνη?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον με την νέα εταιρία η συμφωνία είναι πως κόβω κάθε μήνα ΑΠΥ και όταν μου έρχεται το ΤΣΜΕΔΕ δυο φορές το χρόνο κόβω πάλι ΑΠΥ όλο το ποσό. Αυτό είναι σωστό? Γιατί με αυτόν τον τρόπο δέιχνω αυξημένα εισοδήματα ή πρακτικά είναι το ίδιο γιατί αφαιρούνται οι δαπάνες ασφάλισης ?

Και κάτι ακόμη, εισφορές στην αθήνα πληρώνουμε μόνο στην Κολοκοτρώνη?

 

Όλες σχεδόν οι εταιρείες (χωρίς βασικά το "σχεδόν") έτσι κάνουν. Το τι είναι σωστό ή λάθος, μάλλον ποσώς τους ενδιαφέρει, τη στιγμή που υπάρχουν άλλοι αντίστοιχοι εργοδότες που σε φεσώνουν με δήθεν πληρωμές ΚΑΙ ΤΣΜΕΔΕ (πας να δεις τι χρωστάς και βρίσκεις 4-6 εξάμηνα απλήρωτα). Πρακτικά και από φέτος, ΔΕΝ θα είναι το ίδιο αφού απ' ό,τι ακούγεται μόνο το 20% τέτοιου είδους δαπανών θα εκπτίπτει (ασφαλιστικές εισφορές, έξοδα επίσκεψης σε ιατρούς κλπ).

 

Εισφορές μπορείς να πληρώνεις και μέσω Web Banking (της ΕΤΕ σίγουρα, δεν ξέρω και ποιες άλλες τράπεζες το κάνουν), χωρίς επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Οι δαπάνες ασφάλισης πλέον, ΔΕΝ θα αφαιρούνται από τα έσοδα, όπως συνέβαινε ως τώρα, αλλά θα αφαιρείται το 20% αυτών από τον φόρο εισοδήματος που προκύπτει για το το σύνολο των εισοδημάτων σου (συμπεριλαμβανομένων των ασφαλιστικών εισφορών σου), για ποσό μέχρι 40.000 Ευρώ. Από εκεί και πάνω είναι 10% το παραπάνω ποσό.

 

Αυτό σημαίνει, ότι ουσιαστικά οι εισφορές σου θα θεωρούνται σαν εισόδημα σχεδόν στο σύνολό τους. Με την συμφωνία που κάνεις, είναι σα να δηλώνεις 2 φορές σαν εισόδημα το σύνολο των εισφορών σου για την εφορία (1 φορά μέσω έκδοσης ΑΠΥ-που φαντάζομαι θα έχει κάποια άσχετη αιτιολόγηση και όχι κάλυψη ασφ. εισφορών- και 1 φορά μέσω της φορολογικής σου δήλωσης, όπου καταγράφονται οι δαπάνες ασφ. εισφορών).

 

Αυτή η μέθοδος θα σου ανεβάσει το εισόδημα τεχνητά, κατά 4 x το ύψος των ασφ. εισφορών και ανάλογα και την φορολόγησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Το πληρώνω ο ίδιος.

 

Ρωτάς για αυτό που έγραψα ? "που φαντάζομαι θα έχει κάποια άσχετη αιτιολόγηση και όχι κάλυψη ασφ. εισφορών".

 

Το έγραψα γιατί υποθέτω ότι είναι στα όρια φορολογικής νομιμότητας τέτοια παροχή "υπηρεσιας". Οι λογιστές φυσικά το κατέχουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω για να δω αν πράγματι σου 'χει συμβεί αυτό ή όχι, επειδή κάπου ανέφερες "με τη συμφωνία που κάνεις ...".

 

Ας μπει και κανένας άλλος να μας πει τι εναλλακτικές υπάρχουν γιατί και εγώ και όλοι οι γνωστοί μου που δουλεύουν σε κατασκευαστικές στο ίδιο καθεστώς ανήκαμε (ΤΣΜΕΔΕ μόνο με ΑΠΥ).

 

Είναι προφανές (στο λέω και εγώ) ότι ναι μεν κόβεις ΤΣΜΕΔΕ (το ποσό δηλαδή που αντιστοιχεί στο 6μηνο που πρέπει να πληρώσεις), αλλά με αιτιολογία το τρέχον έργο με το οποίο ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ ότι είναι η τακτική της αγοράς αυτή.

 

Απλά από εδώ και πέρα, με τα νέα φορολογικά δεδομένα, αυτή η τακτική θα πλήξει το εισόδημα των μηχανικών (οιωνεί μισθωτών). Οπότε στο βαθμό που μπορεί ο καθένας, θα πρέπει να αλλάξει με κάποιο τρόπο την συμφωνία με τον εργοδότη του.

 

Πώς? Δεν ξέρω. Οι λογιστές πάντα κατεβάζουν ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Από ιδέες άλλο τίποτα (και εμείς οι μηχανικοί και οι λογισταί). Το θέμα είναι κατά πόσο μπορεί να γίνει κάτι άλλο δεκτό πέραν του καθιερωμένου !

 

Εσύ θα του πεις "όχι ΑΠΥ, αλλιώς" και αυτός θα σου πει "όχι πλήρης απασχόληση, αλλιώς" ! Να ΄ταν έτσι εύκολα και ρευστά και να τ' αλλάζαμε καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πας στο ΤΣΜΕδε να δηλώσεις ότι πλέον διεκοψες συνεργασία με τον συγκεκριμένο εργοδότη και ότι θέλεις να σου έρχονται οι εισφορές στο σπίτι σου και θα πληρωσεις αυτό τον ένα μήνα, εγω έτσι είχα κάνει πριν 2 χρόνια, αλλιώς δεν θα σου ερθει ποτέ ειδοποιητηριο. από κει και πέρα άλλοι σου προσθέτουν το ποσό στο μηνιαίο ποσό ΑΠΥ,άλλοι στο εξάμηνο, το ίδιο είναι. ΑΠό φέτος δεν θα έχουμε μείωση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα για το πόσο σωστό είναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει και τα δίκια του ο εργοδότης - αφού πληρώνει θέλει να φαίνεται επίσημα η δαπάνη.

 

Τι να πώ? Αυτή η αλλαγή στην αντιμετώπιση των ασφ. εισφορών είναι ίσως το πιο άδικο μέτρο που έχει παρθεί έως σήμερα σε αυτό τον τομέα. Να θεωρεί το κράτος φορολογητέο εισόδημά σου, κάτι που ποτέ δεν θεωρούνταν (κοινή λογική) και που είσαι και υποχρεωμένος να αποδώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.