Μετάβαση στο περιεχόμενο

Interview - Ανάλυση μισθού


Recommended Posts

Ρωτώ:

Οι πληροφορίες που μου έδωσε είναι σωστές;

 

Δεν πρόκειται για ανταλλαγή πληροφοριών, οπότε δεν μπορούμε να πούμε εάν είναι σωστές ή΄λάθος. Πρόκειται για διαπραγμάτευση. Θέσε τους δικούς σου στόχους, τράβα τις δικές σου γραμμές, και πρότεινέ του πράγματα που είναι διατεθειμένος να δεχτεί. Π.χ. να χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο και το κινητό και για προσωπική χρήση με μέγιστη κατανάλωση π.χ. 500 ευρώ ανά εξάμηνο

 

Θα παίρνεις αμάξι της εταιρίας. Αν το τρακάρεις εσύ το πληρώνεις. Όλα

τα άλλα, δλδ βενζίνες, σέρβις, φθορές στα πληρώνω εγω. Επίσης σου

πληρώνω και το κινητό που θα έχεις κατά την διάρκεια της δουλειάς σου.

 

Μα λέει ότι βενζίνες, σέρβις και φθορές, ΚΑΙ κινητό, θα τις καλύπτει ο εργοδότης.

Γιατί υπολογίζεις ;

Βενζινες: 60 ευρώ/μήνα = 720

Κινητό: 60ευρώ/μήνα = 720

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------

...ή θα σταματήσουμε να συνεργαζόμαστε αν δω ότι δεν απέδωσες στο 100% των απαιτήσεών μου

 

Ρώτησέ τον: Ας υποθέσουμε ότι έχει περάσει το εξάμηνο-οκτάμηνο και ότι πρέπει να υπολογίσεις πόσο τοις εκατό των απαιτήσεων έχει καλυφθεί. Πώς θα το υπολογίσεις;

 

Αν υπάρχει εργοδότης που να μπορεί να απαντήσει ειλικρινά μία τέτοια ερώτηση, εγώ θα σκεφτόμουν να μείνω, έστω και με 750 ευρώ... (ή όπως λέει ο Τopap με σύμβαση 4500 ευρώ το εξάμηνο). Και φυσικά ο τρόπος αυτός υπολογισμού θα έμπαινε γραπτά στην σύμβαση.

 

Μην ξεχνάς ότι πρόκειται για διαπραγμάτευση. Για παζάρι (με την καλή έννοια). Βάλε στόχους και ξεκίνα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ να ρωτήσω το άλλο...αν δουλέψει σε αυτή την εταιρεία και παίρνει τα 750+ΦΠΑ+ότι άλλο συμφωνήσουν και υπογράφει και τις μελέτες, δε θα φαίνεται στην εφορία πως εισπράττει 750+...+ επί 12 μήνες + τα λεφτά των μελετών, μιας και θα υπογράφει ο ίδιος? Δε θα βρεθεί με ένα μεγάλο "εικονικό" εισόδημα στο τέλος, έστω και αν του δίνει την παρακράτηση?

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα όσα λες ότι σου πρότεινε θα πρέπει να παίρνεις στο χέρι

 

750 € + 750 € x 23% (ΦΠΑ) +160 € = 1082,50 €

 

Με βάση το τι γίνεται συνήθως, θα πρέπει να παίρνεις

 

750 € + 750 € x 23% (ΦΠΑ) - 750 € x 20% +160 € = 932,50 €

 

Σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις έχεις συνολική παρακράτηση φόρου 1800 € ετησίως η οποια θα συμψιφηστεί στην φορολογική σου δήλωση.

 

Σε περίπτωση που συμφωνήσεις, να απαιτήσεις να πληρώνεσαι το ΤΣΜΕΔΕ σε κάθε σου μισθό, γιατί κινδυνεύεις να το φας φέσι.

Link to comment
Share on other sites

Ελεος, οι οροι που θετει ο εργοδοτης ειναι τριτοκοσμικοι. Απο την άλλη πολλες φορες δεν αξιζουν περισσοτερα τα φρουτα που ερχονται κατ ευθειαν απο τη σχολη διοτι κανενας δεν ειναι μαθημενος σε μια επαγγελματικη εργασια.

Προσωπικα δεν θα δεχομουν να εργαστω με ΑΠΥ σε θεση μισθωτου διοτι εχει πολλα μειωνεκτηματα και ενισχυει το συγκεκριμενο καθεστως.

