Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία στο ArcGis


Recommended Posts

Συνάδελφοι, θα ήθελα να ρωτήσω επειδή είναι λλιγος ο καιρός που ασχολούμαι με το GIS, τα εξής:

 

Θέλω να αποτυπώσω γραφικά σε χάρτη την εξάπλωση του πληθυσμού του δάκου σε μια περιοχή. Έχω τα δεδομένα, αλλά δεν ξέρω ποιο εργαλείο να χρησιμοποιήσω. Είχα χρησιμοποιήσει το Density του spatial analyst, αλλά νομίζω πως τελικά δεν είναι αυτό. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει, θα ήμουν ευγνώμων

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ψάξε σε forums για το Arcgis. Χρησιμοποιώ το GRASS εδώ και πολύ καιρό και δεν θυμάμαι τις εντολές του Arcgis. Αυτό που θες να κάνεις είναι παρεμβολή σημειακών δεδομένων σε επιφάνεια. Τρόποι είναι: bilinear, bicubic, IDW, splines, kriging...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο συνάδελφος kasvan

 

Surface interpolation functions create a continuous (or prediction) surface from sampled point values

 

http://webhelp.esri.com/arcgiSDEsktop/9.3/index.cfm?TopicName=An_overview_of_the_Interpolation_tools

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

καλημέρα

γνωρίζει κάποιος γιατί στο arcgis 

οι συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ87 βγαίνουν λάθος?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στο ArcGIS χρησιμοποιεις το URL του Κτηματολογιου ως WMS Server για υποβαθρο?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.