Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ και εγκυμοσύνη


maria76

Recommended Posts

Καλημέρα,

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και (Θεού θέλοντος) μέλλουσα μαμά και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τις μαμάδες μηχανικούς σχετικά με το τι καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Γνωρίζω ότι δίνει μετά τον τοκετό 2500 ευρώ ανεξάρτητα των εξόδων, αλλά και ότι δεν καλύπτει εξετάσεις και επισκέψεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Όταν όμως η γυναικολόγος μου συστήνει να επισκεφτώ ειδικότητες γιατρών και να κάνω εξετάσεις που δεν έχουν άμεση σχέση με την εγκυμοσύνη όπως (1) καρδιολόγο, Triplex καρδιάς (ένα Triplex ανά τρίμηνο) και (2) οφθαλμίατρο και γυαλιά οράσεως, τότε καλύπτει κάτι ή θα χάσω το χρόνο μου πηγαίνοντας στο ΤΣΜΕΔΕ;

Σημειώνω ότι είμαι ακόμη στον 2ο μήνα κύησης.

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και (Θεού θέλοντος) μέλλουσα μαμά και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες από τις μαμάδες μηχανικούς σχετικά με το τι καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Γνωρίζω ότι δίνει μετά τον τοκετό 2500 ευρώ ανεξάρτητα των εξόδων, αλλά και ότι δεν καλύπτει εξετάσεις και επισκέψεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Όταν όμως η γυναικολόγος μου συστήνει να επισκεφτώ ειδικότητες γιατρών και να κάνω εξετάσεις που δεν έχουν άμεση σχέση με την εγκυμοσύνη όπως (1) καρδιολόγο, Triplex καρδιάς (ένα Triplex ανά τρίμηνο) και (2) οφθαλμίατρο και γυαλιά οράσεως, τότε καλύπτει κάτι ή θα χάσω το χρόνο μου πηγαίνοντας στο ΤΣΜΕΔΕ;

Σημειώνω ότι είμαι ακόμη στον 2ο μήνα κύησης.

--------------------------------------------------------------------

Καταρχή καλή 'λευθεριά...

Αν και δεν είμαι μαμά μηχανικός αλλά μπαμπάς μηχανικός (εις διπλούν και σε λίγο εις τριπλούν) παρόλα αυτά επειδή και η μαμά είναι μηχανικός μπορώ να σου απαντήσω από πείρα ότι: Το ΤΣΜΕΔΕ καλύπτει μετά τον τοκετό όλα τα έξοδα με τα 2.500 €.Σου τα δίνει για να πληρώσεις τα πάντα. Αρκεί να τους πας το χαρτί του μαιευτηρίου και τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού. Από κει και πέρα, ότι εξετάσεις κι αν κάνεις ή ότι φάρμακα παίρνεις (εκτός μαιευτηρίου), κρατάς τις αποδείξεις και τις βάζεις στην φορολογική σου δήλωση. Δικαιολογείται μέχρι 6.000 € ετησίως (νομίζω). Εάν πάς τις αποδείξεις των εξετάσεων της εγκυμοσύνης ή των φαρμάκων πριν τον τοκετό και ζητάς το ποσό που κατέβαλες, τότε το ποσό που θα εισπράξεις στο τέλος δεν θα είναι 2.500 € αλλά μειωμένο αναλόγως και χάνεις το δικαίωμα της φορολογικής δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

maria76 Μ' έναν πόνο & Καλή δύναμη για τη συνέχεια (μετά αρχίζουν τα δύσκολα -ελπίζω οι γιαγιάδες να 'ναι σε "φόρμα" & ετοιμότητα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

 

Κατά την κύηση το ΤΣΜΕΔΕ καλύπτει:

-Φάρμακα (και συμπληρώματα:σίδηρο-φολικό-ασβέστιο-κλπ)

-Μικροβιολογικές εξετάσεις (κάθε μήνα)

Για καρδιολόγο και οφθαλμίατρο πρώτη φορά ακούω -φαντάζομαι όμως ότι συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι και κατά συνέπεια με το κατάλληλο παραπεμπτικό/γνωμάτευση θα έχεις επιστροφή.

