Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά Αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Καθότι στο επάγγελμα νέος ηλεκτρολόγος μηχανικός και άσχετος από τοπογραφικά, θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

Πρόκειται να προβώ στην αγορά ενός αγροτεμαχίου 420τ.μ. εκτός σχεδίου πόλεως γωνιακό. Όπως φαίνεται και στο παρακάτω σχήμα είναι πρόσωπο με τον επαρχιακό δρόμο Α , (νομίζω πλάτους 4μ.) που ενώνει δυο χωριά και περνάει αστική συγκοινωνία. Ο Β δρόμος είναι πιο μικρός.

 

 

Τι θα πρέπει να προσέξω?

Γνωρίζει κάποιος για την περίπτωση όπου θα μπει εντός σχεδίου ( μεγάλη πιθανότητα) πόσα μέτρα θα μου πάρουν από τον δρόμο Α και πόσα από τον δρόμο Β?

post-35469-131887275629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφενός ξανασκέψου καλά την αγορά που θα κάνεις εάν αυτή γίνεται με την προοπτική να ενταχθεί το συγκεκριμένο γήπεδο στο σχέδιο πόλης ώστε να μπορεσεις να το εκμεταλλευτείς (και δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη προοπτική καθώς ως έχει το γήπεδο αυτό κάνει μόνο για καλλιέργεια μαρουλιών..).

Από το "μεγάλη πιθανότητα" μέχρι την ένταξη ενός γηπέδου στο σχέδιο πόλης υπάρχει πολύς δρόμος και αυτό μεταφράζεται σε πολλά χρόνια.

Μπορεί να χρειαστεί διψήφιος αριθμός ετών ώστε να έχεις στην ιδιοκτησία σου ένα οικόπεδο αξιοποιήσιμο.

Οσο για το ερώτημα σου, δεν μπορούμε να σου πούμε πόσο θα σου πάρουν οι ενδεχόμενες διαπλατύνσεις οδών, αυτό εξαρτάται από τον μελετητή της πολεοδομικής μελέτης. Οι νόμιμες εισφορές σε γη υπολογίζονται κατά το αρ. 8 του Ν. 1337/1983 αφού συνυπολογιστούν διάφοροι παράγοντες (ιδιοκτήτες το 1982 κλπ.)

Απευθύνσου οπωσδήποτε σε μηχανικό!!! Καλη συνέχεια εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Για τη μεγάλη πιθανότητα που αναφέρεις, καλύτερα είναι να την επιβεβαιώσεις βλέποντας το ΓΠΣ ή το ΣΧΟΟΑΠ του Δήμου, ώστε να δεις τι προβλέπεται.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει σοβαρότατη περίπτωση να αγοράσεις "αέρα".

ο δρόμος Α αν έχει όριο απαλλοτρίωσης (και ο Β ενδεχομένως...) τότε δε σου μένει ούτε για σκυλόσπιτο..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους συναδέλφους. Απαιτείται πρόσφατο Τοπογραφικό Διάγραμμα με πλήρη Πολεοδομική έρευνα για να ξέρεις ακριβώς τι ισχύει και τι προοπτικές υπάρχουν. Η "επένδυση" πάντως θα έχει πολύ μακρινό και αβέβαιο ορίζοντα, ενώ το παρόν είναι ένα τίποτα !

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους σας πάρα πολύ. Νομίζω μια καλή αρχή είναι η εύρεση του ΓΠΣ ή του ΣΧΟΟΑΠ, κάτι του οποίο την ύπαρξη δεν γνώριζα που αναφέρει ο φίλος GRTOPO.

Το "μεγάλη πιθανότητα" είναι καθαρά δική μου σκέψη και εκτίμηση και όχι από κάποια επίσημη αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.