Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Έχω ένα γήπεδο εκτός σχεδίου, οικισμός <2000 κατοίκων αλλά εντός των 500μ απ΄τα παλιά όρια του οικισμού,επιφανείας 3.500 τμ.αλλά χωρίς πρόσωπο σε Κ/Χ.

Ισχύει για την περίπτωσή μου το ΠΔ24/31-5-85 ΦΕΚ 270Δ΄,παρ2α,''κατά παρέκκλιση τα κείμενα εντός της ζώνης τα οποία υφίστανται από ΠΔ/5-4-77(ΦΕΚ 133Δ') ελάχιστο εμβαδό 2000 τμ. Την αρτιότητα λόγω παλαιότητας την έχω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο, εφόσον βέβαια μιλάμε για έντος ζώνης από το όριο του συνεκτικού τμήματος ή τμήματος οικισμού πρϋφ. του 23 ή τμήματος του εγκεκριμένου με τις διατάξεις του 23 ρυμοτομικού σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Το προεδρικό διάταγμα δεν αναφέρει για πρόσωπο σε Κ/Χ για αυτό και το ερώτημά μου.Σε περίπτωση που θέλει να οικοδομήσει τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

stapa έχεις δίκιο, είναι οικισμός προ΄23.

SIGIO ο πελάτης μου σκέφτεται να οικοδομήσει στο συγκεκριμμένο οικόπεδο. Μπορεί να διεκδικήσει δουλεία διόδου για πρόσβαση; Τι προβλέπεται να γίνει σε αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, άσχετα από την οικοδομησιμότητα, μπορεί να διεκδικήσει δουλεία διόδου και να την αποκτήσει με δικαστική απόφαση. Για περισσότερα κάνε μια μικρή αναζήτηση στο forum για δουλεία διόδου...

Link to comment
Share on other sites

από τις πρωινές ειδήσεις μεταφέρω αυτό

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231124182

(όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.