Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση για κτίσμα προ του 55 και υποχρέωση αναγραφής παλαιότητας στο τοπογραφικό


Recommended Posts

Επειδη δεν εχω ξαναδει κατι αντιστοιχο..

Υποθετω οτι η φωτοερμηνεια περιλαμβανει τις αεροφωτογραφιες και καποια τεχνικη εκθεση???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χονδρικά η φωτοερμηνεία περιλαμβάνει τεχνική έκθεση με σκοπό, μέθοδο, διατιθέμενα στοιχεία, χρησιμοποιηθέντα στερεοζεύγη, σχέδια φωτοερμηνειών ανά χρονολογία, διάγραμμα ΓΥΣ 1:5000, τοπογραφικό ακινήτου, ορθοφωτογραφίες αν απαιτείται, υπέρθεση και συναλήθευση αυτών κατά περίπτωση καθώς και τελικά διαχρονικά συμπεράσματα και πίνακα σχετικών με τα επισυναπτόμενα αποσπάσματα των αφιών/ορθοφωτο και τις διανυσματικές υπερθέσεις αυτών.

Link to comment
Share on other sites

Και ρωτώ, είναι υποχρεωμένος ο μηχανικός που συντάσσει ενα τοπογραφικό σε ακίνητο εντός οικισμού να γράψει τέτοιο πράγμα χωρίς να υπάρχει οποιοδήποτε στοιχείο;ούτε τιτλος ούτε τίποτα παρά μονο μαρτυρίες;

 

ζήτημα 1.

ένας μηχανικός δεν "θα πάει μέσα" αν έχει γράψει κάτι λάθος αλλά αν υπάρχει "δόλος" και αυτό που συντάσει " δε στηρίζεται σε επιστημονική έρευνα/ τεκμήρια".

είναι βέβαια να μή σου τύχει. αλλά μήπως όταν βεβαιώνουμε οικοδομησιμότητα ξέρουμε ότι την άλλη μέρα δεν θ αλλάξει ο νόμος και με αναδρομική ισχύ?

εν ολίγοις. κάνε έρευνα στα όμορα βρές τίτλους και ανέφερέ τους στη δήλωση με τον αριθμό μεταγραφής τους. είναι το ποιό ασφαλές - αντικειμενικό και γρήγορο.εξάλλου η τελική βεβαίωση είναι του Δήμου.

 

ζήτημα 2.

το να μην υπάρχουν τίτλοι μου φαίνεται παράξενο. ούτε αποδοχή κληρονομιάς ούτε τίποτα? οι όμοροι τί έχουν ? έχει γίνει έρευνα τίτλων? (βάλε το δικηγόρο του ιδιοκτήτη να ψάξει)

υπάρχουν περιπτώσεις ιδιοκτητών που επειδή υπάρχει λαμογιά στη μέση λένε ότι δεν υπάρχουν τίτλοι...όταν όμως στριμωχτούν και τους εμφανίσεις αδιέξοδο τότε τα ξεφουρνίζουν όλα

Link to comment
Share on other sites

terry

Στην πολεοδομία μου ζητούσαν απαραίτητα μάλιστα τέτοια βεβαίωση Δημάρχου μέχρι πριν 2-2.5 μήνες.

Έκτοτε δεν χρειάζεται και αρκεί Υ.Δ του ιδιοκτήτη. Κάτι σοβαρό μεσολάβησε φαίνεται, αλλά δεν ρώτησα την προϊσταμένη μου η οποία γυρίζει 16-8, ώστε να σε διαφωτίσω

Link to comment
Share on other sites

ζήτημα 1.

ένας μηχανικός δεν "θα πάει μέσα" αν έχει γράψει κάτι λάθος αλλά αν υπάρχει "δόλος" και αυτό που συντάσει " δε στηρίζεται σε επιστημονική έρευνα/ τεκμήρια".

είναι βέβαια να μή σου τύχει. αλλά μήπως όταν βεβαιώνουμε οικοδομησιμότητα ξέρουμε ότι την άλλη μέρα δεν θ αλλάξει ο νόμος και με αναδρομική ισχύ?

εν ολίγοις. κάνε έρευνα στα όμορα βρές τίτλους και ανέφερέ τους στη δήλωση με τον αριθμό μεταγραφής τους. είναι το ποιό ασφαλές - αντικειμενικό και γρήγορο.εξάλλου η τελική βεβαίωση είναι του Δήμου.

 

ζήτημα 2.

το να μην υπάρχουν τίτλοι μου φαίνεται παράξενο. ούτε αποδοχή κληρονομιάς ούτε τίποτα? οι όμοροι τί έχουν ? έχει γίνει έρευνα τίτλων? (βάλε το δικηγόρο του ιδιοκτήτη να ψάξει)

υπάρχουν περιπτώσεις ιδιοκτητών που επειδή υπάρχει λαμογιά στη μέση λένε ότι δεν υπάρχουν τίτλοι...όταν όμως στριμωχτούν και τους εμφανίσεις αδιέξοδο τότε τα ξεφουρνίζουν όλα

 

Μετά από κουβέντα με παλιότερους και εμπειρότερους τοπογράφους τελικά το ζήτημα λύθηκε δηλώνοντας στο τοπογραφικό ότι "κατα δήλωση του ιδιοκτήτη το κτίσμα προϋφίσταται του 1955" και αν το δεχτούν, αν όχι να πάνε να κουρευτούνε οι ηλίθιοι. Ευτυχώς ο πελάτης μου είναι λογικός άνθρωπος και κατάλαβε ότι εγώ δεν μπορώ να υπογράψω τέτοια δήλωση.