Στην θεση σου θα το εψαχνα λιγο ακομα, ισως αν δεν εχεις καθολου εμπηρεια να πας στο εξωτερικο να εργαστεις για κανα δυο χρονακια. Ελβετια, Γερμανια, Σουηδια μαθαινεις ουσιαστικα, εδω σου αλλαζουν τα φωτα και εκειδικευεσαι την απατη και την δικαιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Ο ανειδίκευτος εργάτης κοστίζει περισσότερα στον εργοδότη πάντως (εργοδοτικές εισφορές+13ος+14ος μισθός).

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που διαβάζω συνάδελφοι σκέφτομαι πως τα χειρότερα έπονται. εγω αν μου πρότειναν τέτοιους όρους αλλά είχα ανάγκη τα λεφτά και ήμουν νέος μηχανικός (ενω ταυτόχρονα δεν είχα σπίτι μένω στο ενοίκιο ή δεν έχω οικογένεια) θα έφευγα στο εξωτερικό, εκεί τουλάχιστον υπάρχει κάποια αξιοπρέπεια. Ελικρινά καταλαβάινω τις ανάγκες και οτι από 0 εισόδημα και τα 750 είναι καλά (που στο τέλος δεν θα είναι ούτε 750...) αλλά χίλιες φορές καλύτερα στο εξωτερικό. Αν όλοι οι μηχανικοί έλεγαν οχι σε τέτοιες αμοιβές νομίζω θα εξέλειπαν κιόλας. Άποψη μου κι εντελώς φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αν την παρακράτηση μου την καλύπτει κάθε μένα, πρέπει να παίρνω:

 

 

750 (μισθος) + 160 (τσμεδε) + 0,23 * (750+160) (φπα για το μπλοκακι) + 0,2 *(750+160) (παρακράτηση)

 

Το '+' το τονίζω, γιατί κάποιοι έγραψαν '-' παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

το ΤΣΜΕΔΕ 99% θα στο δίνει μαύρο, άρα δεν θα έχει ούτε ΦΠΑ ούτε παρακράτηση. επίσης την παρακράτηση δεν υπάρχει περίπτωση να την παίρνεις στο χέρι. παρακρατείται και αποδίδεται στην εφορία. το "-" πήγαινε στο τι γίνεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

το ΤΣΜΕΔΕ 99% θα στο δίνει μαύρο, άρα δεν θα έχει ούτε ΦΠΑ ούτε παρακράτηση. επίσης την παρακράτηση δεν υπάρχει περίπτωση να την παίρνεις στο χέρι. παρακρατείται και αποδίδεται στην εφορία. το "-" πήγαινε στο τι γίνεται κανονικά.

 

 

οκ, αλλά με '-' , σημαίνει ότι παρακρατείται από εμένα , δλδ την πληρώνω εγώ την παρακράτηση...

Ενώ κανονικά το ' + ' σημαίνει ότι την παρακράτηση θα την πληρώνει ο εργοδότης και θα μου τη δινει στο χερι.

 

Αν δεν μου την δινει στο χέρι, αλλα΄μου την πληρώνει , τότε κανονικά δεν υπάρχει καθόλου ο όρος αυτός στην πρόσθεση: Αρα:

750 (μισθος) + 160 (τσμεδε) + 0,23 * (750) (φπα για το μπλοκακι με μαύρο τσμεδε)

 

Αφού ετσι μου είπε, ότι θα μου την πληρώνει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε,

 

Το φορουμ είναι γεματο πληροφορίες στο πως λειτουργει η παροχη υπηρεσιων μηχανικού (ΑΠΥ), ρίξε μια ματιά...

 

Η παρακράτηση γίνεται παντα από αυτον που πληρώνει την αμοιβή, εφόσον προκειται για επαγγελματία ή εταιρία φυσικά. Μην εκπλαγεις αν από τα 750 ευρώ στην τράπεζα μπουν 600, ήτοι μείον 20%x750= 150...

 

Αν θελεις τη δικη μου γνωμη ο τυπας παει να σε ρίξει άσχημα. Ξεκίνα να μιλάτε με κατ' αποκοπήν ποσό ανά εξάμηνο, οχτάμηνο ή χρόνο. Το ΦΠΑ δικό του, το ΤΣΜΕΔΕ δικό του και στο χέρι (αν και υπάρχει ο κινδυνος μια μερα να στα γυρίσει, καθότι δεν θα υπάρχει στη σύμβαση), τα εξοδα κίνησης και τηλεφώνου δικά του, και μένει να ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΤΕΙ αν η παρακράτηση θα ειναι επιπλεον ή μέρος των 750.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.