Επισκέψεις κατά την κύηση στο γυναικολόγο (ανά μήνα -περί τα 500Ε σύνολο +200Ε για αυχενική διαφάνεια και PAPP-A +150Ε για υπέρηχο Β επιπέδου +60Ε για παρακολούθηση σε καρδιοτοκογράφο τον τελευταίο μήνα) - έξοδα τοκετού κλινικής (γύρω στα 2.200 για φυσιολογικό τοκετό σε δίκλινο απλό +150Ε αναισθησιολόγος για επισκληρίδιο + 140Ε παιδίατρος +80Ε για προαιρετικές εξετάσεις του μωρού +160Ε για φωτογραφίες πήρα και για τις γιαγιάδες -μεγάλη "μηχανή"), αμοιβή γυναικολόγου για τοκετό (800Ε) -& βλαστοκύτταρα (1800Ε -εκ των υστέρων έμαθα για εταιρίες με 1500) ΔΕΝ επιστρέφεται τίποτα -αντ' αυτών σου δίνουν τα 2500Ε. :???: :???:

Χώρια οι μικροβιολογικές & τα φάρμακα -κάτσε και υπολόγισε !!!!! Δεν πιστεύω να ξέχασα τίποτα!!

Extra φυσικά το θήλαστρο (το 'θελα και ηλεκτρικό -απάτη δεν το χρησιμοποίησα τζάμπα τα 70Ε) & ο νεφελοποιητής (στα 350Ε -ούσα αλλεργική από τη μία, χειμώνας/ιώσεις από την άλλη για να μην παίρνω φάρμακα -εισπνοές με φυσιολογικό ορό τέλειο -θα χρειαστεί και για το μωρό σίγουρα -επιστρέφουν γύρω στο 70% αν και μου 'χαν πει για όλο το ποσό).

Ελπίζω να μη σε κούρασα και φυσικά να μην απογοητεύτηκες γιατί μετά αρχίζουν τα Έξοδα!! :) :)

Δεν υπάρχει όμως μεγαλύτερη ευτυχία: "είναι σαν η καρδιά μου να φόρεσε ένα πρόσωπο και να βγήκε στον κόσμο". :oops: :oops: :oops:

 

 

Για περισσότερα δες εδώ

http://www.tsmede.gr/indexx.asp?page=2

Link to comment
Share on other sites

δλδ στο περίπου και με φυσιολογική εξέλιξη ρε μαμαδες συναδελφοι και με φυσιολογικό τοκετό πόσο βγαίνει η όλη φάση εγκυμοσύνη ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι και για τον καρδιολόγο και τον οφθαλμίατρο είναι πιο πιθανόν να μου δώσουν τα χρήματα και μετά να τα αφαιρέσουν από τις 2500 οπότε μάλλον δεν αξίζει να το ρισκάρω να χάσω και το χρόνο μου και τη φοροαπαλλαγή. Άλλωστε θα ισχυριστούν ότι η εγκυμοσύνη είναι ο λόγος που κάνω τα Triplex και τις εξετάσεις στα μάτια και δεν θα έχουν και άδικο, εδώ που τα λέμε, κι ας μην έχουν άμεση σχέση με την εγκυμοσύνη.

Σχετικά με τη δαπάνη της όλης φάσης υπολογίζω να μου πάει 5000, μόνο τα απαραίτητα στο ΜΗΤΕΡΑ :1600 (γιατρός) + 300 (μαία) + 1600 (τετράκλινο/φυσιολογικός τοκετός) + 300 (επισκληρίδιος) + 1200 (εξετάσεις και επισκέψεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης).

Φυσικά και μπορεί βέβαια να κοστίσει και λιγότερο από τα μισά αν πάω σε δημόσιο νοσοκομείο και γεννήσω με τον εφημερεύοντα γιατρό, αλλά δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Πάνω από όλα όμως μετράει η υγεία και να πάνε όλα καλά!

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ (σαν δις μπαμπάς και συντόμως τρις) ξέρω ότι καλύπτει μόνο τα φάρμακα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

Δεν νομίζω ότι αφαιρούνται από τα 2500€! (;) Μπορεί κανείς να με διαψεύσει;

 

Οι εξετάσεις που είναι άσχετες με την εγκυμοσύνη (π.χ. οφθαλμολογικές) καλύπτονται κανονικά (δεν νομίζω ότι αφαιρούνται επίσης...)

