Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόποι ενίσχυσης Υποστυλωμάτων μετά από λανθασμένη παρτίδα σκυροδέματος


 

Recommended Posts

γιατί κάνει κακό? κάθε άλλο

 

άλλωστε τα οφέλη εδώ δεν προκύπτουν από το Ε αλλά από το fc

Link to comment
Share on other sites

άλλωστε στην πράξη κάθε δομικό στοιχείο στο τέλος έχει το δικό του fc

 

Το θεωρεις απιθανο με αυτο τον τρόπο να μεταφερθεί ο μαλακός όροφος προς τα πάνω;

αν ήταν έτσι, ο μαλακός όροφος θα ήταν στα μεταλλικά δώματα

Link to comment
Share on other sites

γιατί να αναπτυχθεί μαλακός όροφος από πάνω? αν δεν είναι πλάστιμα τα στοιχεία, θα αναπτυχθεί. ο ικανοτικός τα λαμβάνει αυτά υπόψην μέσω των cd μεγέθων τα οποία προκύπτουν από τα σχετικά ΕΙ. μάλιστα το EI ισογείου αυξάνει αφού αυξάνει το Ε

Link to comment
Share on other sites

Απλώς θυμίζω ότι το πρόβλημα με τους μαλακούς ορόφους στο ισόγειο (και την όποια απαίτηση για αυξημένη δυσκαμψία) το προκαλούν οι τοιχοπληρώσεις των υπερκειμένων...

Link to comment
Share on other sites

γιατί όταν μειώνεις καθ' ύψος τις κολώνες τι έχεις? που είναι το πρόβλημα?

γι'αυτο και υπάρχει περιορισμός στο ποσοστο μειωσης των διατομων καθ'ύψος αγαπητη μου...

Link to comment
Share on other sites

γι'αυτο και υπάρχει περιορισμός στο ποσοστο μειωσης των διατομων καθ'ύψος αγαπητη μου...

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι γιαυτό (μόνο) και όχι επειδή τα συνήθη εργαλεία σχεδιασμού και ανάλυσης αποτυγχάνουν να προσομοιώσουν σωστά την απόκριση φορέων που αποκλίνουν πολύ από την κανονικότητα...

 

Απ' την άλλη κατάλαβα τελείως διαφορετικά τα γραφόμενα της συναδέλφου: Αντί για αύξηση της δυσκαμψίας 10% μείωση του ύψους 10%...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.