Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολιτικός Μηχανικός (Εξωτερικό)


Nesta

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σύντομα θα τελειώσω ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας και θα ήθελα να συνεχίσω για κάτι διαφορετικό. Σκέφτηκα τις κατατακτήριες στο ΕΜΠ αλλά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και φοβάμαι μην χάσω χρόνο. Όταν λεω μην χάσω χρόνο εννοώ μη δεν μπω με την πρώτη και χρειαστεί να δώσω και άλλη φορά και περάσουν τα χρόνια ανεκμετάλλευτα. Σκέφτηκα λοιπόν την λύση του εξωτερικού! Θα ήθελα να μάθω την επιστήμη (όσο μπορώ) του Πολιτικού Μηχανικού.

 

Βρήκα κάποια Πολυτεχνεία του εξωτερικού με σχετικά χαμηλά δίδακτρα (χρηματοδοτούμενα από το κράτος) σε χώρες όπως Τσεχία, Ρουμανία κλπ. Ήθελα να ρωτήσω εσάς όλους σαν μεγαλύτερους αν θα μου προτείνατε να το κυνηγήσω στο εξωτερικό σε τέτοιες χώρες και τέτοια πανεπιστήμια. Αξίζει παιδιά? Μόλις έρθω (αν) ξανά Ελλάδα θα αναγνωρίζονται τα πτυχία? Θα έχω ΕΔ ή πάλι θα παλεύω? ( Δεν το κάνω μόνο για ΕΔ φυσικά!) και πάνω από όλα…αξίζουν τα πανεπιστήμια? Ξέρω δεν θα είναι σαν το ΕΜΠ π.χ. αλλά αξίζουν τα προγράμματα σπουδών τους?

 

Εσείς σαν ποιο έμπειροι μπορείτε να μου πείτε κάποιες επιλογές και τιμές ( αν γνωρίζεται ). Σας κούρασα λίγο αλλά δεν βρήκα άλλο φόρουμ να με κατατοπίσει, ελπίζω να βρω την άκρη εδώ!

 

Ενδεικτικά μία από τις προτεινόμενες επιλογές: http://www.utcb.ro/utcb/index_en.html

 

Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι!

Link to comment
Share on other sites

Άσε που θα γίνει καβγάς πάλι.

 

Γιατί καβγάς? Γνώμη ρώτησα ρε παιδιά! :roll: Τα thread είναι πάρα πολλά για ΠΜ...τέλος πάντον αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει καλώς! Το αν πάλι κουράζω γιατι το εχετε αναλυσει ξανα το θεμα συγνωμη (ειμαι νεος στο φορουμ).

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι το καλυτερο ειναι να βρεις και να ρωτησεις αποφοιτο ειτε φοιτητη απο το συγκεκριμενο πανεπιστημιο

παρολαυτα ομως νομιζω οτι οπως και να εχει πρεπει να δοκιμασεις την τυχη σου και στις κατατακτηριες και που ξερεις ισως σου κατσει

το λεω αυτο γιατι αν δε κανω λαθος μπαινεις 2ο ετος οποτε γλυτωνεις 1 χρονο

επισης αν πας στη σχολη που ειπες θα "χασεις" 1 χρονο για το ετος προετοιμασιας που μαθαινεις τα ρουμανικα + αλλα 5 χρονια της σχολης συνολο 6 ενω με κατατακτηριες αποφευγεις και τ προβλημα της γλωσσας και τα εξτρα χρονια

παρολαυτα ξαναλεω οτι το καλυτερο ειναι να βρεις αποφοιτους της σχολης γιατι οτι και να σου πουμε σε υποθεσεις και εκτιμησεις βασιζεται

εγω στην θεση σου θα το προσπαθουσα για τις κατατακτηριες

τωρα γιαυτους που θα σου πουν οτι η σκεψη να φυγεις εξωτερικο και οχι στην υπεροχη ελλαδιτσα μας ειναι κολασιμη αστους , εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ειτε απτο πακισταν ειτε απτο ΜΙΤ βγεις μηχανικος αν εισαι σωστος στη δουλεια σου δεν θα χεις ποτε προβλημα, αν εισαι κακος απλα η αγορα θα σε θαψει δε πα να εχεις και 20 αναγνωρισεις και 10 μεταπτυχιακα

 

 

υγ: αν δε κανω λαθος στη γερμανια τα διδακτρα ειναι 500ευρω το 6μηνο -με επιφυλαξη- ριξε και για εκει μια ματια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.