Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση επί ελαστικών στηρίξεων


sof2

Recommended Posts

Γεια σας!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει:

 

Όταν θεωρώ ελαστική στήριξη με το statics, δεν θα έπρεπε το πρόγραμμα να μου δίνει τις μετακινήσεις των θεμελίων/εδάφους. Όταν βάζω πεδιλοδοκούς, μου βγάζει λογικές μετακινήσεις, ενώ όταν βάζω πέδιλα ακόμα και όταν διπλασιάζω τα φορτία μου βγάζει μηδενικές - πολύ μικρές μετακινήσεις.

Κάνει κάποια διαφορετική θεώρηση όταν έχω μεμονωμένα πέδιλα? Ψάχνω στο εγχειρίδιο χρήσης και δεν βρίσκω κάτι. Όταν λέιι επι ελαστικές στηρίξεις προσομοιώνει το έδαφος με ελατήριο που έχει τις ιδιότητες του εδάφους, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια σας!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει:

 

Όταν θεωρώ ελαστική στήριξη με το statics, δεν θα έπρεπε το πρόγραμμα να μου δίνει τις μετακινήσεις των θεμελίων/εδάφους. Όταν βάζω πεδιλοδοκούς, μου βγάζει λογικές μετακινήσεις, ενώ όταν βάζω πέδιλα ακόμα και όταν διπλασιάζω τα φορτία μου βγάζει μηδενικές - πολύ μικρές μετακινήσεις.

Κάνει κάποια διαφορετική θεώρηση όταν έχω μεμονωμένα πέδιλα? Ψάχνω στο εγχειρίδιο χρήσης και δεν βρίσκω κάτι. Όταν λέιι επι ελαστικές στηρίξεις προσομοιώνει το έδαφος με ελατήριο που έχει τις ιδιότητες του εδάφους, σωστά ?

Η απάντηση στο παραπάνω ερώτημα υπάρχει στο forum της Multisoft (την παραθέτω για την πληρότητα της συζήτησης)

http://multisoft.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=1&t=2330

 

Όταν προσομοιώνουμε το έδαφος με ελατήρια πράγματι έχουμε βυθίσεις που μπορούμε να τις δούμε στο μητρώο μετακινήσεων. Στην περίπτωση των πεδίλων έχουμε ελατήρια ύψους 1 μέτρου αμετακίνητα στο κατώτερο σημείο. Στις πεδιλοδοκούς το ελατήριο εδάφους είναι ενσωματωμένο στο μητρώο ακαμψίας της πεδιλοδοκού και δεν απαιτείται επιπλέον επίπεδο κόμβων. Στην περίπτωση των πεδίλων έχουμε ένα επίπεδο κόμβων βυθιζόμενων και εύστρεπτων που είναι το σημείο έδρασης των πεδίλων, και ένα δεύτερο επίπεδο αβύθιστων κόμβων που είναι οι βάσεις των ελατηρίων.

 

Η ράβδος μεταξύ των δυο αυτών κόμβων προσομειώνει το έδαφος κι έχει διαστάσεις αυτές του πεδίλου, μέτρο ελαστικότητας το Ε του εδάφους και μήκος 1 μέτρο. Μπορείς να τα δεις και στη σχεδίαση στο χώρο με διπλό κλικ πάνω στα μέλη εδάφους. Εκεί μπορείς να δεις και την παραμόρφωση αυτών των ελατηρίων για στατικά ή σεισμικά φορτία.

 

Οι βυθίσεις είναι πάντα ανάλογες των φορτίων κι αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις κι από τις τάσεις εδάφους πεδιλοδοκών που προκύπτουν σ=Κ*δ όπου Κ η σταθερά εδάφους και δ η βύθιση. Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις τη μελέτη σου και να σου πω ακριβώς που να κοιτάξεις.

 

Στην περίπτωση που δεν έχουμε ελαστικό έδαφος, το πρόγραμμα λύνει δυο φορές το φορέα. Την πρώτη φορά λύνει την ανωδομή με αβύθιστους και άστρεπτους τους κόμβους θεμελίωσης, και τη δεύτερη λύνει χωριστά την εσχάρα θεμελίωσης (πέδιλα, πεδιλοδοκούς ή ότι άλλο έχουμε) με ελαστικό έδαφος και φορτία τις αντιδράσεις από την προηγούμενη επίλυση.

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Ευχαριστώ για την απάντηση!! Δεν είδα καλά και μπερδεύτηκα, οι μηδενικές μετακινήσεις ήταν για την στάθμη μηδέν και όχι τη στάθμη 1 που είναι το επίπεδο θεμελίωσης! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.