Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση για κτίσμα προ του 55 και υποχρέωση αναγραφής παλαιότητας στο τοπογραφικό


Recommended Posts

Καλημέρα,

το θέμα είναι γνωστό αλλά δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο στην αναζήτηση οπότε ρωτώ:

Πελάτης μου θέλει να βγάλει βεβαίωση για ένα κτίσμα ότι προϋφίσταται του '55.

Από τον δήμο του ζητάνε τοπογραφικό που να γράφει πάνω στη δήλωση ότι το κτίσμα είναι προ του '55 ώστε μετά να δώσουν τη βεβαίωση με βάση αυτή τη δήλωση.

Και ρωτώ, είναι υποχρεωμένος ο μηχανικός που συντάσσει ενα τοπογραφικό σε ακίνητο εντός οικισμού να γράψει τέτοιο πράγμα χωρίς να υπάρχει οποιοδήποτε στοιχείο;ούτε τιτλος ούτε τίποτα παρά μονο μαρτυρίες;

Ρώτησα στην πολεοδομία και λέω "καλά πως είναι δυνατόν να ξέρω αν το κτίσμα είναι προ του '55;με το μάτι θα το καταλάβω;

Η απάντηση της υπαλλήλου: εεε μην τα περιμένετε όλα απο μάς, φαίνεται αμα είναι παλιό το κτίσμα.

εγω:και αν είναι του '60 έχει διαφορά από του '55?

υπαλλήλος: ε ναι φαίνεται

Άντε τώρα βγάλε άκρη...

 

Αν ζητήσω υπεύθυνη δήλωση από τον ιδιοκτήτη και γράψω στη δική μου δήλωση ότι με βάση την υπ.δήλωση του ιδιοκτήτη το κτισμα είναι προ του '55 είμαι καλυμμένος;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνήθως ο Δήμος είναι αυτός που ζητάει την υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και ενός γείτονα (μεγάλης ηλικίας), με τις φωτογραφίες και με το τοπογραφικό συντάσσει τη βεβαίωση αναφερόμενη στα παραπάνω δικαιολογητικά.Εσύ προφανώς δε ζούσες το 55 για να βεβαιώσεις ότι είναι από τότε το κτίσμα.Με το μάτι αφού γνωρίζουν αυτοί όπως σου είπανε τις διαφορές ενός σπιτιού του 60 από του 55 θα είναι εύκολο λοιπόν γι αυτούς να καταλάβουν και να σου το βεβαιώσουν κιόλας.Μην υποκύψεις, μη δηλώσεις τίποτα τέτοιο στο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση οικοπεδου με κτισμα 45τμ...

Το κτισμα αυτο βρισκεται σε παλια τουρκικη συνοικια..

Δλδ μιλαμε για κατασκευη τουλαχιστον 100ετων...

 

Ο ιδιοκτητης θελει να το πουλησει..

Ο αγοραστης θα παρει δανειο απο την τραπεζα..

Η τραπεζα ζηταει βεβαιωση οτι το κτισμα ειναι προ του 1955 νομιμως υφισταμενο..

Ο δημαρχος ΔΕΝ δινει τετοιες βεβαιωσεις.. (δεν ξερω γτ)

Αν προσκομισω αεροφωτογραφια του 1945 που να φαινεται το κτισμα, εχει την ιδια ισχυ????

Link to comment
Share on other sites

terry, δεν υπογράφει καθόλου ο Δήμαρχος μετά τον Καλλικράτη ή από παλιά δεν έδινε τέτοιες βεβαιώσεις? Σε αντίστοιχη περίπτωση ηλεκτροδότησης παλαιού κτιρίου ή έκδοση οικοδομικής αδείας σε οικόπεδο με τέτοιο παλιό κτίσμα μέσα που η πολεοδομία ζητάει τη νομιμότητα πως το ξεπερνάγατε? Η αεροφωτογραφία θα βοηθούσε αυτόν που θα δώσει τη βεβαίωση παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ο τωρινος δημαρχος δεν δινει..

Για εκδοση ΟΑ που απαιτειται η βεβαιωση δεν ξερω τι γινεται..

Αλλα εκτιμω οτι απλα ΚΟΛΛΑΕΙ....

Εχει γινει must εδω το κολλημα....

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι πολεοδομίες δέχονται την προ του 1955 ύπαρξη κτίσματος, εάν αυτό αποδεικνύεται από φωτοερμηνείες στερεοζευγων αφιών προ 1955 (πχ 1945) και πρόσφατης χρονολογίας.

Η φωτοερμηνεία είναι φυσικά μία πιό ακριβή εναλλακτική μέθοδος, όταν δεν διατίθενται άλλα αποδεικτικά στοιχεία όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.