Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογικό σχέδιο για μονοφασικό Φ/Β σύστημα 4,92KW


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

θα μπορούσε κάποιος να μου πει εάν το ηλεκτρολογικό σχέδιο για μονοφασικό Φ/Β σύστημα 4,92KW το οποίο έχω κάνει είναι σωστό ή εάν χρειάζεται κάποια διόρθωση?

 

Ευχαριστώ.

ηλεκτρολογικό σχέδιο μονοφασικό 4,92kw.pdf

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να δω την γραμματοσειρά που έχεις. Γράψε για αρχή κάπου τον αριθμό των πάνελ και την ισχύς τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα deathlok,

 

τα πάνελ είναι 24 και η ισχύς 4,92kw. Στον μετατροπέα Power-One Aurora PVI-5000-OUTD θα συνδεθούν 12 Φ/Β γεννήτριες σε εν σειρά συνδεσμολογία στον έναν MPPT και 12 Φ/Β γεννήτριες σε εν σειρά συνδεσμολογία στον δεύτερο MPPT. Ελπίζω να βοήθησα...

 

Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του μικροαυτόματου πιστεύω είναι υψηλή για την DC μερία.

 

Επιπλέον μπορείς να βάλεις ένα ασφαλειοαποζεύκτη στην DC μεριά αντί για μικροαυτόματο. Ποιο οικονομικός.

 

Επίσης καλό είναι να φένετε το καλώδιο γείωσης της εγκατάστασης στο μονογραμμικό και η διατομή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα darlas,

 

Δεν γνωρίζω πώς γίνεται η επιλογή της τιμής του μικροαυτόματου. Παρόλα αυτά ένας συνάδελφος μου είπε ότι για την επιλογή του μικροαυτόματου θα πρέπει να λάβω υπόψην μου 2 πράγματα:

1. Η τιμή του να μην υπερβαίνει το ρεύμα που σηκώνει το καλώδιο.

2. Η τιμή του να μην είναι μικρότερη απο το Ιmpp που θα κυκλοφορεί στον αγωγό.

 

Με βάση το 2ο κριτήριο, γιατί δεν γνωρίζω τι καλώδιο πρέπει να χρησιμοποιηθεί στην dc πλευρά, η τιμή του μικροαυτόματου θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 22,5Α. Κατά πόσο μεγαλύτερη πρέπει να είναι δεν γνωρίζω, αλλά υποθέτω ότι 25Α είναι μία καλή τιμή.

 

Επίσης δεν γνωρίζω τι είναι ο ασφαλειοαποζεύκτης ίσως να μπορούσες να μου εξηγήσεις την λειτουργία του.

 

Τέλος αν δεν θα σου ήταν πολύ θα δύσκολο θα μπορούσες να μου πεις που θα πρέπει να φαίνεται το καλώδιο της γείωσης στο σχέδιο?

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

 

Σχετικά με το σχόλιο του gourgi δεν γνωρίζω αν χρειάζεται ρελέ διαφυγής, πάντως στο σχέδιο που βασίστηκα για να κάνω το δικό μου δεν υπήρχε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να φαινονται στο σχεδιο τα Φ/Β πλαισια και σχεδιασε πιο αναλυτικά την συνδεσμολογία από inverter σε πίνακα και δίκτυο ΔΕΗ.

εννοείται θα φαίνεται η γείωση.

καλώδιο μετά από inverter 3 χ 10.

 

Καλό θα ήταν να επιδιώξεις να παρακολουθήσεις κάποιο σεμινάριο για φωτοβολταικα ιδίως αυτά που διοργανώνουν περιφερειακά ΤΕΕ ακομα και το κεντρικο νομιζω , είναι χρήσιμα και δωρεάν

ακομα πιο ευκολο να βρεις την υλη απο αυτα τα σεμιναρια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα deathlok,

 

τα πάνελ είναι 24 και η ισχύς 4,92kw. Στον μετατροπέα Power-One Aurora PVI-5000-OUTD θα συνδεθούν 12 Φ/Β γεννήτριες σε εν σειρά συνδεσμολογία στον έναν MPPT και 12 Φ/Β γεννήτριες σε εν σειρά συνδεσμολογία στον δεύτερο MPPT. Ελπίζω να βοήθησα...

 

Ευχαριστώ.

 

 

Σχεδίασε και τα 24 Φ/Β πλαίσια και πως συνδέονται μεταξύ τους. Δεν είναι και τόσο δύσκολο. ;)

Επίσης τα καλώδια από το φωτοβολταικό πεδίο βάλτα να είναι στην ίδια ευθεία. Γιατί το ένα το έβαλες πιο δεξιά;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο και γω...

 

Σε περίπτωση διαρροής ρεύματος στη πλευρά του DC,''ποίος'' βρίσκει το σφάλμα και πως το διακόπτει?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

συνήθως ο inverter έχει διακόπτη φορτίου dc.

σε περίπτωση διαρροής υπάρχουν inverter που το ανιχνεύουν και εμφανίζουν σφάλμα στην οθόνη τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.