Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκας κ Φωτοβολταικά


Recommended Posts

Επειδή οι πελάτες μας ρωτάνε κ λογιστικά κ δύσκολα να τα ξέρεις όλα έχω μια έρωτηση μήπως κ έτυχε σε κανέναν.

Έχω έναν πελάτη συνταξιούχο που θα υλοποιήσει ένα οικιακό Φ/Β σε στέγη. Μέχρι τώρα έπερνε σύνταξη + εκας. Ξέρει κανείς τι γίνεται από εδώ κ πέρα. Θα χάσει το εκας λόγω του εισοδήματος των Φ/Β?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα απαντήσω άμεσα γιατί δεν το γνωρίζω. καλείται ο σωτήρης εδώ. αλλά δε μπορώ να καταλάβω ακόμα τη λογική του ελληνάρα (έστω και αν αυτός ανήκει στα τιμημένα γειρατειά). έκανε ολόκληρη επένδυση με σκοπό το ΚΕΡΔΟΣ και σκέφτεται να συνεχίσει να παίρνει και το ΕΚΑΣ! ρε δε πα να...δει αν βγήκε ο ήλιος? και υπάχουν συνταξιούχοι που ψάχνουν στα σκουπίδια

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο βιαστικός γιατί το ΕΚΑΣ μπορεί να παίζει ρόλο στο πως θέλει να αποπληρωθεί το δάνειο, ή αν θα πάρει καν δάνειο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκυπτει καμια φορολογικη υποχρεωση για τα μικρα φωτοβολταικα. Το εισοδημα τους ειναι αφορολογητο και δε δηλωνεται.Αυτο ειναι και το μεγαλο τους ατου

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή: Άλλο δεν δηλώνεται, και άλλο δεν φορολογείται. Λογιστής θα απαντήσει με σιγουριά, αλλά εχω εντύπωση πως ισως παίζει ρόλο για το ΕΚΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο βιαστικός γιατί το ΕΚΑΣ μπορεί να παίζει ρόλο στο πως θέλει να αποπληρωθεί το δάνειο, ή αν θα πάρει καν δάνειο...

 

μη συγχέετε το πρακτικό με το ηθικό.αμάν πιά.το νόμιμο με το ηθικό. τί με ενδιαφέρει εμένα πώς θα αποπληρωθεί ένα δάνειο μιάς επένδυσης (δε μιλάμε για δάνειο πχ για λόγους υγείας ) εγώ σαν φορολογούμενος θα πληρώσω το εκάς του κύρ μήτσου για να τα πάιρνει αυτός απ τη ΔΕΗ???

Link to comment
Share on other sites

Καλά η αλήθεια είναι ότι την επένδυση θα την κάνουν οι δύο γιοι κ αυτοί θα πληρώνονται από το Φ/Β απλώς το σπίτι είναι στο όνομα του πατέρα κ εκεί θα γίνει το Φ/Β.

Link to comment
Share on other sites

τί με ενδιαφέρει εμένα πώς θα αποπληρωθεί ένα δάνειο μιάς επένδυσης

 

Όταν μιλάς με έναν πελάτη δε μπορείς να του λες μπαρμπούτσαλα, ούτε να τον χαντακώνεις οικονομικά. Εγώ προσωπικά θέλω απέναντι μου να έχω πλήρως ενημερωμένο πελάτη για να μην μπορεί να μου προσάψει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο (για να μείνουμε στο συγκεκριμένο ερώτημα που τέθηκε). μιλάω σαν νοοτροπία αλλά αυτό είναι θέμα γενικά συζητήσεων (που δεν είναι του παρόντος θέματος) που όμως όποτε τίθεται είμαι κάθετα αντίθετος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.