Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αίτηση ΔΕΣΜΗΕ μέχρι 100 kw σε χωράφι από ιδιώτη


petsis

Recommended Posts

Στα πρώτα δικαιολογητικά αναφέρει

 

1. Αδεια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας που κατέχει ο Παραγωγός, (ή την απόφαση με την οποία χορηγήθηκε εξαίρεση από την υποχρέωση λήψης άδειας παραγωγής ή τυχόν άλλη προβλεπόμενη έγκριση ή το γεγονός ότι ο παραγωγός απαλλάσσεται από την έκδοση άδειας παραγωγής ή άλλης διαπιστωτικής απόφασης, κατά περίπτωση).

 

Αυτό πλέον από που το πέρνουμε?

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω και αλλο θεμα, να ρωτησω και εγω για την δεσμευτικη προσφορα όρων συνδεσης, είναι η προσφορα των ορων συνδεσης που δινει η δεη και λεει οτι πρεπει να πληρωσεις χ ποσο? το δεσμευτικη?

Link to comment
Share on other sites

@ petsis

Αν η αίτησή σου αφορά εξαίρεση που είχε μείνει στο χρονοντούλαπο και τώρα έλαβε Ο.Σ τότε κάπου έχει την εξαίρεση απο την ΡΑΕ, άν έκανες αίτηση μετά την ψήφιση του 3851 αυτό το δικαιολογητικό το κάνεις skip

 

@apos

Αυτό που αναφέρεται είνια οι Ο.Σ το τελικό ποσό που καταβάλεις προκύπτει μετά την σύνδεση και επιμέτρηση που διενεργεί η ΔΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος.....

Παρακαλώ, μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του προηγοπύμενου μηνύματος. Βλέπε και Κανόνες Συμμετοχής Νο6

miltos

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Να ρωτήσω κάτι? Εγώ έχω καταβάλλει τους όρους σύνδεσης για πάρκο 100kw , τα απαιτούμενα έργα από τη ΔΕΗ έχουν κατασκευαστεί, έχω κατασκευάσει το πάρκο, έχει δηλωθεί ετοιμότητα και αναμένω τη σύνδεση. Γνωρίζετε το τελικό ποσό για τους όρους σύνδεσης (όχι το προυπολογιστικό ) πότε εκδίδεται? Εννοώ αν για τις εργασίες που έγιναν από τη ΔΕΗ είναι να πληρωθεί ή να μου επιστραφεί κάποιο ποσό έναντι αυτού που είχαν αρχικά υπολογίσει πότε το κοινοποιούν? Μετά τη σύνδεση του πάρκου? Ευχαριστώ εκ' των προτέρων

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά θέμα ΔΕΗ, σε 2 πάρκα ΑΘήνα σε 10 μέρες ήρθε

 

Βασικά jsk γνωρίζω τον μέσο χρόνο αναμονής για τη σύνδεση αν σε αυτό αναφέρεσαι... αυτό που δεν ξέρω είναι για τον συμψηφισμό του κόστους που προκύπτει για τους όρους σύνδεσης. Με την υπογραφή πληρώνεις κάποιο ποσό (βάσει προυπολογισμού) για τις κατασκευές της ΔΕΗ. Η ΔΕΗ αφού ολοκληρώσει αυτές τις κατασκευές κάνει μια οικονομική αποτίμηση του έργου και βγάζει αν πρέπει να καταβληθεί πρόσθετο ποσό ή να επιστραφει από το αρχικό καταβληθέν. Αυτο λοιπόν ήθελα να ξέρω αν γινεται αφού συνδεθεί το πάρκο ή σε διαφορετικό χρόνο?Παρακαλώ την βοήθεια σου μιας και βλέπω ότι γνωρίζεις

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Επομένως το μπουγιουρντι να το περιμένω μετά τη σύνδεση... Γενικά βγαίνει μεγάλη διαφορά μεταξύ απολογιστικού και προυπολογιστικού κόστους? Α και κάτι που παρατήρησα είναι ανεπίτρεπτο να έχεις πληρώσει ένα σκασμό λεφτά με την υπογραφή των Ο.Σ και όταν φθάνει η ώρα να συνδεθείς να σε καθυστερούν εξαιτίας ελλειψης μετρητών ... Δεν ξέρω αν Αθήνα συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά στη Δυτική Ελλάδα το πρόβλημα είναι εξαιρετικά εντονο

Link to comment
Share on other sites

Το πιστωτικό ή το χρεωστικό ποσό των έργων της ΔΕΗ έρχεται σε κάποιο εκκαθαριστικό του λογαριασμού της καταναλωτικής παροχής του πάρκου. Συνήθως το διάστημα έκδοσης του τιμολογίου είναι 2 έως 5 μήνες από την ημερομηνία της σύνδεσης.

 

Το θέμα με τους μετρητές είναι παλιό και πραγματικά ανεπίτρεπτο. Κανονικά έπρεπε να παραγγελθεί ο μετρητής με την πληρωμή των Ο.Σ. σα μέρος του ενιαίου εργου.

Edited by tsilena
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.