Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Νέος ψάχνει την κότα με τα χρυσά αυγα...


defender

Recommended Posts

Σχεδόν η μισή Ελλάδα θέλει να φτιάξει φωτοβολταικά πάρκα και ως πολίτης αυτής της χώρας παρασύρθηκα και και θελω να φτιάξω πάρκο 100kw στο ταπεινό χωραφι 4+ στρεμμάτων που βρίσκεται 2χμ εξω απο την Σπάρτη.

 

Απ'οτι εχω καταλάβει οι εγκρίσεις αδειων έχουν παγώσει , οι επιδοτήσεις κόπηκαν και η τιμή του kw που αγοράζει η ΔΕΗ έπεσε.

 

Εγω όμως δεν απογοητεύομαι και ως αισιόδοξος νέος θα κανω την προσπάθεια μου ;)

 

Mπορεί να με ενημερώσει κάποιος τα στάδια που πρέπει να ακολουθήσω μεχρι να εγκριθει η αδεια? Γνωρίζω οτι πρώτα πρέπει να μαθω αν το χωράφι(ειναι επίπεδο ,αλλα εχει και μερικες ελιες μέσα) είναι κατάλληλο για εγκατάσταση πάρκου. Σε ποιον απευθύνομαι? Αν ολα πανε καλα και ειναι καταλληλο, μετα πρεπει να κανω τον φάκελο και να τον στειλω στην ΔΕΗ?

 

Όποιος εχει το κουραγιο και την καλοσύνη ας με ενημερώσει αναλυτικά για τα σταδια . Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πας σε μία εταιρεία φωτοβολταϊκών με ένα καλό τοπογραφικό (και όχι κάτι του 1980) και σε καθοδηγεί εκείνη. Από το forum τι άλλο μπορεί να πει κανείς;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντα να διαβάσεις την σχετική νομοθεσία ώστε να δεις ποιοι είναι οι περιορισμοί.

 

Πριν από όλα πάρε ένα τηλέφωνο στην ΔΕΗ που είναι το οικόπεδο να δεις αν δέχονται αιτήσεις (να μην ψάχνεις και διαβάζεις άδικα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν ψάχνεις στο google για να βρεις τα απαραίτητα βήματα;

Είναι πολύ απλό: γράφεις Βήματα για Φ/Β μέχρι 100 kW και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Ειδικά αν είσαι επαγγελματίας αγρότης δες αυτό: http://www.ametron.gr/?p=328

Αν δεν είσαι αγρότης θα βρεις σίγουρα πολλές φρέσκες πληροφορίες στο διαδίκτυο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Δεν ειμαι αγροτης και απ'οτι βλεπω η ΔΕΗ εχει παγωσει τα παντα. Νομιζω ειναι πιο εφικτο ενα παρκο 20kw που δεν απαιτει ολη αυτη την διαδικασια. Θεωρητικα απ'οτι διαβαζω εχει εσοδα 12.000ε τον χρονο ,αλλα στην πραξη δεν ξερω ποσο ισχυει αυτο. Φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινο ,γιατι ενα παρκο 20kw κοστιζει 40.000e απ'οτι βλεπω εδω http://www.eshops.gr/index.php?act=viewCat&catId=685

 

Δηλαδη θα εχεις αποσβεση σχετικα συντομα

Link to comment
Share on other sites

αν υπολογίζεις για 20kW 40k είσαι πολύ λάθος.

 

 

Να σου πω δεν ξερω τι ισχυει και γι'αυτο ρωταω. Εγω αυτες τις τιμες τις βρηκα στο site που παρεθεσα και μαλιστα λενε οτι παιρνεις και επιδοτηση 40%. Τωρα οποιος ξερει τι ισχυει ας μου πει. Για να μαθω ρωταω

Link to comment
Share on other sites

1) εγκατάσταση (εργατικά)

2) εγκατάσταση (υλικά) θα σου δώσει τις βάσεις αλλά που θα τις βάλεις στο χώμα;

3) Περίφραξη ... εκτός και αν δεν θες να τα βρεις την επόμενη μέρα

4) ΦΠΑ

 

 

Αυτά έπρεπε να τα σκεφτείς από μόνος σου και υπάρχουν και άλλα!

 

(αυτό για την επιδότηση που το διάβασες;)

Link to comment
Share on other sites

Τον Νοέμβριο-Δεκέμβριο του 2008 ένα εικοσάρι κόστιζε 110000 €.

Εγώ ρώτησα την Bautherm για ένα Φ/Β των 20 kW σε αγρόκτημα και μου είπαν 60000 €. Δηλαδή οι τιμές τώρα είναι πολύ λογικές!

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου δεν σε συμφέρει να βάλεις 20 kw με τις τιμές που προαναφέρθηκαν διότι περισσότερα χρήματα θα δώσεις με λιγότερα ετήσια κέρδη .Ποιο πολύ θεωρώ σε συμφέρει ένα δεκάρι σε στέγη όπου τα έξοδα είναι πολύ ποιο λίγα και τα έσοδα ποιο πολλά .Αυτό θα έχει ως συνέπεια και στην ποιο γρήγορη απόσβεση των χρημάτων σου .Επιπλέον για τις στέγες από ότι γνωρίζω δεν έχει τόση μεγάλη διαδικασία για να πάρεις την έγκριση από ότι για το έδαφος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.