Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραμπα ΑΜΕΑ εκτος οικοδομικης γραμμης


ampa

Recommended Posts

ΚΑΝΑ

διυλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλον ...

θα κάτσεις τώρα να αναλύσεις πως και γιατί έγιναν τα σκαλοπάτια για να του δώσεις μια απάντηση αν μπορεί ή όχι να κάνει κατασκευή έξω από την ΟΓ του ακινήτου του;

μπορεί να έγιναν παράνομα ... μπορεί και η κατασκευή του πεζοδρομίου να είναι κατά 20 εκ χαμηλότερη από την προβλεπόμενη της μελέτης ... ακούγεται παράδοξο;

Ο μηχανικός του με ένα τοπογραφικό διάγραμμα στο οποίο να εμφανίζεται η προτεινόμενη λύση και μια αίτηση στην τεχνική υπηρεσία του δήμου για τα περεταίρω ... αν του πουν ΟΧΙ τότε είναι ΟΧΙ ... εμείς θα προφητέψουμε την απόφαση;

Link to comment
Share on other sites

proteas

"ΚΑΝΑ

διυλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλον ..."

 

συνάδελφε

Και που να δεις οι φαρμακοποιοί πως διυλίζουν τον κώνωπα και καταπίνουν την κάμηλον!!!!!

Σου έτυχε ποτέ!!!!

Βεβαίωση απόστασης μεταξύ των, συν τετραγωνικά κλπ …

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μαγαζι δεν ειναι δικο μου και δεν ξερω πως βρεθηκαν εκει.Φανταζομαι οτι ειναι απλα παρανομα!Ειναι ομως κατι που το βλεπω συνεχεια στα πεζοδρομια και αγνοουσα τελειως.Η οικοδομη αδεια ειναι του '77 αν βοηθαει σε κατι.Αν στα σχεδια (οπου και παρουσιαζεται η ραμπα) για τη βεβαιωση κυριας χρησης η πολεοδομια δεν πει κατι για την κατασκευη αυτη και μου δωσει τη βεβαιωση θα ειμαι καθολου καλυμμενος;

 

Η αληθεια ειναι πως θελω να ειμαι καλυμμενος, αν γινεται, ακριβως επειδη οι φαρμακοποιιοι ψοφανε για κατι τετοια.Απο Τριτη θα περασω μια βολτα απο την τεχνικη υπηρεσια του δημου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε protea

(Μην παίρνεις τις παραθέσεις μου ως αντιπαραθέσεις μας)

Επειδή προσωπικά με ενδιαφέρει και μένα για φίλο μου έριξα την γνώμη μου για να πάρω και καμιά – δυστυχώς δεν πήρα

 

Δεν βλέπω λύση ούτε με το ΓΟΚ/73

 

Άρθρο 82 ΓΟΚ/73

Ε) Βαθμίδες επί κοινοχρήστων εκτάσεων της πόλεως (οδών, πλατειών).

1. Ουδεμία απολύτως προεξοχή βαθμίδων επιτρέπεται από της γραμμής δομήσεως.

2. Εις περίπτωσιν τοποθετήσεως της κυρίας όψεως του κτιρίου εσώτερον της υπό του ρυμοτομικού σχεδίου προβλεπομένης γραμμής δομήσεως η τοποθέτησις βαθμίδων μέχρι της γραμμής δομήσεως επιτρέπεται, όπου κατά την κρίσιν της Αρχής δεν δημιουργείται κίνδυνος δια το κοινόν και αισθητική ανωμαλία.

3. Κατιούσαι βαθμίδες των κτιρίων επί των πεζοδρομίων απαγορεύονται απολύτως.

Εσωτερικαί κατιούσαι κλίμακες των κτιρίων δέον να έρχωνται από αποστάσεως τουλάχιστον ενός μέτρου έσωθεν της γραμμής δομήσεως.