 

Έξοδα εγκυμοσύνης:

Γιατρός-εξετάσεις (περίπου) 1000€

Σίδηρα-μαγνήσια κλπ (περ.) 500€

 

Έξοδα τοκετού: αναλόγως την περίπτωση

 

Ότι θέλετε περί εγκυμοσύνης-φυσικού τοκετού-θηλασμού ρωτήστε με! Έχω γίνει εξπέρ!!

 

Υ.Γ. και περί του πως να πιάσεις την κόρη!!

Link to comment
Share on other sites

Τη συνταγή ο π ω σ δ ή π ο τ ε !!!!!! (φάνταζομαι χωρίς να χρειαστεί να κάνω τρίτο :lol: :lol: )

Για τα άλλα συμφωνώ.

Συγχαρητήρια στην ηρωίδα γυναίκα σου για το φυσικό τοκετό (δις & σας εύχομαι τρις)! έκανα 14+ ώρες να γεννήσω δε θα άντεχα χωρίς επισκληρίδιο :shock:

Link to comment
Share on other sites

Τη συνταγή ο π ω σ δ ή π ο τ ε !!!!!! (φάνταζομαι χωρίς να χρειαστεί να κάνω τρίτο :lol: :lol: )

Για τα άλλα συμφωνώ.

Συγχαρητήρια στην ηρωίδα γυναίκα σου για το φυσικό τοκετό (δις & σας εύχομαι τρις)! έκανα 14+ ώρες να γεννήσω δε θα άντεχα χωρίς επισκληρίδιο :shock:

 

να σου πω την συνταγή για αγόρι και ακολουθείς αντίθετα...:

 

Συνθηματικά θα μιλήσω γιατί μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε φόρουμ μηχανικών (μην το κάνουμε ροζ!!)

 

-Από την 10η μέχρι την 18η μέρα πρωί - μεσημέρι - βράδυ, μετά το φαγητό (για να έχετε δυνάμεις)

-Μετά ...για μισή ώρα τουλάχιστον το κατακόρυφο (!) και αν είναι δυνατόν μετά ύπνο (όχι βόλτες)

 

(Η δεύτερη συμβουλή ισχύει γενικά για να έχεις επιτυχία)

 

με αυτά αυξάνεις δραματικά την πιθανότητα να έχεις αγόρι...

 

Γιατί;

Γιατί τα ΧΧ (έτσι δεν λένε τα αρσενικά;) είναι πιο δυνατά από τα ΧΥ αλλά πεθαίνουν πιο γρήγορα (και μετά επιβιώνουν τα ΧΥ για τρεις μέρες)

 

Οπότε το αντίθετο είναι ολόκληρος γρίφος αλλά μπορείς να βρεις την άκρη!!...

:D

 

Κάτι άλλο: αν παρακολυθείς ειδικά μαθήματα ανώδυνου τοκετού μπορεί να διευκολυνθείς αρκετά και να αποφύγεις επώδυνες (και ψυχολογικά άσχημες) καταστάσεις. Τα πάντα στον τοκετό είναι θέμα ψυχολογίας. (όπως και σε πολλά άλλα θέματα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από κει και πέρα, ότι εξετάσεις κι αν κάνεις ή ότι φάρμακα παίρνεις (εκτός μαιευτηρίου), κρατάς τις αποδείξεις και τις βάζεις στην φορολογική σου δήλωση. Δικαιολογείται μέχρι 6.000 € ετησίως (νομίζω). Εάν πάς τις αποδείξεις των εξετάσεων της εγκυμοσύνης ή των φαρμάκων πριν τον τοκετό και ζητάς το ποσό που κατέβαλες, τότε το ποσό που θα εισπράξεις στο τέλος δεν θα είναι 2.500 € αλλά μειωμένο αναλόγως και χάνεις το δικαίωμα της φορολογικής δήλωσης.

 

Συνάδελφε δεν παίζει έτσι το πράγμα. Αν θυμάσαι καλά, όταν πήρες τα 2.500 υπέγραψες μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις στην φορολογική σου δήλωση έξοδα που αφορούν την εγγυμοσύνη και που καλύπτονται από τα 2500.

Ασχετο αν όλοι τα βάζουν...

 

Να ευχηθώ καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.