Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Σύσταση καθέτου & οικοδομική άδεια


THEODORE13

Recommended Posts

Σε οικόπεδο με σύσταση καθέτου (χωρισμένο σε τρία οικόπεδα), είναι υπό ανέγερση οικοδομή στο ένα από τα τρία.Θέλω να βγάλω άδεια για ανέγερση στο δικό μου οικόπεδο αλλά να μην προχωρήσω στην ανέγερση άμεσα.Μέχρι στιγμής στην υπό ανέγερση οικοδομή δεν υπάρχει κάποια αυθαιρεσία.Τι γίνεται εάν μέχρι να ξεκινήσω την ανέγερση της δικής μου οικοδομής μετά από δύο χρόνια γίνουν αυθαιρεσίες στην τώρα ανεγηρόμενη οικοδομή (π.χ παράνομη σοφίτα - υπόγειο σπίτι αντί για βοηθητικος χώρος που έχει δηλωθεί, οπότε έχουμε υπέρβαση του συντελεστή δόμησης σε σχεση με αυτό που δικαιούται με βάση την σύσταση καθέτου να χτίσει στο δικό του οικόπεδο.Εγώ χτίζω κανονικά (εφόσον θα έχω βγάλει ήδη την άδεια οικοδομής στο διάστημα που δεν υπήρχαν αυθαιρεσίες) ή υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτοψία από την πολεοδομια να διαπιστώσει τις αυθαιρεσιες και να μην μου επιτρέψει να εξαντλήσω τον δικο μου συντελεστή δόμησης (παρά το ότι έχω την άδεια στα χέρια μου).Με απλά λόγια με καλύπτει το ότι εγώ όταν είχα εκδόσει την άδειά μου όλα ήταν νόμιμα, οπότε χτίζω κανονικά τα δικά μου τ.μ και η πολεοδομία στρέφεται με πρόστιμα ενάντια στον αυθαιρετούντα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν δεν κάνω λάθος θα πρέπει να προσκομίσεις στον φάκελο που θα υποβάλεις για την άδεια και την άδεια του ακινήτου που αυτήν την στιγμή είναι υπο ανέγερση. Το ίδιο( δηλαδή τις 2 προϋπάρχουσες οικοδομικές άδειες) θα πρέπει να κάνει και ο ιδιοκτήτης του τρίτου κομματιού αν θελήσει μελλοντικά να οικοδομήσει. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεκινήσω να χτίσω (έστω μετά από 2 χρόνια από την στιγμή που θα βγάλλω την άδεια) και έχει χτίσει στο μεταξύ και ο δεύτερος, υπάρχει καποιος έλγχος από την πολεοδομία πριν την έναρξη των εργασιών ; Πρέπει να τους ενημρώσω ότι ξεκινάω την ανέγερση για να κάνουν πιθανή αυτοψία επειδη θα υπάρχουν ήδη δύο από τις τρεις ανεγερμένες οικοδομές ή ξεκινάω και χτίζω όποια στιγμή θέλω αφού έχω την άδεια στα χέρια μου οπότε δεν έχω κάποια επίπτωση ακόμα και εάν υπάρχουν αιθαιρεσίες στην δόμηση των ήδη ανεγερμένων οικοδομών (έχουν εξαντλήσει τον ΣΔ του ενιαίου οικοπέδου.Πωτάω γιατί απο όσο γνωρίζω η πολεοδομία αντιμετωπίζει το οικόπεδο ως προς την δόμηση ως ενιαίο (όχι ως τρια ανεξάρτητα)

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα ανέθετα σε μηχανικό την παρακολούθηση των εργασιών του συνιδιοκτήτη. Αν γίνει η αυθαιρεσία τα πράγματα γίνονται αρκετά δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν πρόκειται να συμβεί αυτό που φοβάστε μιας και η πολεοδομία ελέγχει μόνο κατόπιν καταγγελίας.

Αλλά αύριο κανένας δεν ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

theodore13, διάβασε το παρακάτω:

 

Έγγραφο 55870/2427/92

Οικοδομικές άδειες σε συνιδιόκτητα οικόπεδα.

Σε απάντηση του υπ'αρ. 9790/4695/13-1-91 εγγράφου σας σχετικά με την έκδοση οικοδομικών αδειών σε συνιδιόκτητα οικόπεδα σας γνωρίζουμε τα εξής:

Σύμφωνα με τη ΣτΕ 1740/91 έχει υποχρέωση η πολεοδομική υπηρεσία να λαμβάνει υπόψη της, στις περιπτώσεις συνιδιοκτήτων οικοπέδων, την έκταση των δικαιωμάτων κάθε συνιδιοκτήτη, σε σχέση προς την ανοικοδόμηση της αυτοτελούς οικοδομής. Επίσης η υπηρεσία δεν έχει το δικαίωμα να καταλογίσει αυθαιρεσία του ενός συνιδιοκτήτη στον άλλον με την έννοια να αρνηθεί χορήγηση αδείας λόγω υπερβάσεων "σε οικοδομές επί άλλων ή επί της αιτούντος κάθετων ιδιοκτησιών, συνεπεία της μη εισέτι εκτελέσεως των περί χαρακτηρισμού των κατασκευών τούτων ως αυθαιρέτων και κατεδαφιστέων, διοικητικών πράξεων" (ΣτΕ 1484/91 ).

Συνεπώς προκειμένου να χορηγηθεί σύμφωνα με τα παραπάνω άδεια οικοδομής, σε συνιδιόκτητο οικόπεδο ανακύπτει υποχρέωση της διοίκησης να τηρήσει και να εκτελέσει τις περί αυθαιρέτων διατάξεις για τυχόν αυθαίρετα του συνιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Αν το ερμηνεύω σωστά δεν μπορούν να μου αρνηθούν την έκδοση οικοδομικής άδειας επειδή κάποιος από τους συνιδιοκτήτες έκανε αυθαιρεσία (άρα και εξάντληση του Σ.Δ στο "ενιαίο" οικόπεδο;) στρέφονται εναντίων του αυθαιρετούντα και εγώ χτίζω τα τ.μ που διακιούμαι βάση του συμβολαίου σύστασης καθέτου ιδιοκτησίας.Σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Εάν γίνει καταγγελία για αυθαιρεσία (υπέρβαση στον ΣΔ όχι πριν από την έκδοση της ΟΑ αλλά εκ των υστέρων, αφού έχει ολοκληρωθεί η ανεγερμένες οικοδομές των συνιδιοκτητών, έρθει η πολεοδομία και επιβάλει πρόστιμα ή κατεδάφιση ,εγώ μπορώ στο μεταξύ να ξεκινήσω ανέγερση ανά πάσα στιγμή (αφού έχω την άδεια στα χέρια μου) ή πρέπει να περιμένω να ολοκληρωθεί το πόρισμα της πολεοδομιας και να πέσουν τα πρόστιμα κατεδαφίσεις κλπ για να προχωρήσω ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.