Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόποι ενίσχυσης Υποστυλωμάτων μετά από λανθασμένη παρτίδα σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Ελπίζω να μην έχουμε φτάσει σε σημείο που και οι συστάσεις βασίζονται στις δυνατότητες των προγραμμάτων....

 

Αυτό που λες για την μείωση ύψους 10% δεν το καταλαβα.

 

Τέλος, δειτε απόσπασμα από βιβλίο του Τάσιου.

Και ρωτώ:

Εάν αυτό μπορει να συμβει σε ενίσχυση, δεν μπορει να συμβει και σε νεα κατασκευή;

69344520.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έχουμε φτάσει σε σημείο που και οι συστάσεις βασίζονται στις δυνατότητες των προγραμμάτων....

 

Αυτό έτσι κι αλλιώς γίνεται.Πριν τη δεκαετία του 80 δε μιλούσαμε για 3D ανάλυση,τη δεκαετία του 90 μιλούσαμε για φασματική ανάλυση.Πλέον μιλάμε για μη γραμμική στατική (με περιορισμούς),μη γραμμική δυναμική,σχεδιασμό με βάση τις μετακινήσεις κτλ.Το ένα φέρνει το άλλο.

 

 

Εάν αυτό μπορει να συμβει σε ενίσχυση, δεν μπορει να συμβει και σε νεα κατασκευή;

 

Ναι,μπορεί να συμβεί.Τι ακριβώς ρωτάς;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έτσι κι αλλιώς γίνεται....Το ένα φέρνει το άλλο.

Kαλώς, αλλά εγώ δεν πιστευω πως η συγκεκριμενη οδηγια περιορισμου της μειωσης των τοιχωματων εχει να κανει με δυνατοτητες αναλυσης.

Ναι,μπορεί να συμβεί.Τι ακριβώς ρωτάς;

Δεν ρωταω κατι. Διατυπωνω την άποψη μου η οποία είναι οτι μια πιο δυσκαμπτη πυλωτη σε σχεση με τους άλλους ορόφους, δεν είναι πανάκεια, αλλά ελλοχεύει κινδύνους.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν να πούμε ότι μιλάμε για τελείως άλλα πράγματα. ο συνάδερφος έκανε μια μελέτη στην οποία το ei ελήφθη υπόψην στο σχεδιασμό. στου τάσιου, είναι φανερό ότι αυτό είναι πιθανό να συμβεί αν πας και κάνεις ενίσχυση χώρις η μεταβολή στο ei να ληφθεί υπόψην. επίσης σίγα τη διαφορά που έχει το e στο ei. αν ήταν τίποτα σοβαρή θα είχαμε λύσει και τα προβλήματα λειτουργικότητας

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι γιαυτό (μόνο)
αλέξη, δεν το περίμενα αυτό από σένα. σιγά μην είναι αυτό. μειώνουμε για να αυξηθεί η ανηγμένη αξονική αφού σαν απόλυτη τιμή μειώνεται

 

 

γι'αυτο και υπάρχει περιορισμός στο ποσοστο μειωσης των διατομων καθ'ύψος αγαπητη μου...
υπάρχει περιορισμός και στη μείωση και στην αύξηση. τι σχέση έχουν αυτά όμως με τον μαλακό όροφο σε μία ανάλυση την οποία έκανες λαμβάνοντας υπόψιν τις μεταβολές στο ei?

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ,ilias

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περιορισμός και στη μείωση και στην αύξηση. τι σχέση έχουν αυτά όμως με τον μαλακό όροφο σε μία ανάλυση την οποία έκανες λαμβάνοντας υπόψιν τις μεταβολές στο ei?

Bασικα οντως μιλαμε για διαφορετικά πράγματα...

 

Εγω αναφερομαι στης διαταξη και τον αριθμο τοιχωματων ενος οροφου σε σχεση με τον υπερκειμενο.

Γι'αυτό και σου είπα (και δεν απαντησες)

Aρα, καλό θα είναι στο ισόγειο να εχω το 110% της ακαμψιας του 1ου, σωστα;;;

Αν εσυ τωρα το πας στα EI (εσύ κι ο Nelly), με συγχωρεις, δεν εχω ορεξη να μπω σε ακαδημαϊκές συζητήσεις.

