Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογική μελέτη για οικοδομική άδεια


deus81

Recommended Posts

Γειά σε όλους,

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να με βοηθήσει με την ηλεκτρολογική μελέτη καθώς και την μελέτη θέρμανσης/ψύξης που απαιτείται για την έκδοση νέας οικοδομικής άδειας απο την πολεοδομία;

Ψάχνω βιβλιογραφία, παράδειγματα τέτοιων μελετών ή οτιδήποτε πιστεύετε οτι θα μπορούσε να με βοηθήσει να συντάξω μια τέτοια μελέτη.

Έχω αγοράσει το fine της 4Μ αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, οπότε αν καποιος απο εσάς έχει παράδειγμα μελέτης στο προγραμμα αυτό και θέλει να βοηθήσει είναι τουλάχιστον ευπρόσδεκτος :rolleyes:

Χρησιμοποίησα ήδη την αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι σχετικό, αν μου διέφυγε κάτι ζητώ συγνώμη και παρακαλώ να με παραπέμψετε εκεί που πρέπει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει να πας βάση ΚΕΝΑΚ (θεωρώ πως το κτίσμα είναι πάνω απο 50τμ γιατί κάτω απο 50 δεν θέλει σχεδόν τίποτα απο αυτα που ρωτάς).όλες τις προδιαγραφές μπορείς να τις βρεις λοιπόν εκεί. δεν έχω κάτι έτοιμο να σου δώσω για να πάρεις μια ιδέα. Χωρίς να είμαι απόλυτος το θέρμανση ψύξη θέλει μηχανολόγο αποκλιστικά και συνήθως τις μελέτες του ΚΕΝΑΚ τις συνηπογράφουν ο Πολιτικός Μηχανικός που έχει κάνει τα στατικά και τη σχεδίαση και ο Μηχανολόγος που έχει κάνει όλα τα υπόλοιπα. Εάν θέλει μελέτη φωτισμού το κτίριο τότε κάπου εκεί μπαίνεις και εσυ στον ΚΕΝΑΚ, αλλιώς μένεις στην ηλεκτρολογική μελέτη του κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

Avdiritis μην παραπληροφορείς άμα δεν είσαι σίγουρος.

Η/Μ μελέτες μπορούν να εκπονήσουν και οι Ηλεκτρολόγοι και οι Μηχανολόγοι και για αυτό έχουν κοινά επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

@ deus81 δεν έχεις ξανακάνει ή δει ποτέ η/μ μελέτες;

 

Όλοι από το μηδέν ξεκινήσαμε απλά ελπίζω να μην βιάζεται ο πελάτης.

 

Η βοήθεια που μπορώ να προσφέρω εγώ όπως έχω κάνει και σε άλλους συνάδελφους είναι να σου στείλω μία δική μου μελέτη ηλεκτρολογικών ΑΛΛΑ τονίζω πάλι πως δεν αποτελεί υπόδειγμα δεν έχει το αλάθητο κτλ κτλ δλδ είναι μία φυσιολογική μελέτη με τα βασικά που έχει περάσει τον έλεγχο πολεοδομίας.

 

(στείλε π.μ. το email σου)

 

Πάντως αν είναι η πρώτη πρώτη μελέτη σου μήπως να συνεργαζόσουν με κάποιον πιο έμπειρο;.....ξέρω δεν θες να χάσεις ούτε euro από τα χρήματα της αμοιβής αλλά αν ξεκινάς τώρα θα σε διευκολύνει πολύ στην πρώτη σου δουλειά να έχεις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι; Αν εχω μια μελετη για αποθηκευτικο χωρο μπορει να υπογραψει ενας πολιτικος μηχανικος για ρευμα για καποια Kbat; Αν ναι, για ποσα; Κανονικα αυτος που θελει την αποθηκη δεν χρειαζεται φωτισμο πρακτικα, αλλα μας ειπαν για να κατατεθει ο φακελος οτι χρειαζεται εστω και τυπικα αυτη η μελετη.

Πηγαινει αναλογα με την υπηρεσια της περιοχης;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχίν να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρον και την ώρα σας.

@ deathlok: ο πελάτης είναι φίλος μου και η μελέτη πρεπει να είναι ετοιμη μετά τα Χριστούγεννα οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Έχω ακούσει οτι είναι σχετικά εύκολες οι μελέτες αυτές αλλά δεν έχει τύχει να μου αναθέσουν ποτέ. Δέν έχω κανένα πρόβλημα να μοιραστώ την αμοιβή με κάποιον ποιο έμπειρο που θα με βοηθήσει απλά δεν βρήσκω κάποιον. Αν νομίζεις οτι μπορείς να βοηθήσεις, ευχαρίστως να μιλήσουμε.

Σου στέλνω σε p.m. το email μου αν θέλεις να στείλεις την μελέτη σου και ότι άλλο θες.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η βοήθεια που μπορώ να προσφέρω εγώ όπως έχω κάνει και σε άλλους συνάδελφους είναι να σου στείλω μία δική μου μελέτη ηλεκτρολογικών ΑΛΛΑ τονίζω πάλι πως δεν αποτελεί υπόδειγμα δεν έχει το αλάθητο κτλ κτλ δλδ είναι μία φυσιολογική μελέτη με τα βασικά που έχει περάσει τον έλεγχο πολεοδομίας.

 

φιλε μου θα μπορουσες να μου στειλεις και μενα χοντρικα κανα παραδειγμα να παρω μυρωδια? δεν ξερω πως στελνω πμ ομως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ρωτησω κι εγω κατι; Αν εχω μια μελετη για αποθηκευτικο χωρο μπορει να υπογραψει ενας πολιτικος μηχανικος για ρευμα για καποια Kbat; Αν ναι, για ποσα;

 

Στις μελέτες ηλεκτρολογικών σύνηθων κτιρίων ο πολιτικός μηχανικός έχει δικαίωμα υπογραφής (καλώς ή κακώς...) μέχρι 25 κιλοβάτ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.