Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ και εγκυμοσύνη


maria76

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ότι θέλετε περί εγκυμοσύνης-φυσικού τοκετού-θηλασμού ρωτήστε με! Έχω γίνει εξπέρ!!

 

Υ.Γ. και περί του πως να πιάσεις την κόρη!!

 

Παιδιά στις 26 Αυγούστου αποκτήσαμε το τρίτο μας παιδί και αυτή τη φορά είναι κορίτσι.

 

αλάθητο το σύστημα!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

 

μπράβο Γιάννη να σας ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Ερώτηση περί εγκυμοσύνης: η σύζυγος (ασφαλισμένη στον ΟΑΕΕ) εγκυμονεί το πρώτο παιδί μας. Δικαιούμαι να πάρω κάποια χρήματα για τα έξοδα του τοκετού? Επίσης αν κάποιος γνωρίζει μπορώ να επιλέξω σε ποιό από τα δύο ταμεία (ΤΣΜΕΔΕ ή ΟΑΕΕ) να ασφαλίσω το παιδί και αν ναι, ποιό θεωρείτε καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας,συνάδελφοι.Συγχωρέστε με για όποια λάθη κάνω αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φορουμ.

Είμαι με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου διάρκειας 12 μηνών σε κάποιο Δήμο εδώ και 5 μήνες.Η υπηρεσία μου πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ και κάποια μικρά εισφορά στο ΙΚΑ.Είμαι έγκυος 7 μηνών και η απορία μου είναι η εξής:

 

1)Η άδεια που δικαιούμαι είναι 8 εβδομάδες πριν και 9 εβδομάδες μετά?

 

2)Μου είπαν ότι δεν διακαιούμαι το επίδομα από το ΙΚΑ γιατί δεν έχω συμπληρώσει 2 χρόνια ασφαλισμένη στο ΙΚΑ...Ισχύει?

 

3)Εφόσον το ΙΚΑ δεν θα μου δώσει κ΄'αποιο ποσό όσο θα βρίσκομαι σε άδεια τοκετού το ΤΣΜΕΔΕ θα πληρώνει κάποιο ποσό εκτός από το εφαπαξ επίδομα των 2500€?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

───────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα πάρεις τίποτα άλλο από το ΤΣΜΕΔΕ...

Δικαιούσαι μειωμένης εισφοράς (νομίζω μόνο στην ΚΣ 50%) για ένα χρόνο αφότου γεννήσεις αλλά δεν θα στην δώσουν εθελοντικά...

 

γνώμη μου είναι να πάς μια βόλτα στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου και να κάνεις το ερωτημά σου αλλά και να δηλώσεις την γέννα, όχι μόνο για τα 2500€ αλλά και για την μείωση που σου λέω!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πρόσφατα φέραμε στον κόσμο ένα κοριτσάκι. Η γυναίκα μου σαν έμμεσα ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ δικαιούται 2500 επίδομα τοκετού

 

Υπάρχουν τίποτα άλλες άκρες για επιδόματα; Πχ άκουσα για πιθανή επιδότηση γέννησης από ΟΑΕΔ αλλά αυτοί συνή8ως δεν ασχολούνται με μηχανικούς...

 

Αν κάποιος έχει εμπειρία παρακαλώ διαφωτίστε μας... αφού δεν θα πάρουμε σύνταξη τουλάχιστο να πάρουμε κανα επίδομα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν η γυναίκα σου πληρώνει εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ τότε δικαιούται μείωση στον κλάδο υγείας για ένα χρόνο από την γέννα.

Σαν έμμεσα ασφαλισμένη δεν ξέρω τι γίνεται...

Εκτός από το επιδομα των 2500€ δεν ξέρω τίποτ' άλλο (πίστεψέ μέ, έχω εμπειρία...) ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Εργάζομαι ως μισθωτή Χημικός Μηχανικός σε μια ιδιωτική εταιρεία. Έχω ασφάλιση κανονικά ΤΣΜΕΔΕ και από ΙΚΑ μόνο στον κλάδο υγείας.

Είμαι έγκυος στον 7ο μήνα και ψάχνομαι γενικότερα με τα επιδόματα τοκετού που δικαιούμαι. Από το ΤΣΜΕΔΕ δικαιούμαι 2500 ευρώ. Ξέρει κανείς να μου πει αν μπορώ να πάρω επίδομα και από το ΙΚΑ ή και από τον ΟΑΕΔ????

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.