4. Αι διατάξεις της παραγράφου 3 έχουν εφαρμογήν και επί υφισταμένων κλιμάκων αντικειμένων προς τας διατάξεις αυτής. Προς αποτροπήν τυχόν υφισταμένου κινδύνου η Αρχή τάσσει εύλογον προθεσμίαν εντός της οποίας πας υπόχρεως οφείλει να ενεργήση ό,τι δει προς άρσιν του κινδύνου.

 

Μια δυνατή λύση επί του θέματος θα ήταν

Η κατασκευή της, από μια καλαίσθητη μεταλλική πλάκα πλάτους 70 εκ, με κάθετο μεταλλικό τελείωμα από την εξωτερική πλευρά - που με κάποιο μηχανισμό ή και χειροκίνητα να κατεβαίνει και να ανεβαίνει στις ώρες λειτουργίας του φαρμακείου (στην πράξη θα μένει αν……..χτή)

Δεν αποτελεί μόνιμη κατασκευή –δεν διαφοροποιεί το πεζοδρόμιο- δεν απαιτεί έκδοση άδειας από το Δήμο – ως μη μόνιμη κατασκευή

Εξ άλλου από την νομοθεσία που την απαιτεί, δεν νομίζω να διευκρινίζεται ρητά ως μόνιμη κατασκευή

 

Θα παρακαλούσα όμως να ακούσω και κάποια άλλη

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού ποτέ δεν μου πέρασε από το νου κάτι τέτοιο. Αντιθέτως όλες αυτές οι συζητήσεις έχουν ενδιαφέρον από κάθε άποψη.

Όλο μου το σκεπτικό δεν έχει να κάνει με την κατασκευή σε αναφορά με το κτίριο - έτσι κι αλλιώς δεν θα ελεγχθεί όσο αφορά αυτό - απλά δεν χάνει κάτι ώστε να δοκιμάσει να πάρει έγκριση κατάληψης δημόσιου χώρου ... αυτό είναι όλο ... η Πολεοδομία και ο ΓΟΚ δεν μπορούν να επέμβουν σε κάτι που έχει να κάνει με κοινόχρηστο χώρο και ανήκει στον εκάστοτε Δήμο ... γι'αυτό ανέφερα και το παράδειγμα της πέργκολας για τραπεζοκαθίσματα .... τέσπα, κλείνω το θέμα γιατί μου φαίνεται οτι μόνο οι δυο μας ασχολιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, απο βδομαδα θα παω να ρωτησω στο δημο αν μπορω να κανω κατι και θα ενημερωσω.Το οτι στα σχεδια της βεβαιωσης κυριας χρησης φαινεται η ραμπα και η πολεοδομια δεν ειπε κατι δεν παιζει ρολο ετσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

το ιδιο προβλημα εχω και εγω βρηκες ακρη??αν ναι πες μας πως λυθηκε εμεις το κατασκευασαμε για την αδεια απο την περιφερεια και μας εγραψε ο δημος

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδερφοι καλησπέρα.

Κοιτάζοντας τις προϋποθέσεις του ΕΣΠΑ 2016, ένα από τα βασικά ζητούμενα για την ένταξη στο πρόγραμμα, είναι η διασφάλιση της προσβασιμότητας ΑΜΕΑ στον επαγγελματικό χώρο. Για ένα ευρύτατο τμήμα των πόλεων και των κτιρίων προ ΝΟΚ, όπου Ο.Γ.=Ρ.Γ., τόσο για ισόγεια καταστήματα όσο και τις κεντρικές εισόδους των πολυκατοικιών, μεσολαβεί στα 99,999% των περιπτώσεων ένα σκαλάκι.

Μοιραία δηλ οδηγούμαστε σε λύσεις του πεζοδρομίου ή του ...πεζοδρομίου?

Αδειοδότηση από το Δήμο ή μεταλλική -μη μόνιμη- ραμπίτσα, όπως είχαν προ μερικών ετών αναφέρει ο Πρωτέας κ ο ΚΑΝΑ αντίστοιχα?

Ή τίποτις...?

 

εκ των υστέρων είδα πως η θεματική είναι περί "ιδιωτών"

 

το μεταφέρω ανοίγοντας νέο θρεντ στα αρχιτεκτονικά

Edited by pardamaskou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.