Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατικό ερώτημα: Αναμονές χάλυβα στις κολώνες


Recommended Posts

Ναι συναδελφισσα, αλλα καθε περιπτωση εχει παραμετρους που δεν εχει η προηγουμενη, ουτε η επομενη....

Φυσικα και ολα κινουνται εντος συγκεκριμενου πλαισιου..

(εκτος και αν εχει παρει τη δουλεια ο Γιαννης-Ιος... :smile: )

 

Δεν καταλαβες αυτο που εγραψα...

Link to comment
Share on other sites

Κα. g.stergiopoulou

Μπορεί τα σίδερα να τα βλέπετε πράγματι σαν 90-95 εκ και δεν αμφιβάλω ότι το μήκος τους είναι επαρκές -για την εποχή τους -1989.

Δέστε όμως τι γίνεται στην βάση τους;

Σας πληροφορώ εμπειρικά (γιατί το έχω συναντήσει πολλές φορές) ότι αν ελευθερώσετε την βάση τους, από το μπετό που είναι γύρο τους, θα δείτε και σεις ή ίδια, ότι ο οπλισμός κατά το μισό της διατομής του, είναι ήδη σαθρός.

Τότε πιστεύω να καταλάβετε, γιατί καμία σημασία δεν έχουν τα 90 ή 95 εκ, που εξ αρχής επικαλείστε για να στηρίξετε την αντίρρηση με τον μηχανικό σας, που άμεσα εκφράζετε

Συμφωνώντας με terry θα σας επαναλάβω

 

Ο ΜΟΝΟΣ υπευθυνος στο εργο ειναι ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια και έγω γνώμη έχω για τα μαστόρια....

Πάντως όταν μάζευα προσφορές από μπετατζήδες και τους ρωτούσα γαι το επίμαχο θέμα,κανείς δεν μου είπε ότι χρειάζεται συγκόλληση τα σίδερα,

θα μου πείς από την άλλη αυτοί θέλουν να μπούν να πλήρωθούν και να φύγουν...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΟΝΟΣ υπευθυνος στο εργο ειναι ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ...

για να καταλαβαινόμαστε, αυτό είναι το θέμα? χαίρω πολύ ποιος είναι υπεύθυνος αλλά δεν ρώτησε αυτό.

 

στεργιοπούλου, για να μην το κουράζουμε το θέμα. διάβασε τι είπα εγώ και το τρελλό αγόρι dratsiox και με αυτά πορέψου

 

και όχι όλα τα σίδερα άλλα στις 4 γωνίες κάθε κολώνας

καλά κρασιά. αν συντρέχουν οι προϋποθέσεις συγκόλλησης που ανέφερα, θα συγκολληθούν όλες

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα ήθελα να σου πω ότι κακώς ο συνάδελφος, δεν επισήμανε το πρόβλημα τους εξ αρχής (εκτός και αν είναι νέος)

Αν λυγήσεις ένα σίδερο σχεδόν σπάει αμέσως (σίγουρα συμπεράσματα θα βγάλεις αν σπάσεις το μπετό γύρο στη βάση των οπλισμών, και με κατσαβίδι δοκιμάσεις να πειράξεις τον οπλισμό εκεί-στη βάση- θα φύγουν κομμάτια του)

Link to comment
Share on other sites

και μάλιστα θα προηγηθεί δοκιμαστική συγκόλληση επί τόπου από αυτόν που θα σου κάνει τη δουλειά και εργαστηριακός έλεγχος αποτελεσμάτων σε καθαρό εφελκυσμό. τώρα που θα βρεις παλιά ράβδο της οικοδομής για να κάνεις τη δοκιμή δεν με αφορά

Link to comment
Share on other sites

Κα. g.stergiopoulou

Μπορεί τα σίδερα να τα βλέπετε πράγματι σαν 90-95 εκ και δεν αμφιβάλω ότι το μήκος τους είναι επαρκές -για την εποχή τους -1989.

Δέστε όμως τι γίνεται στην βάση τους;

Σας πληροφορώ εμπειρικά (γιατί το έχω συναντήσει πολλές φορές) ότι αν ελευθερώσετε την βάση τους, από το μπετό που είναι γύρο τους, θα δείτε και σεις ή ίδια, ότι ο οπλισμός κατά το μισό της διατομής του, είναι ήδη σαθρός.

Τότε πιστεύω να καταλάβετε, γιατί καμία σημασία δεν έχουν τα 90 ή 95 εκ, που εξ αρχής επικαλείστε για να στηρίξετε την αντίρρηση με τον μηχανικό σας, που άμεσα εκφράζετε

Συμφωνώντας με terry θα σας επαναλάβω

 

Ο ΜΟΝΟΣ υπευθυνος στο εργο ειναι ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ...

 

Τα σίδερα όντως στην βάση τους είναι σκουριασμένα και η διατομη ειναι ελαφρα μικρότερη (όχι η μιση),τα είδα γιατί σκάψαμε το μπετόν για να δούμε τι γίνεται στην βαση.

Αν όμως το προβλήμα όπως λέτε είναι στην μειωμενη διατομή βάσης τι επιτυγχάνεται με το μεγάλωμα των αναμονων αφού ο μηχανικός είπε να συνεχίσουμε τισ αναμόνες από το τελοσ τους και όχι από την βάση τους...

Link to comment
Share on other sites

Αν λυγήσεις ένα σίδερο σχεδόν σπάει αμέσως (σίγουρα συμπεράσματα θα βγάλεις αν σπάσεις το μπετό γύρο στη βάση των οπλισμών, και με κατσαβίδι δοκιμάσεις να πειράξεις τον οπλισμό εκεί-στη βάση- θα φύγουν κομμάτια του)

είπα και γω και συμφωνούμε αν η κατάσταση που βρίσκονται οι αναμονές το επιτρέπει αυτό είναι μία προϋπόθεση (αλλά όχι η μόνη). τι έκανε, τι δεν έκανε, τι είδε, τι δεν είδε αυτός μόνο το ξέρει και δεν με νοιάζει στο φινάλε

 

Τα σίδερα όντως στην βάση τους είναι σκουριασμένα και η διατομη ειναι ελαφρα μικρότερη (όχι η μιση),τα είδα γιατί σκάψαμε το μπετόν για να δούμε τι γίνεται στην βαση.

αντίο ζωή. κάνε την προσθήκη με τοιχοποιία γιατί για να στο κάνει μεταλλικό δεν τον έχω για να το'χει

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κάνω να αρκέστω στον μπετατζή που λεει ότι έχει πολλα σίδερα η οικοδομη και ριξε όπως είναι μην μεγαλωνεις αναμονές?

και δεν θα έχεις πρόβλημα...δεν είναι λογική αυτή

Link to comment
Share on other sites

εμείς θα σου πούμε τι να κάνεις? άμα στο υπογράφει ο μπετατζής, βουρ στον μπετατζή. και στείλε και το τηλέφωνο του (άμα υπογράφει)

 

ή πες στο μηχανικό σου να με διαβάσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.