 

Πρακτικά, αν παρουμε ενα πολυοροφο κτιριο με στυλους και εχουμε στο ισογειο C25/30 και στους άλλους ορόφους C20/25, ασχετα το πόσο θα λάβεις υπόψην σου το EI, εγω πάντα θα είχα αμφιβολίες για την λειτουργία του φορέα και το που θα αναπτυχθει φαινόμενο μαλακού ορόφου (εγω θεωρω πως θα ηταν στον 1ο).

 

Τελος πάντων, δεν έχεις όρεξη να συζητησεις, οπότε το κλείνουμε εδώ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και σου είπα (και δεν απαντησες)
απάντησα πολλάκις. εξαρτάται τι έχει ληφθεί υπόψην στην ανάλυση και στο σχεδιασμό. αν λήφθησαν υπόψιν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
Πρακτικά, αν παρουμε ενα πολυοροφο κτιριο με στυλους και εχουμε στο ισογειο C25/30 και στους άλλους ορόφους C20/25, ασχετα το πόσο θα λάβεις υπόψην σου το EI, εγω πάντα θα είχα αμφιβολίες για την λειτουργία του φορέα και το που θα αναπτυχθει φαινόμενο μαλακού ορόφου (εγω θεωρω πως θα ηταν στον 1ο)
το e στο λέω και από τώρα. το ei φυσικά και θα δημιουργήσει πρόβλημα αν πάρεις ένα τέτοιο i το οποίο θα σου υπογειποήσει τον όροφο. αυτό το λαμβάνεις υπόψιν και στα συνήθη έργα που έχουν το ίδιο e. πως αλλιώς θα σχεδιάσεις ικανοτικά?

 

αν μάλιστα είναι όπως λες μόνο με στύλους τότε και αν δεν υπάρχει καν θέμα στην ανάλυση. αν υπήρχαν μονόπατα επιμήκη τοιχώματα ανάλογα τις συνθήκες ανεβαίνεις στάθμη ελέγχου για την εν λόγω διεύθυνση ή αν είσαι μερακλής μόνο για το εν λόγω πλαίσιο. αυτό γίνεται και τώρα άλλωστε. εσύ ορίζεις τη στάθμη ελέγχου, το πρόγραμμα δεν παίρνει χαμπάρι από τέτοια πράγματα

 

Δεύτερη όμοια παρατήρηση μιας και με αγνόησες.

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ,ilias

Link to comment
Share on other sites

Πω πω ρε φιλε...

Σκας γάϊδαρο οταν κολλας...

 

Τεσπα, καλη καρδια...

Εχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες....

Μόνο που μιλας για άλλο πράγμα και δεν εχω ορεξη-χρονο να σου δωσω να καταλαβεις τι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε για τα στατικά δεν χρησιμοποιεί συντελεστή ασφαλείας γc=1,50;

Άρα όλοι οι υπολογισμοί γίνονται για το C20/25 fcd=fck/1,50=13.33MPa και αντίστοιχα για το C25/30 με fcd=16.67MPa. Mήπως λοιπόν χάνουμε κάπου το νόημα; Μοναδικός υπεύθυνος είναι ο μελετητής αφού τη δική του σφραγίδα και υπογραφή φέρει η μελέτη.

Σε σχέση με την ενίσχυση, ειδικά για τα υποστυλώματα, αν είχαν συντηρηθεί ορθά, τύλιγμα με λινάτσες και συχνή διαβροχή, πέρα από μία συντήρηση-ειδική βαφή για τη διάβρωση του οπλισμού δεν θα πρότεινα κάτι παραπάνω.(αν ήμουν εγώ ο μελετητής)

Link to comment
Share on other sites

Άρα όλοι οι υπολογισμοί γίνονται για το C20/25 fcd=fck/1,50=13.33MPa και αντίστοιχα για το C25/30 με fcd=16.67MPa.Mήπως λοιπόν χάνουμε κάπου το νόημα;

άλλο αυτό. η αντοχή θα μπει αργότερα στο παιχνίδι. δεν μπαίνει στην ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

μίλησα επί του θέματος ακριβώς όπως εθεσε το ερώτημα ο συνάδελφος kopsiasnik και όχι για το ΕΙ και την ανάλυση φορέων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.