 

Οσο για την έρευνα τίτλων φίλε gzin σου δηλώνω υπεύθυνα ότι αν ζητούσα σε κάθε τοπογραφικό σε οικισμό τίτλους ομόρων για έλεγχο απλά δεν θα είχα καμμία δουλειά. Καταλαβαίνω απόλυτα την αναγκαιότητα αυτού που λές αλλά ίσως σε άλλη χώρα να γινόταν ή μαλλον δεν θα ήταν απαραίτητο γιατι εκεί θα είχε κτηματολόγιο.

Έδω θα αρκεστώ στο να δηλώσω ότι το οικόπεδο "είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εάν προϋφίσταται αυτοτελώς της 3-5-85 σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις" πάντα. Δυστυχώς τα μέσα που έχουμε σε αυτή τη χώρα εν έτη 2011 δεν μας επιτρέπουν να πούμε με βεβαιότητα αν ένα ακίνητο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο...αυτή είναι η κατάντια μας..

Link to comment
Share on other sites

terry

Στην πολεοδομία μου ζητούσαν απαραίτητα μάλιστα τέτοια βεβαίωση Δημάρχου μέχρι πριν 2-2.5 μήνες.

Έκτοτε δεν χρειάζεται και αρκεί Υ.Δ του ιδιοκτήτη. Κάτι σοβαρό μεσολάβησε φαίνεται, αλλά δεν ρώτησα την προϊσταμένη μου η οποία γυρίζει 16-8, ώστε να σε διαφωτίσω

 

YΔ ιδιοκτητη???

Ωραια παλι και αυτο....

Link to comment
Share on other sites

και αν το δεχτούν, αν όχι να πάνε να κουρευτούνε οι ηλίθιοι. Ευτυχώς ο πελάτης μου είναι λογικός άνθρωπος και κατάλαβε ότι εγώ δεν μπορώ να υπογράψω τέτοια δήλωση.

 

το θέμα δεν είναι αν ο πελάτης είναι λογικός ή αν είναι καλός άνθρωπος ή αν πηγαίνει κάθε κυριακή στην εκκλησία. το θέμα είναι ότι σε περίπτωση που δεν το δεχτούν αυτό στην πολεοδομία (γαιτί ίσως περιμένουν από εσένα - μιας και δεν πληρώνουν ούτε βενζίνες για αυτοψίες πλέον ούτε υπαλλήλους έχουν- να κάνεις τη σωστή έρευνα) έτσι και αλλιώς θα χάσεις τη δουλειά.

πιστεύω να καταλαβαίνεις το γενικότερο πρόβλημα που θέτω.

και τότε ο "λογικός" πελάτης θα πεί " σε μ**κα μηχανικό πήγα". είναι έτσι ή κάνω λάθος? γιατί λοιπόν να μην ρίξεις το μπαλάκι σε αυτόν?? κάποιος τίτλος σε κανένα ντουλαπάκι θα υπάρχει...το πώς θα καθυστερήσεις εγώ σου λέω 1 βδομάδα? και?

εσύ δηλ πώς σε έκοψε κρύος ιδρώτας για τη δήλωση? ας ιδρώσει λίγο και ο ιδιοκτήτης

Link to comment
Share on other sites

terry

καλημέρα σου

Μπορεί να μοιάζει με το Γιάννης κερνάει πίνει ..

Αλλά για σκέψου και ότι όπως λες ότι η οικοδομή σου είναι 100 χρ

Εγώ σήμερα 20χρ (πέραν του ότι δεν θα έβλεπα τις οικοδομές αλλά άλλα….)

Μετά από 100 χρ πόσων χρονών θα είμαι terry;

Μπορείς να μου πεις;

(δηλ έστω οικοδομή 1945 για να το βεβαιώσει μόνο ό Δήμαρχος πρέπει να είναι στα 86-που θα τους βρούμε;)

Επομένως για να μην κρυβόμαστε μόνη ορθή απάντηση που ταιριάζει στο ερώτημά σου είναι αυτή της φωτοερμηνείας – αλλιώς μόνο με ψεύτικες δηλώσεις γίνεται έτσι και αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

α) Ο δήμαρχος δεν έχει αρμοδιότητα να εκδίδει πιστοποιητικά παλαιότητας κτιρίου τα οποία βασίζονται είτε σε γνώση του ίδιου του δημάρχου περί της παλαιότητας είτε σε ένορκες καταθέσεις δημοτών ενώπιον συμβολαιογράφου (βλ. ΑΠ 854/1982 Νομ. Β. 31, σελ. 816).

 

Δειτε και εδώ: http://www.prosvasis.com/gr/publica/?p=1924

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω το λιθαράκι μου. Για τον τοπικό μας Δήμο, ζητούν τοπογραφικό του οικοπέδου όπου είναι χτισμένο το κτίσμα προ του 55.

Επίσης ζητούν ένα λογαριασμό ΔΕΗ, ώστε να πάρουν βεβαίωση 1ης ηλεκτροδότησης. (στον λογαριασμό ΔΕΗ συνήθως φαίνονται τα τετραγωνικά των παλαιών κτισμάτων κατα προσέγγιση, εφόσον φυσικά υπήρχαν). Σαν ένδειξη αυτό.

Επίσης, εάν στον οικισμό υπάρχει διανομή (κοινή στη Β.Ελλάδα) πρό του 55, συνήθως τα κτίσματα φαίνονται πάνω στους χάρτες διανομής του Υπ.Γ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.