Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Οικια σε καθετης συνιδιοκτησιας οικοπεδο


GEROJOHN1

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση!Το 1975 σε εκτος σχεδιου οικοπεδο βγηκε αδεια για οικια 2 οροφων 170 τετραγωνικων εκαστος(ισογειο-πρωτος)!Το σχεδιο στην αδεια εδειχνε οτι το σπιτι ηταν στο κεντρο του οικοπεδου!Το σπιτι μην γνωριζοντας γιατι εγινε στα αριστερα του οικοπεδου αλλαζοντας τα στατικα και γενικα ολο το σχεδιο εκτος απο τα τετραγωνικα!Το 1981 εγινε συσταση καθετης συνιδιοκτησιας και χωριστηκε το οικοπεδο για να χτισει και συγγενης!Ο συγγενης εχτισε 120 τετραγωνικα σπιτι στην οποια αδεια του εδειξε το δικο μας σπιτι οτι ηταν ενας οροφος 100 τετραγωνικων!Θελω να με βοηθησετε στο τι να κανω με αυτο το θεμα γιατι πρεπει να γινει μεταβιβαση και ολοι οι μηχανικοι μου λενε οτι πρεπει να περιμενω καποιον νομο και παλι θα πρεπει να πληρωσω προστιμα!Αν μπορειτε πειτε μου αξιζειμ να περιμενω αυτον τον νομο ποσα θα ειναι τα προστιμα και αν εχω δικιο να κινηθω νομικα κατα των μηχανικων των δυο σπιτιων!ευχαριστω πολυ καταλαβαινω οτι ειναι πολυ λιγα τα στοιχεια που δινω αλλα ειναι πολυ κουραστικη η ιστορια οταν εχεις πληρωσει ικα -αδεια-μηχανικους-χτιστες-κλπ και στο τελος το σπιτι ειναι παρανομο!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα από ένα χρόνο πριν. Συνιδιοκτησία σε εκτός πόλεως οικόπεδο

 

35 χρονια μετά τις παρανομίες πως γνωρίζεις ότι ο μηχανικός έκτισε το σπίτι σε άλλη θέση και όχι ο παππούς σας τότε όπως λες και στο άλλο post?

 

Συχνά τότε έβγαζαν άδεια (αν έβγαζαν) και μετά με τον καλο κουμπάρο, γνωστό φίλο μάστορα έκτιζαν όπου τους βόλευε.

 

Πρέπει να πας σε μηχανικό και δικηγόρο να σου πει τι να κάνεις και να μη περιμενεις αλλα 35 χρόνια ή ένα χρόνο απο ένα φόρουμ στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ της περυσινής και της φετινής ανάρτησης του ίδιου θέματος είναι ότι αυτή την περίοδο συζητιέται το νομοσχέδιο για τα αυθαίρετα. Επομένως, περίμενε να ξεκαθαρίσει το τοπίο και με ένα μηχανικό της επιλογής σου εξέτασε τις δυνατότητες που σου προσφέρει ο νόμος σε συνδυασμό με τις οικονομικές σου δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συναδελφοι, μια στιγμη....

Ο φίλος λέει:

Το 1975 σε εκτος σχεδιου οικοπεδο βγηκε αδεια για οικια 2 οροφων 170 τετραγωνικων εκαστος(ισογειο-πρωτος)!

 

Τώρα, εάν η 2η άδεια έδειξε άλλα αντ'άλλων, ποιός φταίει;

Αν γίνει καταγγελεία, ποιά άδεια παει πρός ανάκληση;

 

Εdit:

Διαβασα και το παλιο θεμα.

Ειναι -για εμενα και με βαση οσα ακουω- μια κλασσικη περίπτωση παρανομιας.

Ο ΜΑΚΑΡ εχει δικιο σε οσα ελεγε τοτε στο τελευταίο ποστ του, αλλα δεν θεωρω πως μας περιγραφεται κατι εσχεμμένα λαθος.

Η περιπτωση της 2ης αδειας "βρωμαει". Κατα πόσο "βρωμαει" και η περιπτωση της 1ης, ειναι αλλο θεμα που μπορουν να το κρινουν πιο παλιοι συναδελφοι...

Τουλαχιστο, υπάρχει -πλεον- η δυνατοτητα της...άφεσης αμαρτιών!

 

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι: κάθετη σε εκτός σχεδίου;;;

Πως γινεται; Υπήρχε τότς κάποιο "παραθυράκι";

Link to comment
Share on other sites

η καθετη εκτος σχεδίου απαγορευτηκε το 1992 με μια Εγκύκλιο που μου διαφευγει αυτή τη στιγμή συνάδελφε.Μεχρι τότε ίσχυε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.